Контакт

Свет

„Братиславската врска” последен адут на Чочоровска

Објавено пред

Балканската „кралица на кокаинот”, Станислава Чочоровска

dobivaj vesti na viber

– Полетан, од вчера се наоѓа во истражниот затвор во Скопје.

КОКАИНСКАТА КРАЛИЦА ИСПОРАЧАНА

ВО ШУТКА

Балканската „кралица на кокаинот”, Станислава Чочоровска

– Полетан, од вчера се наоѓа во истражниот затвор во Скопје. По четиримесечен

притвор во белградскиот истражен затвор, српските власти вчера ја испорачаа

Чочоровска на граничниот премин „Табановце”. Екстрадицијата беше проследена под

силно полициско обезбедување на МВР, во кое беа вклучени и специјалните

единици.

Одлуката за екстрадиција на Чочоровска беше донесена минатиот петок, кога

српскиот министер за правда го потпиша решението со кое потврди дека се

исполнети сите правни и законски услови за испорачување на нашите власти.

Инаку, за време на притворот Чочоровска, преку својот адвокат Светозар

Павловиќ, ги искористи сите правни механизми за да го блокира и одложи

нејзиното екстрадирање. Таа се обиде да добие српско државјанство, но беше одбиена,

а во минатите четири месеци вложи десетина жалби на безмалку сите судски одлуки

за нејзиниот случај.

Во наредните денови се очекува Чочоровска да биде изведена на распит пред

истражен судија во скопскиот Основен суд 1 каде што треба да ги каже деталите

околу транспортот на половина тон кокаин од Венецуела, кои беа запленети на 7

јануари на граничниот премин „Блаце”. Од Јавното обвинителство информираат дека

почетокот на судскиот процес се очекува да почне до крајот на месецот.

Во меѓувреме, во јавноста се појавија шпекулации за тоа дека Чочоровска може да

добие статус на заштитен сведок бидејќи наводно имала информации за атентатот

врз поранешниот претседател Киро Глигоров во октомври 1995 година. Според

нејзините последни изјави, таа им дала логистичка поддршка на учесниците во

атентатот и станот во кој престојувале атентаторите од каде што бил активиран

експлозивот со помош на далечински апарат бил на нејзино име. Токму поради тоа

„кралицата на кокаинот” се претпоставува дека имала контакти со т.н. „Братиславска

врска”.

Но, полициски извори кои учествувале во истрагата за атентатот на Глигоров

тврдат дека во ниту еден момент на истрагата не дошле до името на Чочоровска

како можен учесник или организатор на атентатот. Сепак тие додаваат дека тоа не

може да биде сигурна потврда дека таа наводно учествувала или не учествувала во

подготовката на атентатот.

Познато е дека станот од кој бил активиран експлозивот бил на трети кат во

зградата број 26, која се наоѓа веднаш до хотелот „Бристол” и наспроти местото

на кое што беше паркиран автомобилот „ами – 8” полн со експлозив. Тој стан бил

изнајмен од бугарски државјанин со муслиманско потекло, наводно бизнисмен, кој

неколку пати во месецот престојувал таму.

За наводите дека Чочоровска била лицето што ја дало логистичката поддршка не

може со сигурност да се потврди.

Останува да се види што ќе каже Чочоровска пред истражните органи и дали

нејзините наводи биле само последниот адут што го чувала за да го избегне

долгогодишниот затвор, кој со сигурност ја очекува.

Чочоровска не е куќен пријател со семејството Глигорови

Кабинетот на поранешниот претседател Киро Глигоров ги демантира наводите во

медиумите дека Станислава Чочоровска била куќен пријател со поранешниот

претседател и неговата сопруга.

– Тоа не е вистина. Тие не се познаваат и не се куќни пријатели – велат од

кабинетот на претседателот.

Во македонската јавност се појави информација дека токму Станислава била блиска

со Киро Глигоров, а нејзината мајка и Нада, сопругата на Глигоров, биле блиски

пријателки што често меѓусебно се посетувале.

Што има на видеокасетата на Станислава?

