Контакт

Свет

Седмиот најсилен земјотрес во историјата

Објавено пред

Земјотресот од петокот во Јапонија според магнитудата се смести на седмото место на најсилните потреси во историјата. Земјотресот кој го погоди североисточниот дел на Јапонија е најразорниот во последните 140 години во оваа земја, штетите веќе се мерат во стотици милијарди долари

Земјотрес со интензитет од 8,9 степени по Рихтер предизвика огромно цунами и стравување за појава на цунами и во соседните држави и во земјите долж бреговите на Тихиот Океан, дури до Колумбија и Перу. Според последните податоци 400 лица загинале а над 80 илајди се водат за исчезнати. Според јапонската телевизија HNK на брегот крај градот Сендаи биле откриени повеќе од сто тела. Плимниот бран потопи и брод со 100 патници.Телевизијата јавува дека јапоснките власти соопштиле дека нема опасност од радиоактивно зрачење, но властите наредиле евакуација на жителите околу нуклеарната централа Фукушима.Откако долго време земјотресите беа мерени според Рихтеровата скала, сега нивната јачина се мери според скалата на интензитетот во моментот, во која е важна енергијата, ослободена од потресот.Следи хронологија на најмоќните земјотреси во светот во изминатите сто години, класифицирани според нивниот интензитет:Чиле во 1960 г. го погоди земјотрес со интензитет од 9,5 степени, по кој следеше разорно цунами, кое погоди неколку земји долж бреговите на Тихиот Океан. Во земјотресот загинаа 5.700 лица во Чиле, 61 лице на Хаваи и 130 лица во Јапонија.Аласка во 1964 г. ја погоди земјотрес со интензитет од 9,2 степени, кој беше проследен од цунами и во кој загинаа сто лица. Индонезија во 2004 г. беше погодена од земјотрес со интензитет од 9,1 во делот покрај островот Суматра и на 26 декември предизвика разорно цунами, кое погоди десетина соседни земји. Во потресот животот го загубија или исчезнаа 270 илјади лица.Камчатка во 1952 г. беше погодена од земјотрес со интензитет од девет степени и тоа на полуостровот Камчатка, при што беше предизвикано катастрофално цунами, кое се почувствува дури и во Чиле и Перу. Загинаа над 2.300 лица. Еквадор и Колумбија во 1906 г.  беа погодени од земјотрес со интензитет од 8,8 степени и во цунамито, кое следеше загинаа илјадници лица. Чиле во 2010 г. беше погодено од земјотрес со интензитет од 8,8 степени а потоа и цунами го погоди Чиле и загинаа 523 лица.Алеутите на Аласка во 1965 г. годините земјотрес со интензитет од 8,7 степени ги погоди Алеутските Острови на Аљаска, по што следеше цунами. Ниас (Суматра) Индонезија, во 2005 г. е погоден од земјотрес со интензитет од 8,6 степени според Рихтеровата скала при што загинаа 900 лица, а ранети беа шест илјади. Андреанофските острови на Аласка во 1957 г. се погодени од земјотрес со интензитет од 8,6 степени ги и предизвика големо цунами. Сечуан, Кина  во 2008 г. доживеа земјотрес со интензитет од 8 степени при што загинаа околу 70 илјади лица, а околу 20 илјади се водат како исчезнати. Хаити во 2010 г. го погоди земјотрес со магнитуда од 7 степени по Рихтер, при што загинаа меѓу 250 илјади и 300 илјади лица. Ранети беа над 300 илјади лица, а над еден милион останаа без покрив над главата.Џинјах, Кина во 2010 г. доживеа земјотрес со интензитет од 6,9 степени, при што загинаа повеќе од д две илјади лица.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Дрога вредна 300.000 евра пронајдена во возило на Итната помош во Италија

Објавено пред

Полицијата во пристаништето Месина, на Сицилија, заплени 30 килограми марихуана, која двајца курири се обиделе да ја прошверцуваат во возило на Брзата помош.

Полициските службеници на влезот на траектот, кој ја поврзува Сицилија со Калабрија, одлучиле да го прегледаат возилото на Брзата помош затоа што кучињата користени во операциите против наркотици биле вознемирени во близина на тоа возило.

По деталното пребарување пронашле дрога – 50 пакувања со 30 килограми марихуана, а уапсени се и двајца курири.

Според првичните информации, шверцерите верувале дека ќе ја пренесат дрогата без никаков проблем, сметајќи на вонредната состојба поради заразата со коронавирус, а полицијата претпоставувајќи дека заразено лице може да биде во автомобилот, нема да ги контролира.

Според проценките на полицијата, вредноста на запленетата дрога на пазарот е околу 300.000 евра.

Прикажи повеќе...

Регион

Почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ

Објавено пред

На 66-годишна возраст, почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, јавуваат хрватските медиуми.

Нему му се слошило доцна синоќа и со Брза помош бил превезен во болница, каде лекарите се обиделе да го реанимираат, но неуспешно.

Од Градот Загреб соопштија дека Бандиќ починал како последници на срцев удар.

„Живееше за својот град, за загрепчани и загрепчанки кои за се што работеше му беа на прво место, за работата која со љубов и енергија, внесувајќи се себеси, ја обавуваше 21 година. За деталите, за терминот на погреб, одржувањето на комеморацијаа, како и останатите информации поврзани со оваа тажна вест, јавноста ќе биде информирана дополнителнo. Нека почива во мир“, соопштија од Град Загреб.

Тој во 2003 година доживеал и тежок мозочен удар. Пред три години му бил вграден стент, а во јуни минатата година беше хоспитализиран. Тој исто така имал белодробна емболија и неколку операции, вклучително и операција на гласните жици.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден го поздрави одобрувањето на вакцината „Џонсон и Џонсон“

Објавено пред

Американскиот претседател, Џо Бајден, изрази задоволство и го поздрави одобрението издадено од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) за вакцините на „Џонсон и Џонсон“.

„Ја гледаме светлината на крајот од тунелот, но не смееме да го спуштаме гардот или да претпоставиме дека победата над вирусот е сигурна“, рече американскиот претседател, Џо Бајден и ги повика Американците да продолжат да ги мијат рацете, да ја одржуваат физичката дистанца и да носат маски, рече тој.

„Постојано повторувам дека сè уште е можно ситуацијата да се влоши со ширењето на новите соеви на коронавирус и сегашниот позитивен тренд во борбата против заразата да се промени“, предупреди претседателот Бајден.

Анализите покажаа дека вакцината „Џонсон и Џонсон“ е 66 проценти ефикасна во спречување на умерени до тешки форми на Ковид-19 и 100 проценти ефективна против најтешките форми на болеста за кои е потребна хоспитализација и може да биде фатална.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ28 минути

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија2 часа

Пандемијата покажа дека е потребен комплетен ресет на општествениот систем, рече професорот Даниловски

Пандемијата ја истакна важноста на глобалната соработка, ни покажа дека целото човештво се наоѓа на ист брод, дека сите сме...

Македонија2 часа

Градоначалникот на Куманово бара Георгиевски да му се извини на народот, а Обвинителството да отвори истрага

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски реагираше на предлогот на експремиерот Љупчо Георгиевски за решавање на спорот со Бугарија. Димитриевски оцени...

Македонија2 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион4 часа

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет4 часа

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет17 часа

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија19 часа

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија20 часа

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија20 часа

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија21 час

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа21 час

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија1 ден

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија1 ден

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија1 ден

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија1 ден

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија1 ден

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија1 ден

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Регион2 дена

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на...

Досие