Контакт

Свет

Потона траект во Пацификот, се трага по 23 луѓе

Објавено пред

Најмалку 23 луѓе се исчезнати откако вчера потона траектот „Принцезата Ашика“, во близина на Тонго, Нов Зеланд

Спасувачи со бродови и со авиони го пребаруваат подрачјето на јужниот дел на Пацификот, во близина на Тонго, каде вчера во немирното море потона тракет што превезувал 79 патници. Властите велат дека 56 патници се спасени, односно извлечени се од морето по потонувањето на траектот, 86 километри северно од градот Нуку`алофа, пишува АПТН. Спасувач од Нов Зеланд вели дека било тешко во немирното море да се пронајдат преживеаните, но се надева дека успеат да спасат уште патници. Центарот за спасување во Нов Зеланд, извесува дека на траектот во моментот на потонувањето имало 49 патници и 30 членови на посадата. Од преживеаните, 42 сами допливале до брегот,а спасувачите извлекле 14 лица.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Индиската полиција запре преполн автобус со 120 ученици во и на него

Објавено пред

Во северниот дел на Индија, поточно во државата Утар Прадеш за учениците не е лесно да најдат слободен превоз.

Поради тоа, честа глетка на патиштата се преполни автобуси на кои патници седат дури и на покривот.

Според полициските извештаи, се случува во автобусот и на неговата надворешна страна да има по 80 патници, а понекогаш дури и 120.

Во овој случај полицијата реагирала го запрела автобусот. По големиот број на автобуски несреќи во Утар Прадеш, властите вршат засилени контроли на патиштата.

Најчести причини за автобуските несреќи во оваа индиска сојузна држава се лошата патна инфраструктура, неисправноста на автобусите, но и пренатрупаноста на возилата со патници поради што возачите губат контрола при остри свиоци.

Прикажи повеќе...

Свет

Првата пловечка нуклеарна централа стигна на својата цел

Објавено пред

Првиот пловечки нуклеарен реактор во светот, кој Русија го изгради и покрај предупредувањата од здруженијата за заштита на животната средина, денеска пристигна на дестинацијата во близина на изолиран руски град спроти Алјаска, објави руската државна компанија за нуклеарна енергија „Росатом“.

Реакторот кој го носи називот „Академик Ломоносов“, на 23. август тргна на патување долго 5.000 километри преку водите на Арктикот кон североисточен Сибир.

Нуклеарната агенција „Росатом“ тврди дека реакторот е поедноставна алтернатива од изградба на конвенционална копнена нуклеарна централа на површината која цела година е замрзната. Работата на реакторот би требало да започне кон крајот на годината.

Конструкцијата на „Академик Ломоносов“ кој е долг 144 метри започна во 2006 година во Санкт Петербург.

Во Певек, град со 5.000 жители во сибирскиот регион Чукотка, реакторот ќе ги замени локална нуклеарна централа што е пред затворање и термоцентралата која е веќе затворена.

Нуклеарната индустрија развива помали и поевтини реактори за привлекување нови клиенти, а тие можат да работат нон-стоп од три до пет години, без додавање на гориво.

Прикажи повеќе...

Европа

Жолтите елеци повторно на улица – во Нант уапсени 21 демонстрант

Објавено пред

Повеќе стотици демонстранти протестираа денеска во францускиот град Нант, во момент кога ширум Франција повторно заживеаа протестите на „жолтите елеци“, насочени против владата на францускиот претседател, Емануел Макрон.

Полицијата употреби солзавец бидејќи некои демонстранти фрлаа предмети кон нив.

Портпаролот на локалната префектура изјави дека 21 лице се уапсени, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

На снимките од локалните телевизии се прикажани групи демонстранти во црно, кои се обидувале да обијат продавници и да влезат во полициските камиони со водени топови.

Демонстрациите на „жолтите елеци“ започна поради зголемувањето на данокот на горивото, и прераснаа во општ протест против Макрон и владата.

Макрон се обиде да ги ублажи тензиите со 17 милијарди евра наменети за мерки како зголемување на минималната плата, укинување на даноци и финансиска помош за сиромашните пензионери, но претседателот се соочува со нова рунда на гнев за реформата на пензискиот систем, која треба да спои 42 различни пензиски фонда во Франција во еден единствен систем.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура8 часа

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија10 часа

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Спорт11 час

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа12 часа

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Топ14 часа

Во „порше“ кај Куманово пронајдени 16 мигранти

Шеснаесет мигранти од кои две деца биле пронајдени при полициска контрола на автопатот Куманово – премин Табановце, во раните утрински...

Македонија15 часа

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна...

Македонија17 часа

Стотина пожарникари и волонтери ги гаснеа пожарите во Прилепско, зафатени се 400 хектари шума

Пожарите кои вчера избувнаа на територијата на општина Прилеп се ставени под контрола. Во нивното гаснење учествуваа Територијалната противпожарна единица...

Свет19 часа

(Видео) Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во...

Спорт19 часа

УЕФА: Во преодниот рок се потрошени четири милијарди евра

Европските клубови во летниот преоден рок на трансфери потрошиле 3,98 милијарди евра, објави Европската фудбалска унија (УЕФА). УЕФА наведува дека...

Свет20 часа

(Видео) Сноуден проговори за неговиот живот во Русија: Тајно се оженив и не стравувам дека можат да ме убијат на улица

Поранешниот американски разузнавач и свиркач Едвард Сноуден, кој избега во Русија, вели дека благодарение на неговите откритија, тој сега живее...

Свет21 час

Иранка се запали со бензин откако била фатена дека се облекува како маж за да гледа фудбал

Иранка се запали со бензин откако била приведена поради тоа што се облекувала како маж за да може да влезе...

Свет21 час

Финска: ЕУ да престане да увезува говедско месо и соја од Бразил

Европската унија (ЕУ) треба да го блокира увозот на говедско месо од Бразил и да размисли за суспендирање на увозот...

Македонија22 часа

Локализиран пожарот кај Плетвар, по седум часа пуштен во сообраќај патот Прилеп – Росоман

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман е нормализиран околу 23 часот, информира АМСМ. Тој беше во прекин поради шумски...

Македонија22 часа

Собранието ќе одржи седница за разрешување на Катица Јанева

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица...

Спорт1 ден

Де Хеа стана најплатениот фудбалер на Манчестер јунајтед

Давид де Хеа потпишал нов договор со Манчестер јунајтед по преговори кои траеја (пре)долго, откако клубот „потклекнал“ и се согласил...

Регион1 ден

Во Мостар отворен првиот ресторан во кој работат само лица со посебни потреби

Во Мостар е отворен ресторанот „Лонато“ како дел од Центарот за деца и млади Los Rosales, во кој ќе работат...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ: Има поважни работи во животот од тениските рекорди

Новак Ѓоковиќ го очекува неизвесен крај на сезоната кога поради повредата на рамото (која придонесе да се повлече од САД...

Македонија2 дена

(Видео) Ивановска: Го викнавме Кочо Анѓушев на отчет за „Тополки“

За неколку актуелни случаи на сомнежи за корупција пријавени во Државната комисија за спречување на корупцијата, многу набргу ќе има...

Македонија2 дена

Продолжен притворот на Боки 13 и Кичеец

Судот им го продолжи притворот за уште 30 дена на Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец,...

Македонија2 дена

Љупчо Палевски приведен во Белград, сакал да замине во Русија

Во Белград е уапсен бизнисменот Љупчо Палевски – Палчо. Според тековните информации, апсењето се случило вчера кога Палевски сакал да...

Досие