Контакт

Свет

Искористените деца трпат повеќе од осудениците

Објавено пред

Четиринаесетгодишна штипјанка си го одзеде животот откако нејзиниот макро и љубовник бил обвинет за посредување при проституција, а 17-годишен велешанец, за кого судот утврдил дека силувал петгодишно девојче, е на слобода.

ДАЛИ ПРАВНАТА ДРЖАВА ГИ ШТИТИ НАЈМЛАДИТЕ?

Четиринаесетгодишна штипјанка си го одзеде животот откако нејзиниот макро и љубовник бил обвинет за посредување при проституција, а 17-годишен велешанец, за кого судот утврдил дека силувал петгодишно девојче, е на слобода. Ова е само дел од судските пресуди донесени според законот, но познавачите на проблематиката сметаат дека казните се преблаги.

Сашко Митев – Прчот, обвинет за посредување во вршење проституција, е осуден на казна затвор од три години и шест месеци. Тој во декември минатата година и во јануари годинава принудувал две четиринаесетгодишни девојчиња да им даваат сексуални услуги на клиенти во Штип, за што тој наплаќал по 100 евра, а девојчињата добивале по 500 денари или картички за мобилен телефон.

Пред две недели едно од девојчињата, жртва и сведок во случајот, си го одзеде животот испивајќи поголемо количество лекови. На изрекувањето на пресудата во Основниот суд во Штип родителите на почината Росана Цветковиќ реагираа револтирано.

– Што се три години, јас дете во сандак сум ставил. Тоа дете беше заведено од Сашо. Ако постои закон, тој треба доживотно да лежи во затвор – изјави по завршувањето на процесот Милорад Цветковиќ, татко на починатото девојче.

Во случајов Митев не е гонет за педофилија бидејќи ја завел Росана во декември лани неколку дена откако на 26 истиот месец таа наполнила 14 години. Според Законот тоа значи дека со навршени 14 години, таа се смета за помлад малолетник, а не за дете.

Адвокатот на родителите како и останатите вклучени во процесот не можат да зборуваат бидејќи судењето беше затворено за јавност. Но, реагираат заштитниците на правата на децата.

– Не е постапено како што треба. Што по три години? Тој Митев ќе излезе од затвор и најверојатно ќе продолжи со истите дела. А што со девојчето? Еве ние имаме случај од пред Нова година во Велес, кога 17-годишник силувал петгодишно девојче. Осуден беше на условна казна од една година затвор.

Сега е на слобода и нема да ја издржи казната ако не стори кривично дело, а народниот правобранител не може да преземе ништо бидејќи пресудата е правосилна. Ете како се грижат државата и центрите за социјална работа за децата – вели Гордана Змијанац, основач и програмска директорка на првата детска амбасада „Меѓаши“.

Сличен е ставот и на Јулијана Стојановска од невладината организација „Новинари за права на децата и животната средина“.

– Не е праведно. Јас не сум психијатар, но знам дека таа сигурно не прераснала од дете во малолетничка за неколку дена. Децата имаат различен ментален развој, што судот требало да го земе предвид. Нашето правосудство, односно судиите, треба да ја гледаат работата пошироко, а не толку строго, само според словото на законот, за да ги заштитат ваквите жртви – смета Стојановска.

Родителите на Росана најавија жалба на пресудата до Апелацискиот суд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Чавушоглу: Анкара би можела да покрене нова операција во Сирија

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека Анкара ќе покрене нова воена операција на североистокот во Сирија доколку областа не се исчисти од терористи.

Тој рече дека САД и Русија не го направиле она што требало за договорот со кој беше сопрена турската операција во Сирија минатиот месец, пренесе „Ројтерс“.

Според тој договор, курдските сили би требало да бидат оддалечени од североистокот во Сирија, која се граничи со Турција.

„Ако не добиеме резултат, ќе го направиме она што е неопходно“, изјави Чавушоглу.

Прикажи повеќе...

Свет

Во неколку боливиски градови има недостиг од храна и гориво

Објавено пред

Жителите на неколку боливиски градови пријавиле дека имаат недостиг од храна и бензин заради протестите на приврзаниците на соборениот претседател Ево Моралес.

Привремената Влада на Боливија соопшти дека нејзините напори за снабдување на Ла Паз се соочени со предизвици, бидејќи тврдат дека приврзаниците на Моралес прекинаа некои транспортни рути, пренесе „АП“.

Блокадата околу градот Санта Круз, исто така, ја наруши трговијата.

Производителите велат дека овошјето и зеленчукот скапуваат во камионите што не успеале да дојдат до пазарите.

Најмалку 23 лица погинаа во уличното насилство што изби веднаш по спорните претседателски избори, оддржани на 20 октомври.

Моралес прогласи победа уште по првиот круг од гласањето, но неговите противници соопштија дека имало изборни нерегуларности, и почнаа масовни протести. Откако беше заклучено дека сепак, имало изборни нерегуларности, Моралес на 10 ноември поднесе оставка и замина за Мексико, каде доби азил.

Прикажи повеќе...

Свет

Кувајтски емир го смени синот од местото министер за одбрана

Објавено пред

Емирот Сабах ал-Ахмад ал-Сабах денеска ги разреши својот син Насер ел-Сабах и уште еден министер во владата по нивните јавни меѓусебни обвинувања за корупција и му нареди на премиерот да состави нова влада.

Кувајтскиот емир издаде декрет за смената само неколку дена откаков владата поднесе оставка поради истрага во друг случај.

Насер ал-Сабах изјави дека открил оти биле проневерени 790 милиони американски долари во времето кога сегашниот министер за внатрешни работи бил министер за одбрана.

Редовните парламентарни избори во Кувајт треба да се одржат за една година.

Министерството за правда им забрани на локалните медиуми да известуваат за случајот за проневера. Се наведува дека судењето ќе биде затворено за јавност, пренесе АП.

Насер ал-Сабах не е во редот за наследници на престолот, но неговото назначување за министер за одбрана го привлече вниманието затоа што тоа се случи кога саудискиот крал Салман го назначи својот син Мохамед бин Салман за министер за одбрана пред да го прогласи за престолонаследник.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија3 часа

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија4 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија8 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија8 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија8 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија9 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет11 час

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет11 час

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија12 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија13 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија23 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет23 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа1 ден

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет1 ден

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија1 ден

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет1 ден

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет1 ден

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија1 ден

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион1 ден

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Досие