Контакт

Свет

Апели за итен престанок на меѓуверските насилства во Нигерија

Објавено пред

Хјуман рајтс воч во вторникот побара од Нигерија да ги гони оние коишто стојат зад масакрот на најмалку 200 христијански селани и да се стави крај на меѓуверските крвопролевања

Жителите на селото Дого Нахава, околу 15 километри, јужно од централниот град Хос, главен град на нигериската сојузна држава Платеа, која се наоѓа меѓу муслиманскиот север и христијанскиот југ, во масовна гробница ги погребале телата на десетиците убиени меѓу кои има и деца и жени, жртви на масакрот што викендов го извршија муслиманските фармери врз христијанските земјоделци.Сведоци на масакрот од селото Дого Нахава, Зот и Ратсат, кои се претежно христијански населби, јужно од Хос, за Reuters во неделата изјавија дека муслиманските овчари Фулани од околните ридови утрото околу 3 часот нападнале пукајќи во воздух а потоа сечејќи ги со мачети оние кои излегле одс своите домови. Според се’ уште нецелосните процени, во овој напад се убиени најмалку 200 лица од двете страни. Очевидец на Reuters соопшти дека видел околу, додека некои локални организации вчера информираа за дури 500 жртви. Полицијата, пак, соопшти дека имало 55 убиени лица.Во јануари, во четиридневните насилства според официјалните податоци биле убиени 326 луѓе во Хос. Судири меѓу муслиманските милитанти и нигериската војска се разгоруваат повремено во регионите Борно, Потискум и Јоба. Спорадични пресметки има и во провинцијата Вудилу, на околу 20 километри од Кано, најголем град во северниот дел од Нигерија, како и во Баучи, во една од 12 провинции во северна Нигерија со мнозинско муслиманско население. Таму пред девет години почна да спроведува шеријатско право, што предизвика судири меѓи муслиманите и припадниците на локалното христијанско малцинство, и оттогаш во судирите се убиени повеќе од илјада лица. Нигерија е составена од  вкупно 36 држави и има население од околу 150 милиони, кои речиси по половина се христијани и муслимани.„Во насислтвата во државата изминатава деценија имаше илјадници мртви, но никој не е повикан на одговорност. Време е да се стави крај на тоа“, вели Корин Дуфка, виш истражувач за Западна Африка на Хјуман рајтс воч. Претседател Гудлак Џонатан, по немирите во јануари во Хос, вети дека одогворните ќе бидат изведени пред лицето на правдата, при што ќе се спроведе непристрасна истрага која ќе доведе до покренување обвиненија.Полицискиот портпарол, Мухамед Лерама, изјавил дека 93 лица се уапсени во врска со меѓуверските конфликти. Нигерискиот претседател, исто така, нареди распоредување на војската. Но од Хјуман рајтс воч забележуваат дека војниците се ангажирани главно по главните патни правци, така што не успеваат да ги заштитат помалите селски заедници.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Пијан маж држи шест деца како заложници во Русија

Објавено пред

Маж вооружен со секира држи во заложништво шест деца во стан во предградие на Санкт Петербург, пренесуваат руските агенции.

Извор од безбедносните сили за агенцијата „РИА Новости“ изјавил дека човекот бил пијан, а со полицијата контактирала неговата сопруга, која не можела да влезе во станот.

Агенцијата „Тасс“ известува дека човекот се забарикадирал во станот со децата, а дека причина за земање на децата во заложништво можеби е неговиот конфликт со сопругата. Тој наводно ја избркал сопругата од станот, а потоа се затворил.

„Тој не ја отвора вратата, не одговара на телефон“, ги пренел извор зборовите на сопругата на пијаниот маж и додал дека за вратата се слуша плачот на деца.

Полицијата преговара со човекот, а тој наводно се заканува дека ќе ги убие децата.

Според извор на „Спутник“, најмалото дете има само три години, додека најстарото има 15 години. Полицијата го потврди инцидентот.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска од коронавирусот досега починале 1.445 пациенти

Објавено пред

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 2.323 нови случаи на коронавирус, а 47 лица починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи во Хрватска e 19.161. Меѓу нив, 2.093 пациенти се во болница, од кои 244 се на апарати за дишење.

Од февруари, кога е регистриран првиот случај во Хрватска, регистрирани се 108.014 лица заболени со коронавирус, од кои 1.445 починале.

Вкупно оздравеле 87.408 луѓе, од кои 2.390 во последните 24 часа.

Во моментов има 40.762 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 692.048 луѓе, од кои 8.944 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Свет

Песков: Путин не може да биде доброволец за вакцината против Ковид-19

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе се вакцинираат против коронавирус до крајот на клиничките испитувања.

Ова денес на новинарите им изјави портпаролот на Кремељ, Дмитри Песков.

„ Секако, шефот на државата не може да учествува во вакцинацијата како доброволец“ објасни Песков на прашањето зошто рускиот лидер досега не добил руска вакцина против Ковид-19.

Песков рекол дека во Русија се уште не почнала масовна вакцинација.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против корона се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот за...

Македонија2 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија3 часа

Веридба со 30 и свадба со 90 гости – парични казни за скопјани поради организирање на собири

Скопското обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект, поради организирање на масовни собири...

Македонија3 часа

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60...

Свет4 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија4 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет5 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет18 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет19 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија20 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија22 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион24 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа1 ден

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија1 ден

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион1 ден

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија1 ден

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа1 ден

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион1 ден

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа1 ден

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија1 ден

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Досие