Контакт

Свет

Тајноста на банкарските сметки во Македонија како швајцарско сирење

Објавено пред

Банкарските сметки во Македонија, и тоа пред се на функционерите и

dobivaj vesti na viber

политичарите станаа инструмент за обелоденување на корупциски скандали, подмитување,

но и начин преку следење на трансакции да се открие некој што се крие надвор од

државата.

КОЈ СЕ МОЖЕ ДА ЅИРНЕ ВО БАНКАРСКИТЕ СМЕТКИ?

 

Банкарските сметки во Македонија, и тоа пред се на функционерите и

политичарите станаа инструмент за обелоденување на корупциски скандали, подмитување,

но и начин преку следење на трансакции да се открие некој што се крие надвор од

државата. Доволна потврда за тоа е случајот со поранешниот министер Бесник

Фетаи, кој беше уапсен во Хрватска со следење на трансакциите на неговата

„виза“ картичка издадена од Стопанска банка. И последните обвинувања за

докторот Сашко Кедев, преку јавно презентираните сомневања од СДСМ, се

однесуваа на неколку трансакции во Стопанска и Тутунска банка од фармацевтска

куќа за патувања на конгреси.

Прашањето за банкарска тајна е регулирано и во новиот предлог закон за банки.

Во него се вели дека документите, податоците и информациите кои се стекнати при

вршење на банкарски и други финансиски активности за поединечни лица и

трансакции со поединечни лица, како и за депозитите на поединечни лица

претставуваат банкарска тајна која банката е должна да ја заштити и чува.

„Лицата со посебни права и одговорности, акционерите и вработените во банката,

како и лицата што преку давање услуги на банката имаат пристап до документи, податоци

и информации се обврзани да ги чуваат, можатда ги користат исклучиво за целите за кои се добиени и не смеат да ги откријат

на трети лица”.

Познатиот скопски адвокат Александар Тортевски вели дека во Македонија постои

институтот банкарска тајна, меѓутоа не толку ригидна како што е на пример

случајот со Швајцарија. Тој вели дека во Македонија, истражните органи и досега

ја користеле можноста врз база на одредени сознанија да побараат судски налог

за да ја проверат состојбата на одредена банкарска сметка кај лице осомничено

за одредено дело или пак да побараат увид во патот на парите од една на друга

сметка.

– Доколку се открие дека во банката има инсајдер што би издавал информации за

сметката на одреден клиент, тоа е лоша порака за останатите клиенти што ќе ја

изгубат довербата во банката. Сепак, обвинителите кај нас не покренуваат

постапки против некој што открил податоци од нечија банкарска сметка. Според

регулативата во банките, веројатно службеник што би открил вакви податоци би

можел да одговара за откривање деловна тајна – вели Тортевски.

Љубица Рубен, правен експерт вели дека банките не смеат да откриваат податоци

од сметки на физичките и правните лица без нивна дозвола.

– Тоа е кривично дело злоупотреба на службена должност. Таман работа, кој што

сака да може да увиди со колку пари располага одредено лице. Оваа постапка е

легитимна само доколку клиентот се согласи и дозволи увид во неговата банкарска

сметка – вели Рубен.

Во предлог законот се вели дека банкарските тајни можат да бидат откриени само

ако со закон е пропишано објавување на податоците и информациите и ако

коминтентот дал писмена согласност за откривање на податоците. Во текстот на

законот е наведено дека лицата со посебни права и одговорности, акционерите и

вработените во банката можат да откријат податоци ако по законски утврдени

надлежности тоа го побараат судовите, Народната банка или друг супервизорски

орган овластен со закон, Управата за јавни приходи, Дирекцијата за спречување

на перење пари, Финансиската полиција, Државниот девизен инспекторат за

контрола на девизното работење, Фондот за осигурување на депозити и ако

податоците се соопштуваат за потребите на функционирање на Кредитниот регистар

на Народната банка.

