Контакт

Свет

Околу 39 проценти светско богатство во рацете на еден процент

Објавено пред

Речиси 40 проценти од светското богатство се наоѓа во рацете на околу еден процент од домаќинствата во светот, покажа најновата студија, која укажува на се поизразена нееднаквост по последната глобална криза

Речиси 40 проценти од светското богатство се наоѓа во рацете на околу еден процент од домаќинствата во светот, покажа најновата студија, која укажува на се поизразена нееднаквост по последната глобална кризаБројот на богати домаќинства зголемен е за 12 проценти во 2010 година, се вели во студијата на Boston Consulting Group. Во рацете на тие домаќинства минатата година се наоѓаше 39 проценти од вкупното светско богатство, наспроти 37 проценти во 2009 година. И покрај тоа што беа во центарот на светската финансиска криза, САД имаат далеку најголем број на милионерски домаќинства, 5,2 милиони, што е 1,3 проценти повеќе отколку во 2009 година.Јапонија е на второто место, со 1,53 милионерски семејства, а Кина е трета, со 1,11 милиони. Пазарите во раст во Азија можат да очекуваат најголем раст на бројот на богати домаќинства, со оглед на тоа дека нивниот удел минатата година се зголемил за 2,9 проценти во однос на претходната година., се наведува во студијата.Малата азиска економска сила Сингапур бележи најголем раст на бројот на домаќинства кои управуваат со имот поголем од еден милион долари. Повеќе од 15 проценти на тамошните домаќинства управува со повеќе од милион долари, што е значително повеќе во споредба со Швајцарија и со земјите богати со нафта од Арапскиот залив. /крај/хина/сс/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Објавено пред

Косовскиот претседател Хашим Тачи по шест часовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи и денес, пишува Коха.

Во кратката изјава за медиумите по напуштањето на Специјалното обвинителство, Тачи потврди дека рочиштето ќе продолжи.

„Денеска слушнав размена на разни технички податоци помеѓу адвокатите и обвинителите, прашања од техничка природа и првични прашања од обвинителите поврзани со ОВК, а истите ќе продолжат во вторник“, рече Тачи.

По напуштањето на Обвинителството, претседателот на Косово им се обрати на медиумите само на албански, за разлика од обраќањето кога пристигна, кога зборуваше на англиски јазик, пренесува Косово онлајн.

Пред да влезе во седиштето на Специјалното обвинителство (СПО) во Хаг, основано за да се испитаат наводните воени злосторства извршени во Косово во 1999 година, за време на бунтот на косовските Албанци против владеењето на Слободан Милошевиќ, Тачи рече дека е посветен на вистината, помирувањето и мирот.

Обвинителот на СПО го смета Тачи за одговорен за убиствата на голем број луѓе во време кога тој беше еден од клучните команданти на Ослободителната војска на Косово (ОВК). Тачи претходно ја отфрли можноста за вмешаност во воени злосторства.

Покрај Тачи, хашкиот СПО го сомничи и Кадри Весели, кој беше командант на службата за разузнавање на ОВК за време на војната во Косово, a сега е еден од лидерите на косовската опозиција. Заедно со другите осомничени, СПО ги смета за одговорни за убистватa на речиси стотина луѓе, вклучувајќи косовски Албанци, Срби и Роми и луѓе од други националности, како и политички противници.

Ако обвинението во овој случај биде потврдено, на Тачи ќе му суди Специјалниот судски совет, според косовскиот закон. Тоа е совет составен од меѓународни судии во Хаг, што е оправдано, меѓу другото, и со потребата од заштита на сведоците.

Прикажи повеќе...

Свет

На „Инстаграм“ се фалел со скапи автомобили и бродови, сега се соочува со 20 години затвор

Објавено пред

За неговите 2,5 милиона следбеници на социјалните мрежи, Рамон Олорунва Абас (37), инаку познат како Хашпупи, водел екстравагантен живот во Дубаи. Глумел агент за недвижности, се фалел со скапи автомобили, облека од луксузни брендови, како „Гучи“, „Версаче“ и „Фенди“, како и со приватни бродови и авиони.

Животниот стил како од соништата паднал во вода кога американската сојузна полиција открила дека заработувал пари преку хакерски шеми, при што украл милиони долари од големи компании во Америка и Европа, како што се адвокатски фирми, банки и од Премиер лигата. Абас бил сослушан во Чикаго по екстрадирањето во САД, а доколку биде осуден, ќе се соочи со казна затвор до 20 години.

Во наредните недели тој ќе биде префрлен во Лос Анџелес, каде што ќе се соочи со обвиненија за перење стотици милиони долари. Тој водел глобална мрежа на сајбер-криминалци, кои влегувале во разни системи и переле пари за да украдат стотици милиони долари од компании.

Нигерискиот државјанин живеел во луксузниот хотел „Палацо Версаче“ во Дубаи. Работел со повеќе лица, а заедно со него биле уапсени и други 11. Истражителите заплениле речиси 41 милион долари, 13 луксузни автомобили во вредност од 6,8 милиони долари и телефонски и компјутерски докази, се вели во соопштението на полицијата во Дубаи. Тие на телефони, компјутери и харддискови им ги откриле адресите на е-поштата на речиси два милиона потенцијални жртви.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Ебола се шири во Конго, потврдени 50-ина случаи

Објавено пред

Еболата се шири во Демократска Република Конго со речиси 50 регистрирани случаи, објави Светската здравствена организација (СЗО).

Откако властите ја прогласија епидемијата на 1 јуни, потврдени се 48 случаи во Конго, а за уште тројца постои сомнеж дека се заболени. Вкупно починале 20 лица, изјави експертот на СЗО, Мајк Рајан.

„Ова е многу активно жариште и јас би рекол дека имаме голема причина за загриженост“, рече Рајан пред новинарите.

Тој предупреди дека иако сега бројките се мали, во ерата на Ковид-19 многу е важно да не ги запоставиме другите болести што се појавуваат.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион13 минути

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател Хашим Тачи по шест часовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе...

Македонија11 час

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија13 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија13 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија16 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ16 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија16 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија17 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет20 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа21 час

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ22 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ22 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија22 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион22 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион23 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет23 часа

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет1 ден

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион1 ден

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија1 ден

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија2 дена

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Досие