Контакт

Свет

Во Чиле регистриран прв случај на грипoт А (H1N1)

Објавено пред

Министерството за здравство на Чиле соопшти дека е потврден првиот случај на заболен од новиот грип од типот А (Х1Н1)

dobivaj vesti na viber

Министерот за здравство Алваро Ерасо изјави дека станува збор за 32-годишна жена која се вратила во Чиле од Доминиканската република.  Триесет и девет држави потврдија досега случаи на заболени од вирусот од кој починаа 72 лица, а 8.480 се заразени во 39 земји, соопшти денеска Светската здравствена организација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Тајван го лансираше првиот ТВ канал на англиски јазик: Приказните за нас треба да се споделат со светот

Објавено пред

Тајван денеска го лансираше својот прв телевизиски канал за вести, начин на живот и забава на англиски јазик.

dobivaj vesti na viber

Телевизискиот канал Тајван Плус, поддржан од владата, започна минатата година како претежно онлајн платформа за стриминг и има силна поддршка од претседателката Цаи Инг-вен, објави „Ројтерс“. Таа на церемонијата на лансирање рече дека ТВ каналот веќе го подигнал меѓународниот профил на Тајван и ќе му помогне на островот да воспостави сè поблиски врски со „земјите кои ги споделуваат нивните основни вредности на слободата и демократијата“.

„ Приказните за Тајван треба да се споделат со светот. Имајќи предвид дека се повеќе луѓе ширум светот се заинтересирани за Тајван, поважно е од кога било да имаме платформа да го донесеме Тајван на меѓународната заедница“ рече Цаи.

Министерот за култура Ли Јунг-те им рече на новинарите дека Тајван треба да може да се справи со она што Кина го вели за островот и да ја истакне позицијата на Тајван.

„ Нашиот глас не се слушна целосно на меѓународно ниво. Кина постојано го промовира ставот дека Тајван е дел од Кина и многу луѓе веруваат во тоа. Им велите дека не е така, а тие прашуваат зошто“ изјави Ли.

Тој додаде дека во иднина ќе ги користат тајванските медиуми за да и објаснат на меѓународната заедница зошто тоа не е така.

Телевизискиот канал во моментов е достапен само во Тајван, но Ли рече дека планираат да започнат со емитување и во САД во следните шест месеци. Тајван веќе има неколку локални медиуми на англиски јазик, од кои најистакнат е Тајпеј Тајмс, основан во 1999 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Си-Ен-Ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Објавено пред

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае.

dobivaj vesti na viber

Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи ја анексијата на украинските територии во петокот, Путин изјави дека Луганск, Доњецк, Запорожје и Херсон засекогаш ќе станат дел од Русија. Тој брза да прогласи победа и да ги зацементира малите добивки и да бара мир, играјќи опасна политичка игра, без оглед на фанфарите во Москва, пишува Си-Ен-Ен.

Тој ја повика Украина веднаш да го прекине огнот и да седне на преговарачка маса, но додаде: „Нема да преговараме за изборот на народот. Тоа е решено. Русија нема да ја предаде“. Путин прави се да го сокрие тоа, но ја губи војната во Украина. Тоа е видливо за сите.

Тоа го гледа и Андреј Кортунов, кој го предводи Рускиот совет за меѓународни прашања во Москва: „Претседателот Путин сака да стави крај на целата оваа работа што е можно поскоро“.

Неодамнешната мобилизација на Путин од 300.000 војници нема да може толку брзо да ги врати неговите загуби на бојното поле и може да има негативни последици во самата Русија, ставајќи го во опасна политичка позиција. Според официјалните податоци од ЕУ, Грузија и Казахстан, околу 220.000 Руси побегнале преку нивните граници откако беше објавена делумната мобилизација. ЕУ соопшти дека нивниот број – речиси 66.000 – претставува зголемување за повеќе од 30 проценти во споредба со претходната недела.

Независните руски медиуми, повикувајќи се на разузнавачката и безбедносната служба на ФСБ, односно обновената руска КГБ, проценуваат дека вкупниот егзодус е уште поголем. Се вели дека повеќе способни мажи ја напуштиле земјата по прогласувањето на мобилизацијата – 261.000 – отколку што се бореле во војната досега – помеѓу 160.000 и 190.000.

