Контакт

Свет

Русија гради нов радарски систем

Објавено пред

Руското министерство за одбрана планира да ја активира радарската станица „Воронеж-ДМ“ во Армавир во јужна Русија, како и да изгради уште неколку нови радари за да може да им се спротивстави на евентуалните закани, јавува РИА Новости

Генерал Олег Остапенко, командант на руските вселенски сили за новинарите изјави дека новите радарски станици ќе бидат изградени „за да ги заменат постојните радарски системи и да одржуваат постојана радарска контрола на сите можни закани од проектили“.Радарот Армавир ќе биде втора постројка, по радарскиот комплекс во ленинградскиот регион, со кој ќе се затвори јазот во радарското покривање на западните руски граници, откако беа затворени радарските постројки во Скрунда (Летонија) во 1998 г. и неодамна во Мукалчево и во Севастопол во Украина.Со ефективен дострел од 4.000 километри, радарот од класата „Воронеж“ има слични капацитети како и неговите претходници, „Дњепар“ и „Дарјал’, но користи помалку енергија и е поеколошки.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД воведоа санкции кон Русија и протераа 10 руски дипломати

Објавено пред

Соединетите Американски Држави воведоа нови санкции кон Русија, кои опфатија повеќе од 30 лица и компании и одлучија да протераат 10 руски дипломати.

Причината за воведување нови санкции, како што тврди Вашингтон, е мешањето на Москва во американските избори во 2020 година и сајбер нападот за кој американската влада ја обвинува Русија, пренесуваат агенциите.

Нападот врз софтверот на компанијата „Солар Виндоус“ им овозможи на хакерите пристап до илјадници компании и владини агенции кои го користат тој софтвер.

Прикажи повеќе...

Европа

„Велт“: Меркел утре ќе прими вакцина против коронавирус на „Астра зенека“

Објавено пред

Според информациите на германскиот дневен весник „Велт“, политичарката на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) ќе биде вакцинирана со вакцината на „Астра зенека“, со цел да се зголеми довербата во оксфордската вакцина низ целата Европска Унија.

Канцеларката Меркел има повеќе од 60 години и со тоа спаѓа во групата на оние кои ги исполнуваат условите за вакцинација со вакцината на „Астра зенека“ во Германија.

Претходно, Ангела Меркел, која има 66 години, изјави дека нема да се вакцинира со вакцината на „Астразенека“ и „Оксфорд“, бидејќи таа не влегува во групата на луѓе за кои се препорачува таа вакцина.

Прикажи повеќе...

Европа

Полска започна да ја дава вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Објавено пред

Полска денеска почна да вакцинира со вакцинте на фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“, бидејќи проценката на владата и здравствените власти е дека вакцината има поголема придобивка отколку потенцијален ризик, објави „Ројтерс“.

Федералните власти на САД во вторникот препорачаа да се прекине употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“ најмалку неколку дена, бидејќи шест жени на возраст под 50 години добија згрутчување на крвта по приемот на една доза.

„ Во случајот на „Џонсон и Џонсон“, денес е првиот ден кога ја користиме вакцината. Не добивме никаков сигнал дека има проблеми, ниту дека некој пациент одбива да ја прими“, рече Михал Дворчик, владин претставник кој ја надгледува кампањата за вакцинација.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа53 минути

Лајен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија3 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион4 часа

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион5 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа5 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет6 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија7 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија18 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион19 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија21 час

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија23 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија24 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ1 ден

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Досие