Контакт

Свет

САД разговараат со партнерите за заострување на санкциите против Гадафи

Објавено пред

САД заедно со своите меѓународни партнери размислуваат за заострување на санкциите воведени против либиското раководство, рече во четвртокот американската државна секретарка Хилари Клинтон.

„Либискиот диктатор го негира правото на својот народ да се движи напред. Ние го поддржуваме либискиот народ, и сега сме принудени да се спротиставиме на куршумите и бомбите, во моментов народот да се заштити од Гадафи, без натамошни насилства и одлагања“, изјавила Хилари Клинтон, говорејќи пред поткомитетот на Претставничкиот дом на САД. Како што пренсува Reuters, државната секретарка додала дека во моментов американските дипломати работат напорно заедно со нивните колеги од Обединетите нации, НАТО, Африканската унија, Арапската лига и Советот за соработка на арапските држави од Персискиот залив, за целосно изолирање на либиското раководство и воведување пожестоки санкции против него со што ќе им се даде јасна порака на сите поддржувачи на либискиот водач Моамер ел-Гадафи, дека тие исто така ќе бидат изведени пред лицето на правдата. „Ние ќе продолжиме да работиме со Комитетот на ОН за санкции против Либија, и разгледуваме воведување построги мерки во однос на развојот на ситуацијата. Ние сме во дијалог со  опозицијата, како во самата Либија, така и со нејзините претставници во странство. Јас ќе се состанам со некои од нив, и тука во САД, и за време на мојата посета следната седмица во Тунис и во Египет, и ќе рзговараме за тоа што уште можат да сторат САД и другите земји“, изјавила  Клинтон. Од средината на февруари во Либија избунваа протести кои прераснаа во оружен бунт  за уривање на либискиот лидер Гадафи кој управува со земјата  42 години. Силите лојални на Гадафи заедно со платеници жестоко ги напаѓаат позициите што ги заземаа бунтовничките формации, особено на исток на Либија. Според меѓународните организации, во судирите биле убиени неколку илјади луѓе. Претходно се споменуваа шест илјади жртви. Советот за безбедност на ОН на 27-ми февруари донесе резолуција за воведување на санкции против Либија. Мерката е донесена со цел да се спречат масовните убиствата на противниците на Гадафи, особено со нив се предвидува ембарго за трговија со оружје со таа земја, замрзнување на сметките во странство и забрана за патување во странство на либискиот лидер, неговото семејство и неколку лица од неговото непосредно опкружување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вучиќ за ковид-пасошите: Кои сте вие ​​да го ограничите движењето на некој што не сака да се вакцинира?

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека е шокиран од идејата на европските лидери за воведување на ковид-пасоши во Европа и дека е срамно и антиевропски ваква одлука да се спроведе.

Според него, ковид-пасошите ги газат највисоките европски вредности, односно слободата на движење и избор.

„Јас немам добро мислење за антиваксерите, но кои сте вие ​​за да ограничите нечие движење ако тој не сака или не може да ја прими вакцината“, истакна Вучиќ.

Тој оцени дека ова покажува оти ЕУ се грижи само за внатрешните движења и оти притисокот на внатрешните политики е голем, но нагласува дека Србија ќе се вакцинира најбрзо и ќе им овозможи на граѓаните да патуваат, пренесе Курир.рс.

Тој исто така забележува дека сега во земјата, притисокот на младите да се вакцинираат ќе биде голем, а намерата е прво да се заштитат постарите луѓе.

Вучиќ посочи дека Србија е петта во светот според вакцинацијата, а прва во Европа во однос на давањето на втората доза.

Утрово во 9,50 часот, вели тој, 509.000 граѓани ја примиле втората доза од некои од достапните вакцини.

Вучиќ им се заблагодари на сите што придонесоа за пристигнувањето на вакцините.

„Да беше до ЕУ, немаше да имаме вакцинирани. Ние сме на европскиот пат, а вие воведувате ковид-пасоши за Западен Балкан. Колку вакцини ни дадовте? Нула од Ковакс“, изјави Вучиќ.

Тој забележува дека Србија настапила паметно и снаодливо и покрај неправедливата распределба на ЕУ.

„Можете да видите колку богатите зеле само за сиромашните да не вакцинираат“, изјави Вучиќ и најави дека во следниот период Србија ќе добие уште милион и пол вакцини од „Модерна“, но и нови дози од кинеските и руските вакцини.

