Контакт

Свет

Папата бил во хитлеровата младина против своја волја

Објавено пред

Портпарол на Бенедикт XVI, одговорајќи на забелешките дека Папата при посетата на Светата земја недоволно зборувал за холокаустот и дека и самиот членувал во нацистичкиот подмладок, изјавил дека тоа било без негова волја

dobivaj vesti na viber

„Тој самостојно тоа не го избрал“, изјавил Фредерико Ломбарди, портпаролот на Папата на прес-конференција во Беетлеем. Тој додал дека според нацистичкиот указ сите малди морале да бидат зачленети во Хитлерјунгенд.  Тој се обидел дека Бенетикт XVI со сите свои соученици пред крајот на Втората светска војна бил вклучен во помошните противоздушни единици.Инаку, изјавата дека Папата не членувал во хитлеровата фашистичка младина доброволно, е во спротивност со досегашните целосно негирања на ваквите тврдења, вклучително и онаа од вчера.На прашањето на нацистичкото или воено минато на Папата, во Израел му се придава големо значење, бидејќи односите меѓу Израел и Ватикан се затегнати заради гледиштата на папата Пие XII во времето на холокаустот. Посебно на Бенедикт XVI му се забележуваше тоа што во јануари годинава во редовите на црквата врати бискуп кој беше екскомунициран заради негирањето на холокаустот. Папата во вторникот беше жестоко критикуван од израелските медиуми и политичари кои му забележува дека во Музејот на сеќавањето на холокаустот Јaд Вашем при говорот се држел многу неутрално, дека во неговото обраќање немало сочувство и дека не се извинил ниту во свое име, ниту во името на германската нација,  ниту во името на христијанството.

Регион

Пироман од Херцег Нови подметнал десет пожари

Објавено пред

Полицијата во Херцег Нови го идентификувала и го уапсила Л.Р. (19) од тој град, кој е осомничен дека од 24 јули до 8 август подметнал 10 пожари на територијата на таа општина, соопшти денеска црногорското МВР.

dobivaj vesti na viber

Тој е обвинет за подметнување пожари во дел од Херцеговина, палење на ниска и висока вегетација покрај регионалните патишта, во Њивице, Жвиње, Суторина, Поди, Камен, Мокрине, Ситница, Зеленица и Кумбор.

Осомничениот со кривична пријава ќе биде изведен на понатамошна надлежност кај државниот обвинител во Котор.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Курти: Барикадите на север не доаѓаат од Србите од Косово, туку од Белград

Објавено пред

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека барикадите на север за да се спротивстават на одлуките на Владата на Косово не доаѓаат од Србите, граѓаните на Косово, туку се поставени „одозгора“, односно од Белград.

dobivaj vesti na viber

„Знаеме дека барикадите кои често се поставуваат на север не доаѓаат одоздола, туку се поставени одозгора. Тие ниту ве претставуваат вас, нашите граѓани, ниту ве штитат, а од друга страна, косовската полиција и другите безбедносни институции се составени од наши граѓани без разлика и се во служба на нашите граѓани без разлика“ – рече Курти на седницата на Владата на Косово.

Тој рече дека има многу „лажни информации“ за одлуката за непризнавање документи издадени од Србија.

„Слушнав за лажни вести дека личните карти (на Србија) ќе бидат одземени на север во замена за влез-излезен документ. Ова не е вистина. Документот е додаток кој се обезбедува бесплатно. Ве повикувам внимателно да ги следите најавите на нашата Влада и надлежните органи“ – рече тој.

 

Прикажи повеќе...

Свет

На милион деца во Лондон ќе им биде понудена вакцина против детска парализа

Објавено пред

На околу еден милион деца под 10-годишна возраст во Лондон ќе им биде понудена итна вакцина против детска парализа, откако ќе се потврди дека вирусот се шири низ градот.
Вирусот за првпат е забележан во Велика Британија пред околу 40 години, кога бил пронајден повеќе од 100 пати во канализацијата, пишува „Дејли мејл“.

dobivaj vesti na viber

Познато е дека вирусот предизвикува парализа кај еден од 100 случаи на инфекција, а може да биде поопасен за децата.

Властите во Велика Британија објавија дека вирусот е откриен 116 пати, но досега никој официјално не е дијагностициран со вирусот. Надлежните истакнаа дека ризикот за јавноста во моментов е низок бидејќи граѓаните се заштитени поради примањето вакцини во детството.

Сепак, вирусот е најмногу откриен во оние предградија каде стапките на вакцинација се меѓу најниските во ОК. Наскоро во тие области треба да започне кампања за итна вакцинација, а на родителите им се советува да ги вакцинираат своите деца „што е можно поскоро“, дури и ако децата редовно се вакцинираат против детска парализа.

Петте предградија каде што е забележана појава на вирусот имаат најлоша стапка на вакцинација во земјава, каде што вакцината ја примиле само околу 54,7 отсто од децата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија5 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија6 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа6 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет6 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија8 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет8 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет9 часа

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет9 часа

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет9 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет9 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет22 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет23 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија24 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија1 ден

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија1 ден

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион1 ден

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет1 ден

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет1 ден

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...