Контакт

Свет

Побарано ново судење за "Бачило"

Објавено пред

По добивањето на новиот доказ од Обвинителството за повторување на постапката за отштетата од 720.000 евра

По добивањето на новиот доказ од Обвинителството за повторување на постапката за отштетата од 720.000 евра

Јавното правобранителство сега бара повторување на постапката

 

Гордана Дувњак

Јавното правобранителство на Македонија денес ќе поднесе предлог за повторување на постапката за "случајот Бачило". Предлогот утрово ќе биде доставен до Основниот суд Скопје 1, истиот оној суд кој ја донесе правосилната судска пресуда, со која државата се задолжи да му плати на контроверзниот Иснифарис Џемаили од Камењане над 720.000 евра како надомест за штета за наводното рекетирање на бачило за време на воениот конфликт во 2001 година. Доколку во меѓувреме судијката Снежана Попчевска не биде разрешена од судиската функција поради нестручно и несовесно постапување за истиот предмет, како што предлага Републичкиот судски совет, голема е веројатноста "случајот Бачило" повторно да се врати во рацете на истата судијка. Тоа нема да се случи и во случај некоја од странките во постапката, а тоа се Јавното правобранителство и тужителот, да побара изземање на Попчевска. Токму околу одговорноста на споменатата основна судијка од "единица" денес ќе расправа и Општата седница на Врховниот суд, која треба да изгради мислење, кое потоа ќе му биде доставено на РСС за да изгради конечен став.

Јавното правобранителство на Македонија во текот на вчерашниот ден го разгледуваше предметот "Бачило" и одлучи да го даде на натамошно судско процесуирање. Клучен доказ во новиот судски процес ќе биде фалсификуваната потврда за загинатиот добиток што ја издал ветеринарот од Камењане Мухамед Арифи, што ќе се смета и за нов доказ во постапката. Изјавата на Арифи е содржана во записникот за текот на досегашната истрага за "Бачило", кој Јавното правобранителство го доби од Обвинителството, во кое сведокот потврдува дека издал лажен документ без увид на самото место. Ветеринарот од Тетовско, кој и самиот ќе биде кривично гонет, во текот на истрагата тврдел дека не му било познато зошто ќе се користи спорниот документ. Од страна на Џемаили нему му било кажано дека документот се бара заради добивање концесија за користење пасиште, но не и за судски процес.

Државниот јавен обвинител на Македонија, Александар Прчевски, во последната изјава за "Утрински весник" кажа дека ова не е крај на истрагата за "Бачило" и оти ќе се продолжи и натаму, с? до целосното расветлување на целиот случај.

 

Обвинителството, сепак, процени дека во овој момент понудиле нови докази за да може Јавното правобранителство да предложи повторување на судската постапка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД извршиле сајбер напади врз Иран по нападите на саудиски „Арамко“

Објавено пред

Анонимни американски извори тврдат дека Вашингтон спровел компјутерска операција против Иран по нападите врз објектите на саудиски „Арамко“ за кои беше обвинет Техеран, пренесува Ројтерс.

Тие тврдат дека операцијата се случила кон крајот на септември и ја имала за цел способноста на Техеран да шири пропаганда. Еден од нив изјави дека нападот влијаел врз физичкиот хардвер, но не дал дополнителни детали.

Белата куќа сè уште не ги коментираше овие информации.

Во раните утрински часови на 14 септември, беспилотно летало ги нападна објектите за преработка на нафта на „Арамко“, Абкакик и Кухарис, принудувајќи ја националната нафтена компанија да ги затвори. Ова резултираше во намалувањето на дневното производство на нафта во Саудиска Арабија на половина.

И покрај тоа што јеменското движење Хути ја презеде одговорноста за нападите, САД и Саудиска Арабија ја фрлија вината врз Иран. Техеран негираше каква било вмешаност во инцидентот и ги обвини САД и нивните сојузници дека се префрлаат од политика на максимален притисок на политика на максимални измами.

Прикажи повеќе...

Свет

Околу два милион шведски државјани се родени во странство

Објавено пред

Според ново објавената статистика, заклучно со 2019 година речиси 20 отсто од шведското население, или секое петто лице, се родени надвор од земјата, што е нов рекорд, пренесува шведскиот радиодифузер СВТ.

Вкупно 1.960.000 родени во странство сега живеат во Шведска каде што бројот на странски жители е речиси удвоен помеѓу 2000 и 2019 година.

Најчеста земја на потекло за мигрантите од 2000 до 2015 година е соседна Финска, но од екот на кризата со мигрантите, Сиријците ги надминаа финските имигранти и остануваат најбројни според земјата на потекло.

Ирачките мигранти, исто така, бележат пораст од 2000 и од август 2015 година ги заменија Финците на второто место по Сиријците. Заклучно со август годинава, имало 190.209 мигранти родени во Сирија, 145.602 Ирачани и 145.487 Финци.

Кога се анализираат мигрантите според пол, 65 отсто од вкупниот број авганистански мигранти се мажи, додека Тајланд има најголем удел кај жените-мигранти со 78 отсто од вкупниот број.

Општината Боткирка има најголем удел на жители родени во странство со 42,1 отсто, а по нив следат Хапаранда и Содерталје.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од 70 цивили убиени, а 300.000 раселени во операцијата на Турција во северна Сирија

Објавено пред

Повеќе од 70 цивили се убиени од почетокот на воената операција во северна Сирија од страна на Турција и сириските опозициски групи што ѝ се придружија на 9 октомври, објави телевизискиот канал „Ал Арабија“.

Според ТВ-каналот, околу 300.000 луѓе морале да ги напуштат своите куќи поради борбените операции.

На 9 октомври Турција го прогласи почетокот на операцијата „Извор на мирот“ во северна Сирија и почна со нападите на воздушните сили врз курдските позиции. Целта на операцијата е да се создаде тампон-зона, која ќе стане заштитен појас по должината на турската граница.

Според плановите на Анкара, сириските бегалци ќе може да се вратат таму од Турција. Сириската државна новинска агенција САНА ја нарече операцијата агресија, а глобалната заедница жестоко ги осуди акциите на Анкара.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува Протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија38 минути

Заев: Ако нема одлука за датум, владата може да падне

Понатамошно одлагање на добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на владата, рекол премирот...

Македонија1 час

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет2 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион3 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија3 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет5 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет5 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет5 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион6 часа

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа6 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија17 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет18 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија20 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа21 час

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион22 часа

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт23 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет23 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет24 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ1 ден

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Досие