Тој проценува дека проблемите со пандемијата ќе бидат надминати и Србите ќе живеат нормално кога ќе има два милиони граѓани кои ги примиле двете дози.

Вучиќ исто така посочи дека случајно, на 5 март, на неговиот роденден, ќе дојдат 500.000 кинески вакцини. Потоа ќе пристигне Фајзер и тој очекува дека, сепак, нешто ќе дојде и од програмата Ковакс.

Прикажи повеќе...

Европа

Невакцинираните нема да можат да патуваат во ЕУ

Објавено пред

Европската Унија ќе воведе дигитални сертификати за вакцинација.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека на земјите-членки е да одлучат што ќе може да се прави со сертификатите и дека тие ќе се користат на ниво на ЕУ за функционирање на единствениот пазар.

Фон дер Лајан изјави дека ќе бидат потребни најмалку три месеци да се воспостави системoт на сертификати за вакцинација во ЕУ, пренесе „Еуроњуз“.

„Системот ќе поддржува информации за вакцинацијата на една личност, негативен ПЦР-тест или имунитет. Потребна ни е брза имплементација доколку сакаме овие сертификати да бидат функционални пред летото“, заклучи фон дер Лајен.

ЕУ потенцира дека сè уште има многу отворени политички и научни прашања кога станува збор за сертификатите за вакцинација, односно за што ќе се користат или дали вакцинацијата значи прекин на пренесувањето на инфекцијата.

„Имаме охрабрувачки податоци од Израел, каде вакцините „Фајзер“ покажаа дека го запираат пренесувањето на заразата по давање на втората доза“, рече фон дер Лајен.

Лидерите на ЕУ по вчерашниот состанок се согласија засега да ги задржат ограничувањата на несуштинските патувања.

„Ние сме решени да продолжиме да работиме заедно и да ја координираме нашата акција за справување со пандемијата и нејзините последици. Епидемиолошката состојба останува сериозна, а новите варијанти претставуваат дополнителни предизвици. Затоа, мора да ги почитуваме строгите ограничувања додека ги засилуваме напорите за забрзување на обезбедувањето на вакцини“, соопшти Советот.

Примарниот притисок за европски пасоши за вакцини доаѓа од Јужна Европа – земји како Грција, Шпанија, Италија и Португалија, кои се многу зависни од туризмот.

Грција започна да издава сертификати за дигитална вакцинација оваа недела на оние кои ги примиле обете дози на вакцината Ковид-19. Овие сертификати се првично за медицинска употреба во рамките на Грција, но министерот за дигитално управување Кирјакос Пјеракакис сугерираше дека поширокото европско усвојување може да создаде „еден вид брза лента внатре на аеродромите“.

„Особено што се однесува до граничните премини, ние сме оптимисти дека овој предлог ќе биде усвоен, затоа што ако не, ќе се соочиме со апсурдната верзија, каде што некој што е вакциниран, сепак треба да се тестира или да се става во карантин“, рече Пјеракакис.

На почетокот на овој месец, Грција склучи договор со Израел што ќе им овозможи на вакцинираните луѓе да патуваат меѓу двете земји без карантин. Исто и Кипар, а Израел исто така разговара со Малта. Во моментов, Израел не дозволува странски државјани да летаат од странство во земјата.

Постојат стравувања дека пасошите за вакцини може да бидат дискриминирачки за оние кои сè уште не биле во можност да добијат вакцина.

„Прво, мора јасно да се реши дека вакцинираните лица повеќе не се заразни“, рече германската канцеларка Ангела Меркел во интервју објавено во четвртокот во дневниот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

„Сè додека бројот на вакцинирани е сè уште многу помал од бројот на оние кои чекаат вакцинација, државата не треба да се однесува поинаку кон двете групи“.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Објавено пред

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол.

Вкупната површина на сантата е 1.270 квадратни километри, а нејзината дебелина е 150 метри.

„Времето ќе покаже дали ова одвојување на ледениот брег во наредните денови или недели ќе предизвика дополнително расцепување на ледениот слој“, рече Адријан Лакман, професор по геологија на универзитетот Свонси, пренесува „Гардијан“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија14 часа

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија14 часа

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа15 часа

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија18 часа

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија20 часа

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија20 часа

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија21 час

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет22 часа

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија23 часа

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија23 часа

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Регион1 ден

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на...

Европа2 дена

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија2 дена

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија2 дена

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања, а прашањето за Гоце Делчев не било ниту...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија2 дена

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија2 дена

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија2 дена

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија2 дена

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Досие