Контакт

Свет

Германија ги заострува условите за странците

Објавено пред

Владејачките демохристијани и либерали, според сознанијата на германските медиуми, планираат во рамки на унапредувањето на интеграцијата, да ги заострат условите за странците.

Владејачките демохристијани и либерали, според сознанијата на германските медиуми, планираат во рамки на унапредувањето на интеграцијата, да ги заострат условите за странците.

 

Со измените се планира новодојдените да имаат привремен престој, сè додека не го положат тестот за познавање на јазикот.

 

Според идејата за заострување на условите за странци, постои можност, како што пишува денеска германскиот печат, оној кој не оди редовно на курс за германски јазик, да го загуби правото на престој во земјата.

 

Претседателот на конзервативната, баварска Христијанско-социјална унија Хорст Зехофер, смета дека мораат да се создадат услови од странците во процесот на интеграција да се бара да ги прифатат германските вредности и да го учат германскиот јазик. /крај/бл/ст

Европа

ЕУ: Руската вакцина се уште не е вклучена во стратегијата за вакцинација

Објавено пред

По веста дека Европската агенција за лекови започнала постапка за регистрација на руската вакцина „спутник В“, се огласи Европската Унија, која вели дека руската вакцина се уште не е стратегија.

Сите светски агенции објавија дека Европската агенција за лекови (ЕМА) започнала постапка за регистрација на руската вакцина против коронавирус, што многу земји-членки веќе ја побарале за своите граѓани, дури и по итна постапка, со цел да се обидат да избегнат целосен дебакл на официјален Брисел и неговата набавка на вакцини.

Компанијата што стои зад „спутник В“ претходно ѝ понуди на ЕУ 100 милиони дози вакцини, но Брисел одби, велејќи дека руската вакцина не е во стратегијата на ЕУ за борба против коронавирусот.

Слично образложение и сега пристигна.

„ Само затоа што вакцината добива одобрение од Европската агенција за лекови, не значи дека треба да биде ставена на списокот со вакцини, кои се вклучени во стратегијата за вакцинација на ЕУ“, рече Ерик Мамер, портпарол на Европската комисија.

Се додава дека ЕК веќе склучи договори во име на ЕУ за набавка на доволни количини вакцини (2,6 милијарди дози со шест компании) со цел да се исполни целта на 70 проценти од вакцинираните Европејци до крајот на летото.

Брисел исто така нагласува дека при одобрување на вакцините за употреба на пазарот на ЕУ, тие не се водат според геополитиката, туку според проценката на квалитетот, ефикасноста и безбедноста на вакцината.

Прикажи повеќе...

Регион

СПЦ: Српскиот патријарх Порфириј без прекин ги извршува сите должности

Објавено пред

Српската православна црква денеска соопшти дека српскиот патријарх Порфириј, строго придржувајќи се на сите обврзувачки епидемиолошки препораки и мерки, без прекини ги извршува сите патријархални административни задачи и должности.

„Патријархот Порфириј им изразува татковска благодарност на сите од татковината и од разни делови на светот, кои вчера, како и денес, од раните утрински часови се појавија во патријаршискиот двор во Белград , изразувајќи молитвена загриженост за неговото здравје“, се наведува во соопштението од СПЦ.

Српскиот патријарх Порфириј од вчера е превентивно во изолација поради контакт со свештеник заразен со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Европа

Италија само со една доза ќе ги вакцинира луѓето кои се опоравиле од Ковид-19

Објавено пред

Италија ќе им дава по само една доза вакцина на оние кои веќе биле заразени со Ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

„Една доза на вакцина може да се земе предвид во случаи кај лица кои претходно имале инфекција со Ковид-19, симптоматска или асимптоматска“, се наведува во соопштението.

Препораката се однесува на лица со дијагностициран ковид пред три до шест месеци.

Франција и Шпанија објавија слична политика минатиот месец, а се чини дека овој потег е насочен кон заштеда на вакцини и зголемување на залихите, бидејќи земјите од ЕУ се борат да ги спроведат своите кампањи за вакцинација, поради намалувањето на набавките наметнато од производителите на лекови.

Италија, со околу 60 милиони жители, даде 4,76 милиони дози вакцина до вторникот наутро, а околу 1,5 милиони луѓе ги примиле препорачаните две дози.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија28 минути

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија2 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион4 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија5 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија5 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа5 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија5 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет16 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија21 час

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија22 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија23 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија24 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија24 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Досие