Контакт

Свет

Најмладиот терорист осуден на 7,5 години затвор

Објавено пред

Сега шеснаесетгодишната Ирачанка која минатата година беше уапсена со јакна полна со експлозив, во вторникот е осудена на седум и пол години затвор

dobivaj vesti na viber

Ранија Ибрахим точно пред една година, во август 2008 г. беше откриена во североисточната иранска провинција Дијала. Нејзината одбрана, која има право на жалба на првостепената пресуда се повикуваше на првичните информација дека Ранија самата се предала. Но обвинителството тврдеше дека таа е откриена при проверка и емитувала снимки од кои се гледа дека тинејџерката е многу уплашена и вознемирена при претресот. Американските војници ја нарекоа „непосакуван напаѓач самоубиец“, но и таа така самата се претставила во тогаш дадено интервју. Ранија тогаш рекла дека јакната со експлозивот и’ ја дал човек со кој ја запознал нејзиниот сопруг и кој и’ бил претставник како роднина. Ирачката полиција претпоставува дека тогаш Ранија била под дејство на некој седатив.

Девојчето што сакаше да стане учителка не камиказа

Ранија на 24-ти август 2008 г. требала да изврши самоубиствен напад на пзазарот во градот Бакуба, на 50 километри северно од Багдад. Детонаторот на бомбата го носела под традиционалната абаја, долга црна црна женска наметка. Но во моментот кога требала да го активра експлозивот среде тезгите полни со ллуѓе, тој откажал или, пак, таа се премислила, како што сега тврди нејзината одбрана. Во секојслучај таа била забележана од милицијата а контролната точка на парамилицската Ал-Сахава. На милицајците им станало сомнителен паничниот поглед на 15-годишното девојче. Сунитските полицајци кои се палтени од американската војска веднаш го откриле ременот полн со експлозив сокриен под наметката. Дваесетте килограми ТНТ требалода го направат можеби најкрвавиот масакр во Ирак од 2003 г. од американската инвазија.

Вистинското лице на тероризот

Таа беше 31-првата жена самоубиец во Ирак таа година, но тогаш тероризмот во Ирак го откри своето бекрупулозно лице. По тоа се псотавува прашања зошто таа не ја зивршила самоубиствената мисија, дали е заведена или е дел од келија на Ал Каеда, којашто го контролира регионто околу Бакуба? Басаед Селмане, мајката на Раниај изјави дека нејзината ќерка е невина, дека не знаела што се случива со неа и дека се плашела за себеси и за другите, па затоа не ја активирала бомбата. Ранија по апсењето рекла дека сакала да стане лекарка или учителка а не самоубиец бомбаш.„Оној што ме натера да го носам ременот, никогаш не ми рече дека ќе биде болно“, рекла Ранија по апсњето. Алаа Ал Џабури еден од ретките новинари кои се сретнале со Ранија и тоа подоцна го правел редовно добил впечаток дека нејзиниот сопруг раководел со претоврањето на девојчето во самоубубец бомбаш, прво купувајќи и ’ скапи подароци, овозмоѓуај и некои удотва и ветувајќи и вечна награда од бога доколку ја жртвува душата за неговата слава. Случајот на Ранија ги потврди тврдењата на ирачката власт дека Ал Каеда и другите исламистички милитантни групи се бескрупулозни во изборот на своите жрти кои за нивна полза треба да сеат терор и страв.КАко во случај со ова девојче, нивни мти за регрутирање самоубици се наивни луѓе кои ќе гиидоктринираат или на друг начин принудат да се дигнат во воздух однесувајќи со себе многу невини жртви.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Зеленски: Украина и земјите од Балканот треба заедно да произведуваат оружје, важно е Путин да загуби

Објавено пред

Украинскиот претседател Владимир Зеленски предложи, денеска, на самитот во Тирана да се создаде специјален форум за одбранбената индустрија меѓу Украина и балканските земји и презентира предлог за заедничко производство на муниција.

dobivaj vesti na viber

„Се гордеме што во Украина работат околу 500 одбранбени компании, но тоа не е доволно за да се победи Путин. Гледаме проблеми во снабдувањето со муниција и заинтересирани сме за заедничко производство на муниција со вас“, рече Зеленски додавајќи дека безбедносните напори на Украина и балканските земји треба да се испреплетат и зајакнат.

