Контакт

Свет

Единаесет повредени во експлозијата во „Фукушима“

Објавено пред

Во новата експлозија на водород на третиот реактор на јапонската нуклеарка „Фукушима – 1 Диачи“ повредени се 11 лица, но не е соопштена тежината на нивните повреди, пренесува јапонската телевизија NHK

Јапонската агенција за нуклеарна безбедност потврди дека експлозијата се случила на реакторот бр. 3 од нуклеарната централа „Фукушима – 1 Диачи“ на електро-компанијата Tokyo Electric Power Company, во 11.01 часот по локално врме. Од страна на компанијата е потврдено дека во инцидентот настрадале 11 луѓе. Јапонската агенција за нуклеарна безбедност веднаш издала соопштени во кое препорачува населението во радиус од 20 километри од нукеларката што е можно побрзо да се засолни во затворени простории. Се претпоставува дека околу 600 луѓе се уште се наоѓаат во погодената област. Во саботата се случи слична експлозија на водород на реакторот бр.1 во истата нуклеарна централа. Главен секретар на кабинетот на јапонската влада, Јукио Едано, за новинарите изјави дека добил известување дека најновата експлозија не го оштетила контејнерот на реакторот бр.3. Тој додал дека веројатноста за истекување поголеми количества радиоактивни материјали во атмосферата е многу мала. Видео снимката направена од хеликоптер што ја емитуваше телевизијата HNK, покажува дека покривот од зграда во којашто е сместен реакторот е урнат, како што се случи и при експлозијата во саботата. Стравувањата од експлозија се зголемија кога падна нивото на водата на реакторот бр. 3, со што се создале услови за реакција со големото количество генерирана водородна пареа. Агенцијата за нуклеарна безбедност и индустриска безбедност соопшти дека дури и ако се урне покривот на зградата, безбедноста на контејнерот со реакторот нема да биде загрозена.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Објавено пред

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни за луѓето. Некои се поблаги, некои се поопасни, а некои се неутрални во споредба со оригиналот.

Некои мутации не претставуваат значителни промени, некои мутации ја намалуваат ефикасноста на вирусот, но некои мутации го прават еволутивно и биолошки поефикасен, бидејќи тој подобро се врзува за рецепторите на клетките што ги инфицира.

Таквиот вид е поуспешен во наоѓање место за негово размножување, така што значително ги зголемува шансите за негово продирање низ човечката популација и се заканува да стане доминантна верзија на болеста.

Во моментов има повеќе од четири илјади различни видови на коронавирусот, а епидемиолозите се најзасегнати со само четири од нив.

1. Британскиот вирус стана доминантен во поголемиот дел од Велика Британија и се прошири во повеќе од 50 други земји, вклучувајќи ја и Македонија. Се карактеризира со зголемена преносливост, поголема од 40 проценти, што доведува до зголемена инциденца, хоспитализација и севкупен притисок врз здравствениот систем. Симптомите на британскиот вид се нешто поразлични од оние на оригиналниот од Вухан и неговите други субваријанти: губењето на мирисот и вкусот е поретко, додека кашлица, замор, болки во мускулите и грлото се доминантни симптоми во оваа верзија.

2. Јужноафриканскиот сој досега е потврден во најмалку 30 земји. Оваа варијанта има 17 мутациони промени во однос на вирусот од Вухан. Според истражувањето на научниците, јужноафриканската верзија на Ковид-19 има способност да ги избегне антителата во крвната плазма на веќе оздравените пациенти од оваа болест, а, исто така, ја намалува и ефикасноста на моментално достапните вакцини. Покрај тоа, тој е позаразен, најмалку 1,5 пати, од оригиналната варијанта.

3. Бразилскиот сој е причина за можеби најголемите стравови на епидемиолозите: тој претставува злобна комбинација на карактеристиките на англиските и јужноафриканските мутации. Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина на Универзитетот во Оксфорд, неодамна го нарече „суперсој“. Тој создаде сосема неочекуван хаос пред извесно време во бразилскиот град Манаус, каде што зарази голем број луѓе кои веќе го прележале коронавирусот.

