Контакт

Свет

Државите од Персискиот залив го прогласија режимот на Гадафи за нелегитимен

Објавено пред

Советот за соработка на арапските држави во Персискиот залив смета дека актуелниот режим во Либија е нелегитимен и соопшти дека е потребно да се воспостават врски со преодниот опозициски Национален совет.

Советот за соработка на арапските држави во Персискиот залив смета дека актуелниот режим во Либија е нелегитимен и соопшти дека е потребно да се воспостават врски со преодниот опозициски Национален совет.

 

Ова, како што пренесува агенцијата Риа Новости, се посочува во изјавите на шефовите на дипломатиите на земјите на организацијата, кои денеска одржаа состанок во Ријад.

 

Во Советот за соработка на арапските држави од Персискиот залив учествуваат Бахреин, Катар, Кувајт, ОАЕ, Оман и Саудиска Арабија. /крај/риан/фк/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Започна вакцинацијата на населението во Црна Гора

Објавено пред

Здравствениот дом во Подгорица денеска ќе започне со вакцинација против коронавирусот.

„Вакцинацијата, за почеток, е организирана на четири пункта во Спортскиот центар Морача и два во здравствената установа Стара Варош. Подоцна, според потребите, ќе се отворат контролни пунктови и во други здравствени установи предвидени за тоа“, се наведува во соопштението.

Здравствениот центар потсетува дека прва приоритетна група за вакцинација против коронавирус се лица постари од 80 години.

Во Црна Гора, вакцинацијата започна на 20 февруари, откако првите 2.000 дози на руската вакцина „спутник В“, Црна Гора ги доби како донација од Србија. Првото вакцинирано лице било од старски дом во Грабовац во Рисан.

После тоа, 5.000 дози „спутник В“ од Русија пристигнаа во Црна Гора, а потоа уште 30.000 дози на кинеската вакцина од „Синофарм“.

Во меѓувреме, од Црна Гора пристигна и втората пратка од уште 5.000 дози вакцина „спутник В“, од вкупно 50.000 договорени дози на тој производител.

Во Црна Гора досега 2.406 лица или 0,4 проценти од населението се вакцинирани против коронавирус, објавено е на веб-страницата covidodgovor.me.

Според процените, на Црна Гора и требаат најмалку 248.000 дози вакцина, колку што е побарано преку програмата „Ковакс“, со цел да се вакцинираат 20 проценти од населението со две дози.

Прикажи повеќе...

Свет

Италијански министер за „Спутник“: Ако е вакцината ефикасна, не ме интересира националноста на научниците

Објавено пред

Италијанскиот министер за здравство, Роберто Сперанца, изјави дека е отворен за руската вакцина против коронавирус „Спутник В“, и е подготвен да разговара со руските власти за нејзина употреба, а можеби дури и за производството, доколку е одобрено од европските и италијанските регулатори.

„Ако вакцината делува, ако Европската агенција за лекови (ЕМА) и Италијанската агенција за лекови (АИФА) ни кажат дека е ефикасна и сигурна, не ме интересира националноста на научниците кои работеле на тоа и од која земја потекнува идејата. Затоа, јас сум апсолутно отворен кон руската вакцина, како и кон другите вакцини што може да се појават во светот“, објасни тој за телевизијата „Раи 3“.

Министерот потсети дека Италија започна да ги користи вакцините „Астра Зенека“, „Фајзер“ и „Модерна“ штом ЕМА и АИФА ги прогласија за сигурни и ефикасни.

„Кога тоа ќе се случи со руската вакцина, и се надевам дека тоа ќе се случи наскоро, ние ќе бидеме подготвени да соработуваме со руските власти со цел да го зголемиме и производството“, рече министерот.

Сперанца истакна дека во моментов главната задача на глобално ниво е што е можно повеќе вакцинирање на населението.

„Значи, нема смисла да се подигнуваат некои националистички бариери“, заклучи тој.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ очекува двојно повеќе вакцини од април

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека Унијата очекува двојно да се зголеми снабдувањето со вакцини од април, што би значело околу 100 милиони дози месечно во вториот квартал.

Лајен рече дека ЕУ е загрижена поради новите мутации. Таа појаснува дека вакцините делуваат добро, но стравува од можноста во секој момент да се појави нова мутација, која може да биде отпорна на сегашните вакцини. Најверојатно, ќе треба долго време да се справуваме со овој вирус на глобално ниво, оцени таа.

Фон Дер Лајен смета дека е потребно да се скрати процесот на одобрување на вакцините, преку побрза размена на податоци.

„Редовната вакцинација против коронавирусот и неговите мутации може да станат нормалност на долг рок, како што сме навикнати против грипот“, рече претседателката на Европската комисија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Италијански министер за „Спутник“: Ако е вакцината ефикасна, не ме интересира националноста на научниците

Италијанскиот министер за здравство, Роберто Сперанца, изјави дека е отворен за руската вакцина против коронавирус „Спутник В“, и е подготвен...

Европа1 час

ЕУ очекува двојно повеќе вакцини од април

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека Унијата очекува двојно да се зголеми снабдувањето со вакцини од...

Македонија2 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет14 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет16 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија17 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија18 часа

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија18 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа19 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет19 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија20 часа

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија20 часа

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија20 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа21 час

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија23 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет24 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија1 ден

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет1 ден

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет2 дена

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија2 дена

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Досие