Тој посочи дека Украина и балканските земји заслужуваат да бидат дел од европската и евро-атлантската заедница.

„Ние веруваме дека почитувањето на секоја нација и правото на безбедност треба да бидат универзални принципи. Тоа може да се постигне преку соработка. Сметаме дека секоја земја во Европа, која ги поддржува принципите на европската заедница и сака да стане членка, заслужува полноправно членство во ЕУ“, рече Зеленски.

За време на својот говор Зеленски му се заблагодари на домаќинот на самитот, албанскиот премиер Еди Рама, за поддршката што Албанија му ја дава на Киев.

„Му благодарам на премиерот Рама за неговата лична поддршка, како и поддршката од целата земја. Ги ценам гостопримството и можноста да разговараме за тоа како да ја зајакнеме цела Европа. Сега се одредува патот по кој ќе оди Европа во следните генерации“, рече Зеленски и додаде дека за сите слободни земји е важно режимот на рускиот претседател Владимир Путин да изгуби. Албанскиот премиер Рама истакна дека Албанија е „длабоко почестена“ што Зеленски пристигна во Тирана.

„Тоа е војна што не ја избра Украина, ниту заедницата на народи, таа произлезе од стариот империјалистички сон“, рече Рама.

„Путин сакаше да ја избрише Украина од мапата за неколку дена, но денес таа е поприсутна од кога било“, рече Рама.

Прикажи повеќе...

Европа

Избодени две деца на возраст од девет и десет години во близина на основно училиште во Германија

Објавено пред

Две деца на возраст од 9 и 10 години се избодени денеска во близина на основно училиште во Дисбург – Маркслох, пренесува „Билд“.

dobivaj vesti na viber

Тие биле избодени и тешко ранети од 21-годишен маж.

На местото на настанот веднаш биле испратени медицински екипи и полиција по повик на наставникот.

Како што пишува „Билд“, според првите извештаи од местото на настанот, биле нападнати кога се враќале дома од католичко основно училиште.

Напаѓачот набргу по нападот бил уапсен, а мотивот сè уште не е јасен.

Жртвите на нападот, момче и девојче, се пренесени во болница.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ од Тирана: Украина е една од ретките земји што може да зборува за територијален интегритет

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Украина е една од ретките земји што може да зборува за територијален интегритет.

dobivaj vesti na viber

„Денеска, не ѝ е лесно на Украина, а ние немаме ништо против Украина, тие не го признаа Косово. Реков дека Украина е една од ретките земји што може да зборува за територијален интегритет. За нас, важно е да имаме добри односи со Украина“, рече претседателот.

Тој потсети дека евентуалната поинаква одлука на Украина во однос на Косово ќе има многу сериозно влијание врз најмалку две европски земји.

„Верувам дека ќе продолжиме да градиме пријателски односи со Украина и почитувајќи ја одлуката на Советот за национална безбедност пред две години, ќе опстоиме на политиката на пријателство кон другите актери од истокот на Европа, вклучително и Руската Федерација“, изјави Вучиќ.

Претседателот на Србија, Вучиќ, во Тирана учествува на самитот Украина – Југоисточна Европа со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, и лидерите на 13 европски земји и претставници на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ32 минути

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ2 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија2 часа

Пендаровски од Тирана: Мора да ветиме дека и натаму ќе ѝ даваме поддршка на Украина, досега имаме испорачано помош во вредност од 60 милиони евра

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на пленарната сесија на самитот Украина – Југоисточна Европа, кој се одржува во Тирана,...

Македонија3 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија5 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија5 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ7 часа

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија8 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија8 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија8 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија8 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија20 часа

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија20 часа

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија21 час

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија1 ден

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија1 ден

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија1 ден

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија1 ден

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија1 ден

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија1 ден

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....