Во законот се вели дека раководните лица, вработените и акционерите кои дошле

до вакви документи, податоците и информации се обврзани да ги чуваат, можат да

ги користат исклучиво за целите за кои се добиени и не смеат да ги откријат на

трети лица, освен во случаи и во постапка утврдена со овој или друг закон. Во

предлог-законот се наведува и дека оваа обврска продолжува и по престанокот на

работниот однос или статусот врз основа на кој е остварен пристап до

податоците, кои се сметаат за банкарска тајна.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бремена жена е убиена денеска во израелски напад во Газа, бебето спасено со царски рез

Објавено пред

Девојче се роди денес по итен царски рез на нејзината мајка, која беше убиена во израелски напад врз градот Рафа во Газа, каде што синоќа во тешки напади беа убиени 19 лица, повеќето деца, изјавија палестинските здравствени власти. рече во неделата.

dobivaj vesti na viber

Покрај мајката Сабрин Ал Сакани, меѓу загинатите се и таткото на новороденото девојче и нејзината сестра, а локалните власти соопштија дека во две куќи во Рафа биле убиени и тринаесет деца од исто семејство.

Бебето е тешко само 1,4 кг, родено е во триесеттата недела од бременоста на нејзината мајка, моментално е стабилно и нејзината состојба постепено се подобрува, изјави лекарот Мохамед Салам, кој го направил царскиот рез и се грижи за неа. Девојчето веднаш било сместено во инкубатор во болницата во Рафа заедно со уште едно бебе. На завојот што медицинскиот персонал го завитка околу нејзините кревки гради пишува „Бебе на маченицата Сабрин Ал-Сакани“.

Помладата ќерка на Ал Сакана, Малак, која исто така беше убиена во нападот, сакала сестра си да ја нарече Рух, што на арапски значи „дух“, рече нејзиниот вујко Рами Ал Шеик, додавајќи дека Малак со нетрпение го очекувала раѓањето на нејзината сестра.

Бебето ќе остане во болница три до четири недели, изјави доктор Салама. „Потоа, ќе видиме дали е подготвена да ја напушти болницата и каде ќе оди. Дали за неа ќе се грижат нејзината тетка и тетин, вујко или баба и дедо. Ова е најголемата трагедија. Дури и да преживее ова дете, тој е родено сирак“, рече тој.

Според палестинските здравствени власти, во нападот на куќата на семејството Абдел Аал загинале тринаесет деца. Во истиот напад беа убиени и две жени.

На прашањето за жртвите во Рафах, портпаролот на израелската армија одговори дека мета биле различни воени цели во Газа, како воени комплекси, лансирни рампи и вооружени лица.

„Дали видовте мажи меѓу убиените?“ Сакр Абдел Ал, Палестинец чие семејство беше убиено, ги праша новинарите додека тагуваше врз телото на детето завиткано во бело платно. „Се тоа се жени и деца, целиот живот ми е избришан со смртта на мојата сопруга, децата, сите…“

Прикажи повеќе...

Свет

Русија и се заканува на Америка поради историска одлука: Ова ќе заврши со понижувачко фијаско

Објавено пред

Русија денеска соопшти дека поддршката на американските претставници за нова помош за Украина во износ од 60,84 милијарди американски долари покажува дека Вашингтон тоне се подлабоко во хибридна војна против Москва која ќе заврши со понижување како во Виетнам или Авганистан.

dobivaj vesti na viber

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека е јасно дека САД сакаат Украина „да се бори до последниот Украинец“, вклучително и напади врз руска суверена територија и цивили.

„Подлабокото и подлабоко вклучување на Вашингтон во хибридната војна против Русија ќе се претвори во гласно и понижувачко фијаско за САД како Виетнам или Авганистан“, рече Захарова.

Русија „безусловно и решително ќе одговори“ на американската одлука да се вклучи повеќе во украинската војна, додаде таа. Заменик рускиот амбасадор во ОН Дмитриј Пољански изјави дека „нема што да се слави“.