Станислава Чочоровска е сопруга на Мирко Полетан, поранешен телохранител и

близок соработник на српскиот криминален бос Жељко Ражњатовиќ – Аркан. Во

времето на Слободан Милошевиќ фирмата на Чочоровска го имаше ексклузивното

право да отвори фришопови на граничните премини. Со самото тоа станува

посредник меѓу македонското и српското подземје, кои во тоа време заедно

шверцуваа цигари. Чочоровска во неколку наврати во минатото изјави дека

поседува цеде со снимки на средби на високи македонски политичари и крупни

бизнисмени со синот на Слободан Милошевиќ, Марко, на кои биле договорни

криминални зделки.

Токму затоа таа се поврзува со „Братиславската врска”, која наводно

соработувала со српското подземје во организирањето и изведувањето на

атентатот.

Истрагата за атентатот се сведе на шпекулации и афери

Почетокот на полициската истрага беше обележан со многу пропусти, намерни или

ненамерни. Најголемата грешка на полицијата беше што во првите 24 часа не беа

блокирани излезите од Скопје, така што атентаторите имаа можност да побегнат.

Полициската истрага се насочи во два правци, кои потоа станаа само афери. Прва

беше т.н „Братиславска врска” во која учествувале нарко – дилерот од скопското

село Грчец Аслан Нуиши, Петрит Аме и уште неколку македонски државјани од

албанско потекло, но не и Станислава Чочоровска тврдат полициски извори кои што

ја истражувале оваа можност. Оваа група имала блиски врски со српското подземје

во Чешка, а одлуката за ликвидација на Глигоров паднала поради бизнис-интереси.

Оваа информација беше лансирана од тогашниот висок полициски функционер

Слободан Богоевски, инаку роднина на Чочоровска.

Втора беше трагата дека организатори на атентатот е бугарската корпорација

„Мултигруп”, која имаше сомнително потекло и капитал, кој потекнуваше од

руската и бугарската тајна служба. Оваа трага беше директно посочена од

тогашниот министер за внатрешни работи Љубомир Фрчкоски.

Меѓутоа, ниту една од двете истраги не даде никакви резултати.

Единствено познато од полициската истрага беше дека автомобилот „ами – 8” бил

на име на една жителка на градот, Сузана, која потоа беше приведена и

испрашувана, но никогаш не се потврди нејзината евентуална вмешаност. Тоа

важеше и за скопјанката Марика Стојменова, „русокосата жена” што била во

околината на местото каде што беше извршен атентатот и за која беше изработен

фоторобот. Таа исто така беше приведена и испрашувана, но без конкретен резултат.

Во екот на истрагата се случија и сомнителни самоубиства на две лица за кои се

сметаше дека имаат конкретни информации околу атентаторите. Тоа е самоубиството

на Драган Гавриловски, телохранителот на Глигоров. За неговата смрт беше

утврдено дека тој, наводно во состојба на психичко растројство, сам си го одзел

животот со фрлање под воз на железничката пруга кај Ѓорче Петров, во Скопје.

Но, обдукцијата на неговото тело најде траги на насилство. Истрага никогаш не

беше поведена. Уште помистериозна беше смртта на младата полицајка Тања

Павловска, вработена во шестата управа на МВР. Таа беше најдена мртва со

прострелна рана во градите, но службениот пиштол со кој наводно било пукано

беше најден стотина метри од нејзиното тело. И покрај тоа што нејзините родители

упорно тврдеа дека таа била убиена, МВР остана на ставот дека таа сама си го

одзела животот.

Смиленски може да се извлече

и да се протне низ законите

Бизнисменот-Македонец

со австриско државјанство Методиј Смиленски може лесно да го избегне

соочувањето со македонските судови, со тоа што ќе се протне низ законите,

тврдат доброупатени извори. Според нив, ако Смиленски биде екстрадиран во

Македонија, нему може да му се пресмета времето поминато во екстрадициски

притвор во Србија (околу пет месеци). Според македонскиот Закон за кривична

постапка, пак, обвинетиот може да остане во притвор најмногу една година од

поднесувањето на обвинението.

– Ако сакаат, а многу видни функционери од државава сакаат Смиленски да молчи

за криминалот во државава, многу лесно можат да го протнат низ законите. Треба

само да поминат уште шест месеци, по што тој ќе мора да биде пуштен во

согласност со законот. Ако дотогаш не биде донесена пресудата, тој најверојатно

ќе ја напушти државата и нему ќе треба да му се суди во отсуство. На тој начин,

ќе се избегне можноста Смиленски да проговори за неговата поврзаност со сите

моќници од актуелната и од претходната власт – прогнозираат нашите извори.