4. Њујоршкиот вид во моментов е најнеистражен од сите погоре наведени, но во однос на зголемената инфективност, тој многу потсетува на јужноафриканскиот „брат“. Стана доминантен во Њујорк и другите урбани делови на САД и полека ги потиснува другите видови на коронавирус, а исто така има значителен потенцијал за реинфекција, т.е. повторна инфекција на човек кој веќе се опоравил од видот на вирусот од Вухан. Бидејќи предизвикува нешто потешки симптоми на болеста и хоспитализации, а најмногу се открива кај постари лица, тој е потенцијално голема закана за секое општество.

Иако сегашните вакцини се дизајнирани според претходните верзии на болеста, неодамнешните истражувања покажуваат дека сите достапни вакцини штитат барем до одреден степен од новите видови.

Вакцината на Оксфорд / АстраЗенека добро штити од британскиот вид, но во многу помала мера од јужноафриканскиот сој. Како резултат на тоа, Јужна Африка престана да ја користи оваа вакцина и има намера да ги продаде купените количини.

Првите резултати од „Фајзер“ и „Модерна“ сугерираат дека нивните вакцини се доволно ефикасни против јужноафриканската верзија, иако имунолошкиот одговор можеби не е премногу силен или долготраен.

Научниците велат дека сите вакцини ќе бидат редизајнирани според новите соеви, но и на оние што допрва доаѓаат. Како и кај вирусот на грип кој постојано мутира, сите промени на коронавирусот мора да бидат придружени со постојан лабораториски мониторинг и адаптација на вакцините.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Јапонски милијардер бара осум лица за патување околу Месечината

Објавено пред

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава тргна во потрага по осум лица кои ќе му се придружат како први приватни патници на пат околу Месечината со „Спејс икс“ на Илон Маск.

Тој првично планираше да ги покани уметниците на еднодневно патување закажано за 2023 година, наведува „Ројтерс“.

„Проектот Риџид ќе им даде можност на луѓето од целиот свет да се приклучат на ова патување. Ако се доживувате како уметник, тогаш сте уметник“, рече Маезава.

Првата фаза на пријавување трае до 14 март.

Маезава е познат по своите колекции на уметнички дела и суперавтомобили, како и подароци во готовина, поради што има најмногу следбеници во Јапонија на својот профил на „Твитер“.

Минатата година тој започна краткорочна документарна потрага по нова девојка која ќе му се придружи на патувањето, пред да се пензионира, а како причина наведе „измешани чувства“.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден: До крајот на мај ќе имаме доволно вакцини

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека САД ќе имаат доволно вакцини за коронавирус за сите возрасни Американци до крајот на мај.

Според министерството за здравство, партнерството меѓу производителите на лекови, како и другите чекори што ги презеде владата, ќе и овозможат на компанијата за вакцини да ја забрза испораката на 100 милиони дози за околу еден месец.

„Една од работите што дознав кога ја презедов функцијата е дека “Џонсон и Џонсон” заостануваат во производството. Едноставно, вакцината не доаѓаше доволно брзо. Така, мојот тим работеше напорно за да ги забрза овие напори”, рече Бајден.

Американскиот претседател се надева дека САД ќе се вратат во нормала ова време следната година, можеби порано.

„Тоа зависи од тоа дали луѓето продолжуваат да бидат паметни и дали разбираат дека сè уште можеме да имаме значителни загуби“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион20 минути

Во Загреб 25 % од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска,...

Свет47 минути

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирус, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици ширум светот на една...

Европа59 минути

Експлозија во центарот за тестирање од Ковид-19 во Холандија нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување од Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет2 часа

Тексас контра Бајден: Ги укина рстрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија17 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија19 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет21 час

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ22 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија23 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија2 дена

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија2 дена

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Досие