Контакт

Свет

На демонстрациите во Техеран нападнати опозициските лидери

Објавено пред

На протестите што иранската влада ги организираше во поддршка на Палестинците, поддржувачите на режимот на Ахмадинеџад ји напднаа челниците на опозицјата Мирхосеин Мусави и поранешниот претседател Мухамед Хатами

Државната новинска агенција пренесла дека Мирхосеин Мусави кој на јунските претседателски избори ја предводеше опозицијата, кој попладнето му се придружил на собирот, би дочекан од поддржувачите на режимот на претседателот Махмуд Ахмадинеџад со мовиците „Смрт за лицемерот Мусави“. Некои се качиле на неговото возило и ударале по него, шприсилувајќи го да го напушти собирот, јави IRNA.Интернетската страница на поранешниот иранснки претседатели Мухамад Хатами објави и дека неговите следбеници биле нападнати од режимлиите но интервенирала полицијата при што уапсила опозиционери. Друга од интернетските страници кои се единствените медиуми на иранската опозција објави дека бил нападнат и самиот Хатами „Група конзервативци гонападна Хатами, нему му беше бутнат турбанот и сакаа да го тепаат. Во тоа ги спречија неговите поддржувачи, а потоа интервенираше полицијата за спреќување протести“, стои нa Parlemennews.ir.AFP пренесува дека десетина илјади поддржувачи на иранската опозоција барале ослободување на политичкит езатвореници. Прорежимските припадници, во цивилки биле на мототи и со метални палки кружеле околу демонстрантите, а некои од нив биле уапсени. Надвор од Техеран, припадниците на исламската милиција Басиџ ги нападнале демоснтрантите во северниот град Табриз каде што полицијата се вмешала но повторно уапсила опозиционери, а од таков судир имало и во градот Исфахан, пренесe Mowjcamp.com.Ова беа први гоелми денонстрации против Ахадинезџад по 9-ти јули, откао по речиси целомесечните протести загинаа најмалку 17 лица а стотици беа приведени и упасени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Пентагон не му дава на Конгресот документи во врска со Трамп

Објавено пред

Пентагон денеска објави дека не е во состојба да му издаде документи на одборот на Претставничкиот дом во врска со истрагата за американскиот претседател Доналд Трамп, наведувајќи ги „правните и практичните прашања“ како причина.

Во документот, кој го имаше на увид агенцијата „Ројтерс“, Пентагон наведува дека Претставничкиот дом нема резолуција со која се овластува истрага за претседателот и дека не може да ги достави документите за осум дена, колку што е судскиот рок .

„Одделот засега не може да го одобри барањето за издавање документи. Сепак, Одделот ја почитува надзорната улога на релевантните конгресни одбори и е подготвен да соработува со вашите одбори доколку има соодветна резолуција за ова прашање “, му напишал Пентагон на Конгресот.

Демократите во Конгресот започнаа процес на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп, обвинувајќи го дека побарал помош од Украина за да го наруши угледот на сегашниот демократски кандидат за претседателската номинација за 2020 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Ким Џонг-ун вети борба против санкциите

Објавено пред

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции, за кои рече дека донеле „многу тешкотии и искушенија“ за неговата земја.

Државните медиуми денес го прикажаа Ким како се качува на планината Пекту на бел коњ.

Пекту, највисокиот врв на Корејскиот Полуостров, Севернокорејците го сметаат за свет, а Ким често оди таму пред да донесе најважни одлуки, како што беше влегување во преговори со САД и Јужна Кореја минатата година.

Агенцијата КЦНА објави дека Ким, исто така, ги посетил околните градежни места и зборувал против санкциите воведени заради севернокорејската нуклеарна програма.

„Страдањето што непријателските сили предводени од САД му го нанесоа на корејскиот народ (…) се претвори во гнев“, рече Ким.

Нуклеарните разговори меѓу САД и Северна Кореја пропаднаа претходно овој месец.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следи во пресрет на денешната посета на Турција на американскиот потпретседател, Мајк Пенс и генерален секретар на САД, Мајк Попмео, кои доаѓаат во Анкара за да го натераат Ердоган да ја прекине офанзивата во Сирија.

Турција започна офанзива за протерување на курдските трупи по повлекувањето на нивниот главен сојузник – САД.

Русија, која ја поддржува Сирија, порача дека спречува судири меѓу турските и сириските сили, кои сега се преселиле во областа по договорот со Курдите.

Турција ги смета елементите на сириските демократски сили (СДФ) предводени од Курдите за терористичка организација и сака да ги оддалечи од границата. Анкара најави дека сака да создаде „безбедна зона“ што ќе достигне околу 30 километри во Сирија, за преселување на два милиони сириски бегалци кои моментално се наоѓаат во Турција.

Сириските сили, поддржани од Русија, напредуваа на север изминатиот викенд, по договорот со Курдите, во обид да ја задржат турската операција.

Администрацијата на Трамп е на удар на критики поради повлекувањето на трупите од Сирија, потег кој на Турција ѝ овозможил зелено светло за офанзива.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет32 минути

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следи...

Свет36 минути

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство кое таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 час

Словенија: Полицијата во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз кој патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа2 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за...

Македонија12 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет14 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија15 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа17 часа

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион18 часа

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт18 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет19 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет19 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ20 часа

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија21 час

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Економија21 час

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор...

Македонија22 часа

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, поднесе оставка

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, денеска, на прес-конференција, соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување следува по...

Македонија23 часа

На судењето за ТНТ вештак тврди дека и со „нокиа 3310“ може да се прислушува

Во Кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ТНТ на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев, предложен од обвинетите. Вештакот,...

Македонија23 часа

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник Die...

Дијаспора1 ден

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија1 ден

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Досие