Контакт

Свет

Самка продавал бугарска сол како тузланска

Објавено пред

Фабриката за сол од Тузла ќе ја тужи фирмата “Униус ИС.” од Тетово чиј сопственик е заменик-министерот за труд и социјала Самка Ибраимовски зашто неовластено пакувала и продавала бугарска сол во амбалажа и со етикета на познатата фабрика за сол од Тузла.

dobivaj vesti na viber

ЗАМЕНИК-МИНИСТЕРОТ ЗА ТРУД заМЕШАН ВО МЕЃУДРЖАВЕН СКАНДАЛ

Фабриката за сол од Тузла ќе ја тужи фирмата “Униус ИС.” од Тетово чиј сопственик е заменик-министерот за труд и социјала Самка Ибраимовски зашто неовластено пакувала и продавала бугарска сол во амбалажа и со етикета на познатата фабрика за сол од Тузла.

– Викендов се вратив од Скопје. Утврдивме дека во некои мувлосани магацини во Тетово, кои неовластено ги поседува фирмата “Униус ИС”, се пакува бугарска сол во наша амбалажа. Веднаш зедовме мостри и во нашите лаборатории утврдивме дека таа не е произведена во Тузла и дека станува збор за сол увезена од Бугарија. Исто така, лесно можеме да докажеме дека не станува збор ниту за наша амбалажа, зашто од пред три години и амбалажата е заштитена со посебни суви жигови – изјави вчера за “Дневник” Мирсад Налиќ, комерцијален директор на Фабриката за сол од Тузла.

Тој најави дека се уште ја утврдуваат висината на штетата што и била причинета на неговата фабрика, но појасни дека обесштетувањето нема да биде пониско од еден милион евра. Лажната тузланска сол се продавала и на Косово и во Србија.

– Без оглед што сопственикот на “Униус ИС” е заменик-министер за труд, ние нема лесно да се откажеме од обесштетувањето – вели Налиќ и најави дека наскоро повторно ќе дојде во Скопје.

Тврдењата на Налиќ ги потврди и вчерашното присилно извршување на судска одлука за дел од имотот на Ибраимовски.

– Пронајдовме илјадници пакети полни со празна амбалажа за сол со тузлански етикети. Пронајдени се и неколку полни кутии, кои полицијата веднаш ги заплени и ги прати на анализа – вели Сашо Мазневски, директорот на “Интермаркет”, со чиј имот до минатата недела управуваше фирмата на Ибраимовски.

Заменик-министерот Самка Ибраимовски вчера одржа прес-конференција, на која ги демантираше тврдењата на Мазневски.

– Ние легално произведуваме амбалажа за Фабриката за сол од Тузла, но никогаш не сме пакувале сол под лажно име – тврди тој.

Заменик-министерот има оправдување и за иселувањето. Тој смета дека иселувањето на неговата фирма од просториите на “Интермаркет” било нелегално, иако е потврдено со пресуда на Врховниот суд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

„Кога мислиш дека не можат да паднат пониско тие ќе те демантираат“Јованов: Ѓилас полуде од омраза кон Вучиќ

Објавено пред

Народниот пратеник Миленко Јованов реагираше на изјавата на Драган Ѓилас, кој со потсмев изјави дека на балконот треба да се пречека претседателот Александар Вучиќ по резолуцијата за Сребреница во ОН, како и спортистите по нивните победи.

dobivaj vesti na viber

Јованов остро го прекори Ѓилас, наведувајќи дека опозиционерите ги полудува омразата кон претседателот на Србија.

„Секогаш кога мислиш дека не можат да паднат подолу, тие те демантираат. Целосно полуден од омразата кон Александар Вучиќ. Што точно е ова потсмев и дали е поврзано со натчовечките напори на претседателот да ја осуети идејата да ни го наметне брендот на геноциден народ? Што точно е спорно во тоа што во дадените околности го постигна максимумот за оваа земја и народ и многу повеќе од што се надеваше некој? Не само во Србија. Што направи големиот опозициски лидер во оваа насока сите овие недели за својата земја? Кој во светот го покани? Кому ја објасни позицијата на својата земја и последиците од таквата одвратна шега во форма на германска резолуција? На никој. Наместо тоа, со денови се караше со Сава Манојловиќ, како некоја тетка“ напиша Јованов на социјалната мрежа Икс.