Тој напиша дека војната ќе продолжи и дека „повеќе пари ќе завршат во џебовите на луѓето, ќе се украде повеќе оружје и десетици илјади Украинци ќе завршат во мелница за месо“. Тој додаде дека поразот на Украина е „неизбежен“.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватскиот премиер Пленковиќ или грчкиот Мицотакис се можни наследници на Фон дер Лајен

Објавено пред

Германскиот весник „Билд“ пишува дека хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ е еден од кандидатите за претседател на Европската комисија, најважното извршно тело на Европската унија. „Билд“ се повикува на инсајдери во ЕУ, со оглед на тоа дека се поверојатно е дека Урсула Фон дер Лајен нема да добие поддршка за уште еден мандат на чело на ЕК.

dobivaj vesti na viber

Фон дер Лајен, исто така, си ја загрози нејзината позиција со два неодамнешни случаи кои имаа негативно влијание врз јавноста. Прво, протекоа информации дека европските обвинители започнале истрага за потенцијални кривични дела во врска со преговорите за набавка на вакцина против коронавирус помеѓу Фон дер Лајен и извршниот директор на Фајзер. Тоа се однесуваше на наводна размена на СМС пораки меѓу Фон дер Лајен и шефот на Фајзер, Алберт Бурла, пред најголемиот договор за вакцини на ЕУ во екот на пандемијата на Ковид-19, а аферата брзо беше наречена „Фајзергејт“.

Друг случај е обидот да се назначи нејзиниот партиски колега Маркус Пипер за пратеник на ЕУ за мали и средни претпријатија. Сепак, по бројните критики и притисоци, самиот Пипер се откажа од преземањето на позициите. Билд пишува дека ова е доказ дека Фон дер Лајен има моќни противници, вклучувајќи ги и оние во нејзината сопствена партиска група, европските обични жители.

А за лидерската позиција во Брисел мора да надмине тројна пречка, прво да победи на изборите (350 милиони гласачи со право на глас во 27 земји), потоа да ги убеди шефовите на држави и влади и на крај Европскиот парламент. Едно е јасно, дури и ако конзервативците освојат 180 места на 9 јуни, како што се очекуваше, тие ќе бидат далеку од мнозинство во 720-члениот парламент.

Фон дер Лајен направи неколку отстапки за Зелените и социјалдемократите во 2019 година, а некои десничарски групи, исто така, ја поддржаа. Сепак, малку е веројатно дека тоа ќе се повтори оваа година. Зелените се разочарани од недоволно смелите климатски политики, либералите ги гледаат како главен проблем на големата бирократија, а социјалдемократите се лути што Фон дер Лајен го поддржа Израел во конфликтот во Газа.

Какви се изгледите за сојуз со потребното мнозинство од 376 гласа? Искрено, с**ње…“, изјави за Билд еден анонимен претставник на народот. „Дури и ако парламентарното мнозинство беше на дофат, останува прашањето која би била политичката цена“, вели тој.

Тука се појавува опцијата за помалку поларизирачки и компромитирачки кандидат, бидејќи Фон дер Лајен беше избрана во 2019 година наместо шпицниот кандидат Манфред Вебер.

Инсајдер на Билд од ЕУ вели дека постојат две можни алтернативи. Тоа се грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ кои, наводно, пројавиле интерес. Се шпекулира и за претседателката на ЕУ-парламентот Роберта Мецола, која нема искуство во владата, но има голема самодоверба и амбиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Мицкоски од Чаир: На Македонија ѝ треба обединување и единство, а не поделби, владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе вложи 1 милијарда евра за проекти во сите општини

Се чувствува победничка атмосфера и енергија, тоа е важно за сите нас и ни дава мотив да продолжиме посилно да...

Свет9 часа

Бремена жена е убиена денеска во израелски напад во Газа, бебето спасено со царски рез

Девојче се роди денес по итен царски рез на нејзината мајка, која беше убиена во израелски напад врз градот Рафа...

Свет9 часа

Русија и се заканува на Америка поради историска одлука: Ова ќе заврши со понижувачко фијаско

Русија денеска соопшти дека поддршката на американските претставници за нова помош за Украина во износ од 60,84 милијарди американски долари покажува...