Засега обвинение е покренато против Смиленски и против екс-гувернерот на

Народната банка на Македонија Љубе Трпески. Тие се товарат за проневери од

милиони евра од „Експорт-импорт” банката. Трпески е во куќен притвор, а

Смиленски веќе 11 месеци ја издржува мерката притвор во Србија.

Низата сомнителни бизниси и стечаи во сопствените фирми за кои претходно земал

кредити, Смиленски ги правел и во времето на ВМРО-ДПМНЕ и во времето на СДСМ.

Српското Министерство за внатрешни работи одби да му даде српско државјанство

на контроверзниот бизнисмен. Се чека потписот на српскиот министер за правда

пред тој да биде екстрадиран во Македонија.

М.Ј.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Никола Роквиќ тргна пеш на пат долг 1.150 километри на хумана мисија

Објавено пред

Никола Роквиќ пеш тргна кон Грција и треба да помине 1.150 километри, а сето тоа во хуманитарна мисија.

dobivaj vesti na viber

Тој и неговата сопруга Бојана неодамна ја основаа „Фондација за семејство“, а за да им помогне на оние на кои им е потребна помош, реши да направи неверојатен чекор достоен за восхит.

Треба да стигне до Егина, каде што ќе се поклони на Свети Нектариј Егински. Пред заминувањето тој со семејството ја посети црквата Свети Сава каде се помоли.

„По овој пат решив да тргнам од љубов кон луѓето и се надевам дека ќе биде за радост на многумина, се надевам дека ќе биде за радост на многумина, се надевам дека ќе биде за помош на многумина. Првенствено да помогнам на многу семејства, на многу деца, но најважно да им помогнам на болните деца, поради што во голема мера го започнав ова патување. Започнавме фондација која ќе му помага на семејството, која ќе помага на талентирани деца, на многудетно семејство, но и на болни деца“, изјави Никола во храмот Свети Сава за „Телеграф“.

Никола последниве месеци се подготвуваше за овој потфат со големи планинарски тури.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија: Ќе ги таргетираме украинските магацини во кои се доставува западното оружје

Објавено пред

Русија ќе ги интензивира нападите врз украинските бази за складирање во кои е сместено оружјето доставено од Запад, изјави денеска министерот за одбрана, Сергеј Шојгу, а Соединетите Држави се подготвуваат да одобрат и достават долго одложувана нова воена помош.

dobivaj vesti na viber

Шојгу рече дека Русија „го отфрли митот за супериорноста на западното оружје“ и дека нејзините сили презеле иницијатива на фронтот долг 1.000 километри.

Тој алудира на фактот дека в сабота, по гласањето во Претставничкиот дом, Вашингтон е подготвен да достави нов пакет воена помош за Украина, вреден речиси 61 милијарда долари.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Киев набргу ќе добие повеќе ракетни системи со долг дострел ATACMS како дел од ветениот пакет. Американските власти рекоа дека помошта ќе вклучува испорака на муниција и пресретнувачи за системи за противвоздушна одбрана за Украина.

„Со оглед на заканите од САД и нивните сојузници, ние мора да продолжиме да ги подобруваме составот и структурата на вооружените сили и да го зголемиме производството на најпопуларното оружје и воена опрема“, рече Шојгу додавајќи дека руските сили „ќе го зголемат интензитетот на нападите врз логистичките центри и базите за складирање на западното оружје“.

Рускиот министер за одбрана повтори дека Русија овој месец ги освоила селата Первомајске, Бохданивка и Новомихајливка.

Во понеделникот украинскиот командант го негира падот на Новомихајливка велејќи дека неговите војници сè уште држат 15- 20 отсто од селото.

Руското Министерство за одбрана објави дека руските маринци, кои учествувале во заземањето на Новомихајливка, заробиле оружје од западно производство, вклучувајќи шведски фрлачи на гранати, американски противоклопни системи Javelin и системи за електронско војување на НАТО.

Прикажи повеќе...

Европа

Првиот разузнавач на Германија: Русите се подготвени и за саботажа

Објавено пред

Кинезите се активни во Германија во собирање информации за воената технологија, изјави за „Дојче веле“, Томас Халденванг, претседател на Сојузната канцеларија за заштита на Уставот, домашната разузнавачка служба на Германија.

dobivaj vesti na viber

Халденванг зборуваше за апсењето тројца германски државјани поради сомнение дека на Кинезите им откриле информации за нови технологии, кои може да се користат за воени цели.