Драган Ѓилас се огласи на социјалната мрежа Икс за претседателот на Србија Александар Вучиќ и неговиот настап пред ОН во врска со резолуцијата.

„Балкон за Вучиќ! Кога тоа беше можно за кошаркарите, Ѓоковиќ, ватерполистите по нивните победи, тогаш време е да се организираме и за Вучиќ! – напиша Драган Ѓилас на Икс.

Прикажи повеќе...

Свет

Борел: Признавањето на палестинската држава не е подарок за Хамас

Објавено пред

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека признавањето на палестинската држава не е подарок за палестинската милитантна група Хамас.

dobivaj vesti na viber

„Признавањето на палестинската држава не е подарок за Хамас, напротив“, изјави Борел, наведувајќи дека палестинските власти не се Хамас и дека, напротив, тие се длабоко конфликтни, пренесе Ројтерс.

Борел истакна дека ЕУ веќе ги финансирала палестинските власти и се сретнала со нив и посочи дека секогаш кога некоја земја ќе донесе одлука да поддржи палестинска држава, Израел тоа го прогласува за антисемитски напад.

Ирска, Норвешка и Шпанија во средата објавија дека ќе ја признаат палестинската држава на 28 мај за да обезбедат крај на израелската офанзива на Појасот Газа и да ги оживеат мировните преговори кои беа во застој пред една деценија.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од 20 луѓе на летот со турбуленции добиле повреди на ‘рбетот, мозокот и черепот

Објавено пред

Повеќе од 20 луѓе на летот на Сингапур Ерлајнс, кој во вторникот беше погоден од силни турбуленции, сè уште се на интензивна нега со повреди на ‘рбетот, мозокот и черепот, според болницата во Бангкок која лекувала некои од патниците, според Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Болницата во главниот град на Тајланд лекува 22 пациенти со проблеми со ‘рбетот и’ рбетниот мозок, шест со повреди на черепот и мозокот и уште 13 со проблеми со коските, мускулите или меките ткива, изјави нејзиниот директор.

Докторот додаде дека 17 пациенти биле оперирани, вклучително и операции на ‘рбетниот столб. Во инцидентот загина едно лице.

Патниците кои разговараа за медиумите откако авионот принудно слета во Бангкок опишаа дека некои патници и членови на екипажот биле фрлени околу кабината, удирајќи со главите во багажниот простор и виделе шокирани луѓе со крвави рани на нивните лица.

Џош Силверстон, еден од патниците на летот на Сингапур Ерлајнс, се опиша себеси како „среќен што е жив“ додека ја напушти болницата во средата вечерта.

Во разговор со новинарите, 24-годишниот британски државјанин рече дека во турбуленциите добил расекотина на окото и скршен заб, но дека неколку патници биле во многу полоша физичка состојба од него.

Силверстон ги опиша другите ефекти од итно слетување во Бангкок, велејќи дека почнал да повраќа, што го поттикнало да побара лекарска помош.

Многу патници појадувале во моментот на инцидентот. Видеото и сликите од внатрешноста на авионот по вонредното слетување во Бангкок го покажаа степенот на штетата, со скршени надземни прегради и воздушни маски за итни случаи кои висат над седиштата.

Еден патник загина, а повеќе од 30 се повредени на летот на „Сингапур ерлајнс“ од Лондон до Сингапур кој го погодија силни турбуленции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија60 минути

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј – нивната дејност темелена на македонскиот јазичен извор ги спаси Словените од одродување

Светите Кирил и Методиј со своето дело ја задолжија не само сесловенската, туку и европската и светската култура и на...

Топ2 часа

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Македонија3 часа

Џафери: Успеавме во заложбите, македонскиот јазик да биде рамноправно прифатен меѓу официјалните јазици во EУ, се продолжи и делото на Свети Кирил и Методиј

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во името на Владата и во свое име, го честиташе 24...

Европа4 часа

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија4 часа

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Регион5 часа

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет5 часа

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет5 часа

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...

Европа5 часа

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во...

Регион18 часа

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...

Македонија22 часа

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија23 часа

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија23 часа

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија23 часа

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа, со тоа што ќе ги...

Македонија1 ден

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија1 ден

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија1 ден

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија1 ден

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет1 ден

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...