Македонија11 часа

Пендаровски: Мицкоски пред некој ден повика на формирање на семакедонски патриотски фронт, исто како во времето на режимот

На денешниот граѓански собир во Скопје, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски се осврна и на меѓуетничките односи, истакнувајќи дека од независноста...

Свет13 часа

(Видео) Опасни поплави ѝ се закануваат на кинеска провинција, над 127 милиони луѓе се евакуирани

Големите реки, канали и езера во кинеската провинција Гуангдонг се соочуваат со опасни поплави, поради што владата денеска одобри акционен...

Македонија14 часа

Битиќи: Јавно здравство без партиципација и повисоки плати за медицинските лица

„Срцето и душата на државата лежи во здравјето на нашите граѓани, а должноста на една социјалдемократска власт е да се...

Македонија14 часа

Николоски: Директорката на прилепската болница поставена од Филипче со огромен корупциски скандал – за иста услуга плаќала дупло

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 4, на денешната пред сконференција се осврна на, како што...

Регион16 часа

Отстранета голема бомба во Ниш, евакуираните 1300 граѓани се враќаат дома

Завршена е акцијата на неутрализирање и уништување на воздушната бомба која остана од бомбардирањето на НАТО на улицата Александра Медведева...

Свет17 часа

(Видео) Иран ја засилува репресијата врз граѓаните: Егзекуции, апсења и враќање на моралната полиција

Со погубување на осуденици, апсење дисиденти и враќање на полициските патроли за спроведување на задолжителните правила за хиџаб, Иран ја...

Свет17 часа

На изборите во Баскија може да победи партијата која сака независност од Шпанија 

Баскиската сепаратистичка партија Билду, која влече корени од политичкото крило на сега веќе непостоечката вооружена група ЕТА, би можела за...

Македонија18 часа

Три завршни митинзи на претседателските кампањи денеска во Скопје, кампањата за парламентарни избори продолжува

Продолжуваат кампањите за претстојните претседателски и парламентарни избори, каде претседателските кандидати, како и кандидатите за пратеници во шесте изборни единици...

Македонија18 часа

Пендаровски: Мицкоски по амбасади ветува дека прв негов приоритет ќе биде внесување на Бугарите во Уставот

Пред граѓаните на Струмица, кандидатот за претседател, Стево Пендаровски се осврна на ставот на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски во однос...

Македонија18 часа

Силјановска-Давкова: Пендаровски е еднакво одговорен за скандалите и криминалите на ДУИ

„Претседателот воопшто не е невин. Барем дваесетина пати требаше да посегне по ветото кога се носеа лошите закони. Тој, скромно,...

Македонија1 ден

Гордана Силјановска-Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Денеска, во рамките на својата кампања за претседателка на Македонија, професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, одржа говор во Берово. – Врв...

Свет1 ден

САД изгласа помош на Украина: Ова може да го промени текот на војната

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го изгласа законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот од 95 милијарди...

Македонија1 ден

Пендаровски: Јас сум ваш, вие сте мои, а сите заедно сме наши – ќе успеееме

Зборувајќи пред граѓаните на Василево, кандидатот за претседател Стево Пендаровски потенцираше дека Македонија веќе е горда на постигнатото, а со...

Македонија1 ден

Ковачевски: Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги одобриме состојбите...

Македонија1 ден

Со полициски хеликоптер пренесен македонски државјанин од Унгарија до Скопје

Денеска (20.04.2024) по добиено барање од ЦУК, со полициски хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици, од Сегедин, Унгарија до...

Македонија1 ден

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе направат трансформација во Македонија, со „Платформа 1198“ ќе се решат проблемите на граѓаните

„Во очите на граѓаните има една желба да што побргу заврши сето ова кое што се случуваше шест и половина...

Македонија2 дена

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите противкандидати

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја прифати поканата на националниот јавен сервис за учество на дебата со сите противкандидати во...