Контакт

Свет

Сирија ќе ја разгледа можноста за укинување на вонредната состојба

Објавено пред

Сирија ќе ја разгледа можноста за прекин на вонредната состојба од 1963 година и легализацијата на политичките партии, соопшти советник на претседателот по еднонеделните крвави протести во јужниот дел на земјата.

Сирија ќе ја разгледа можноста за прекин на вонредната состојба од 1963 година и легализацијата на политичките партии, соопшти советник на претседателот по еднонеделните крвави протести во јужниот дел на земјата.„Среќна сум да ги соопштам пред вас одлуките донесени денеска од партијата БААС под водство на претседателот Башар ал-Асад .кои вклучуваат и разгледување на можноста за укинување на законот за вонредната состојба и легализација на политичките партии”, објави медиумскиот советник на претседателот Бутаина Шаабан. Соопштението следува по протестите во јужниот град Дaраа против режимот на Асад, чија партија БААС управува со Сирија 40 години. / крај/бг/бч©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Франција: Вакцинацијата може да биде задолжителна за здравствените работници

Објавено пред

Француската влада ги предупреди здравствените работници дека вакцинацијата може да биде законски обврзувачка за нив, откако премиерот Жан Кастекс откри дека само 40 проценти од медицинските лица биле вакцинирани, објави „Гардијан“.

Владиниот портпарол Габриел Атал апелираше до сите што работат во здравствениот сектор и имаат приоритет при вакцинирање, да го сторат тоа.

„Во изминатата година, нашите здравствени работници се однесувааа како херои, но бројот на вакцинирани меѓу нив е неприфатлив денес. Ако сте здравствен работник, би било неодговорно од вас да ја одбиете вакцината”, рече Атал додека одговараше на прашања од читатели на „Ле Паризиен“.

Атал додаде дека владата ќе се обиде да апелира до здравствените работници да ја примат вакцината со принципот морков и стап, но ако не успеат на тој начин, вакцинацијата може да биде законски задолжителна за нив.

„Сите ги засукаа ракавите за да нѐ извлечат од оваа епидемија. Сега треба да ги засукаат ракавите до рамениците за да бидат вакцинирани”, рече Атал.

Атал го продолжи само она што го рече премиерот Кастекс минатиот четврток, кога изјави дека медицинските лица имаат обврска кон себе, кон семејството и кон луѓето за кои се грижат да бидат вакцинирани.

„Ле Паризиен“ ги опиша коментарите на Аталус како деликатна закана што удира силно.

Прикажи повеќе...

Европа

Украинската армија го гранатираше Доњецк

Објавено пред

Украинската армија ги гранатираше предградијата на Доњецк, изјави претставникот на самопрогласената Народна Република Доњецк во Заедничкиот центар за контрола и координација на режимот на прекин на огнот.

Тој рече дека во гранатирањето се оштетени шест куќи и далекувод, пренесуваат тамошните медиуми.

Според првичните податоци, нема повредени.

Доњецката и Луганската Народна Република прогласија независност по пучот во Украина во февруари 2014 година. Тогаш, украинските власти започнаа воена операција против Доњецк и Луганск, бидејќи не ги признаваат и сметаат дека тие територии се окупирани, анализират медиумите во Украина.

Конфликтот во Донбас е регулиран со договорите од Минск од 2015 година, според кои страните се обврзаа да го запрат гранатирањето и да го повлечат тешкото оружје од линијата за раздвојување.

Договорите од Минск предвидуваат и уставни реформи во Украина, чии клучни елементи треба да бидат децентрализацијата и усвојување на закон за посебен статус на одредени делови на регионите Доњецк и Луганск.

Прикажи повеќе...

Европа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Објавено пред

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат користењето на руската вакцина „спутник В“ за итна употреба, сè додека агенцијата не ги испита целосно нивната безбедност и ефикасност, објави „Гардијан“.

„Потребна ни е документација врз основа на која би направиле процена. Во моментов немаме податоци за вакцинирани лица, тоа е непознато. Затоа би апелирала до земјите од ЕУ да не ја одобруваат вакцината ‘спутник В’ за итна употреба“, рече Виртумер-Хох за австриската телевизија ОРФ.

Таа не исклучи дека постои можност „спутник“ да се појави во понудата за вакцинација во земјите на ЕУ.

„Пред тоа, потребно е да се направи експертиза, што ја започна ЕМА. Податоците што доаѓаат од рускиот производител ќе бидат прегледани според европските стандарди за квалитет, безбедност и ефикасност. Ако сè оди добро, вакцината ќе биде одобрена“, додаде Виртумер-Хохе.

„Спутник В“ веќе е одобрен или е близу до одобрување во три земји на ЕУ – Унгарија, Словачка и Чешка – а официјални претставници на Европската Унија изјавија дека Брисел би можел да почне преговори со производителот на вакцини доколку тоа го побараат најмалку четири земји.

ЕМА ќе ја разгледа и употребата на американската вакцина на „Џонсон и Џонсон“, а посебен состанок во врска со одобрувањето на оваа вакцина ќе се одржи на 11 март.

„Очекуваме позитивна процена и дека Европската комисија многу брзо ќе ја одобри употребата на вакцината“, додаде висок претставник на Европската агенција за лекови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа1 час

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет3 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Регион3 часа

Словенија ги отвора кафулињата, рестораните и средните училишта во пробен период од седум дена

Од денес, кафулињата и рестораните во два региона, во Посавје и на југоисток од Словенија, ќе можат да работат нормално...

Европа4 часа

ЕУ очекува двојно повеќе вакцини од април

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека Унијата очекува двојно да се зголеми снабдувањето со вакцини од...

Забава4 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија5 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет17 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет20 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија21 час

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија21 час

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија21 час

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа22 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет22 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија23 часа

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија23 часа

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија24 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа24 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет1 ден

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Досие