Си-Ен-Ен не може да ги потврди руските бројки, но 40-километарските колони на границата со Грузија и премините кон Казахстан и Финска зборуваат за реакцијата и зајакнувањето на перцепцијата дека Путин погрешно го проценува расположението на Русите.

Минатата недела американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан изјави за NBC дека Вашингтон ќе одговори одлучно доколку Русија употреби нуклеарно оружје против Украина и јасно ѝ стави до знаење на Москва со какви катастрофални последици ќе се соочи.

Западните лидери нагласија и дека нема да ги признаат споменатите региони како дел од руската територија.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека потезите на Москва немаат легитимитет, додавајќи дека Вашингтон ќе продолжи да ги почитува меѓународно признаените граници на Украина.

Европската унија соопшти дека никогаш нема да ја признае нелегалната анексија на Кремљ и го опиша потегот како ново кршење на независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

Има малку ново во она што го прави Путин, така што неговите потези се, ако ништо друго, предвидливи и затоа полесни за анализа.

Курт Волкер, кој беше американски амбасадор во НАТО и специјален претставник на САД во Украина за време на поранешниот претседател Доналд Трамп, верува дека Путин можеби се обидува да ја заврши приказната: „Тој чувствува дека ја изгубил иницијативата и сега се обидува да излезе од војната на ист начин како што влегол во тоа со услови за какви било преговори“.

Волкер очекува Путин прво да им се обрати на Франција и Германија: „Веројатно ќе им каже како да ја завршат оваа војна, како ќе ги заштити своите територии по секоја цена, користејќи ги сите потребни средства и ќе ги повика да извршат притисок врз Украинците да се населат“.

Ако ова е планот на Путин, тоа би можело да се покаже како негова најголема стратешка погрешна пресметка досега. Западот не е заинтересиран Путин да остане на власт – ова го изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин летото – а уште помалку да ја разочара Украина по сите нејзини страдања.

Путин знае дека е вратен во ќош, но се чини дека не сфаќа колку малку простор има. И тоа, се разбира, е најзагрижувачката работа – дали тој навистина е подготвен да ги следи своите нуклеарни закани? Војната во Украина можеби влезе во нова фаза, а Путин може да биде притиснат до ѕидот, но крајот на конфликтот може да биде уште многу далеку, пишува Си-Ен-Ен.

Прикажи повеќе...

Европа

Уапсена албанска банда во Британија која киднапирала човек и барала откуп од 400.000 фунти

Објавено пред

Британската полиција уапсила албанска банда која киднапирала 30-годишен маж и барала откуп од 400.000 фунти, а Албанците ја тепале и мачеле жртвата поради неплатени долгови.

dobivaj vesti na viber

Лондонската полиција, британската Национална агенција за криминал (NCA) и албанската полиција извршија серија рации минатата недела за да го спасат киднапираниот маж.

НЦА соопшти дека пет мажи и една жена се обвинети за киднапирање и закани за убиство.

Албанската полиција соопшти дека уапсила седум лица, сите државјани на Албанија, пишува британски „Телеграф“.

Киднаперите го контактирале братот на жртвата и му испратиле видео снимки, по што тој повикал албанска полиција.

Наводно, бандата побарала откуп од 400.000 фунти од семејството и им дала четири дена да ја наплатат споменатата сума.

Полицијата го пронашла и ослободила 30-годишниот и тој сега е безбеден под полициска заштита.

– Добивме информација за киднапиран 30-годишен Албанец во Англија, за кого се бара откуп од 400.000 фунти. Албанската полиција ја сподели информацијата со Велика Британија, која потоа започна спасувачка акција – изјави портпаролот на албанската полиција, пренесе Новости.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Си-Ен-Ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија13 минути

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се започнати

Жители на Карпош 1,2,3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а од ЕВН...

Свет2 часа

Бројот на загинати од ураганот Ијан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет2 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет2 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа2 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора да дејствуваме самите, и затоа Австрија прави се за да се...

Свет2 часа

Поранешниот шеф на ЦИА Дејвид Петреус испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опрема во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет3 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостаток на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити, откако болеста ненадејно се врати поради недостаток на гориво и чиста вода...

Регион12 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ13 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет17 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија19 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија22 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија23 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија23 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион1 ден

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет1 ден

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет2 дена

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион2 дена

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...