„Ова е случај од особено значење. Се занимаваме со проширување на активностите, се работи за знаење за производство на оружје“, додаде тој.

Халденванг разговараше за „Дојче веле“ пред новото апсење во врска со наводното кинеско шпионирање. Во вторникот вечерта, помошник на европскиот претставник на Алтернатива за Германија (AfD) беше уапсен во Дрезден за давање информации на Кинезите.

Тоа беше само продолжение на шпионските игри во последно време. Претходно, двајца руско-германски државјани беа уапсени во Баварија под сомнение дека снимиле американски воени бази во Германија и подготвувале напад.

„Со години забележуваме дека Русија има развиено големи активности овде во Германија“, вели Халденванг. „Уште пред војната во Украина реков дека заканата е слична на онаа од времето на Студената војна“.

„Се разбира, сè беше интензивирано со рускиот напад врз Украина и мораме да разбереме дека Русија се занимава со шпионажа, сајбер-шпионажа, операции за влијание, дезинформации“, продолжи првиот човек на германската разузнавачка служба.

Според него, Германија е особено нападната како важен играч во воената и политичката поддршка за Украина. Украинските војници се обучуваат и во Германија.

Халденванг рече дека во екстремен случај рускиот репертоар вклучува саботажа. „Може да се смета дека витален интерес на Москва е да ја спречи или попречи испораката на оружје за Украина. А земја што е подготвена да води војна со најбрутални средства сигурно нема да се оддалечи од саботажа. Така и ние во Германија мораме да бидеме подготвени за тоа сценарио“.

Како што наведе, германските служби се во состојба на готовност и веќе на почетокот на војната во Украина прогласиле „голем број руски агенти“ за непожелни, што ги „ослабнало можностите на руските служби во Германија“.

Како што додаде Томас Халденванг за „Дојче вече“, исламистички групи и поединци се на радарот на службата поради можни терористички напади. Особено што летово претстојат два големи спортски настана: Европското фудбалско првенство во Германија и Олимписките игри во Париз.

„И на тоа поле нивото на закана е високо. Во моментот, иако не се познати конкретни планови за напад, апстрактната опасност е исклучително висока“, додаде тој.

Тој изјави дека особено Исламската држава Корасан, активна во Авганистан и Пакистан, се залага за голем, спектакуларен напад.

„Можеме да замислиме разни сценарија. Едно многу опасно е, на пример, тимови на напаѓачи да доаѓаат во Германија, можеби некои веќе дошле, а потоа да извршат напад како група“, рече Халденванг.

Други сценарија вклучуваат радикализација на поединци, додаде тој. Како една од новите причини за радикализација тој ги наведе ситуацијата во Појасот Газа и пропагандата на исламистичките групи, кои поттикнуваат поединци да вршат напади.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

Нема да има работни саботи за учениците, МОН донесе нова одлука

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање, 24 април и 8 мај, како и од...

Македонија2 часа

Со супервештачење ќе се бара вина кај лекарите за родилката од Дебар, која, по породувањето, се врати дома без јајчник, матка и бубрег

Судот нареди да се направи супервештачење за родилката од Дебар, Јалдз Веапоска, на која по породување во струшката болница ѝ...

Македонија4 часа

ССМ повика на првомајски протест: Бараме враќање на трошоците за храна и превоз и минимална плата од 450 евра во првите 100 дена од новата влада

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) повика на првомајски протест за враќање на трошоците за храна и превоз и зголемување...

Македонија6 часа

Инспекторатот ќе контролира дали работодавците ја почитуваат владината одлука за неработен ден

Државниот пазарен инспекторат им укажува на сите работодавци дека во согласност со заклучокот на техничката Влада деновите на изборите –...

Македонија7 часа

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Пред утрешното гласање на првиот круг од претседателските избори, Државната изборна комисија (ДИК) на својата официјална веб-страница објави повеќејазично упатство...

Македонија8 часа

Беќаровски навести дека си оди од Токсикологија: Дон Кихот, конечно, го напушта оклопот

Доктор Нико Беќаровски навести дека ќе си замине од Клиниката за токсикологија. Во статус на социјалните мрежи Беќаровски порача дека...

Свет9 часа

Русија со предупредување до Европа: Ако ни го земете имотот, одговорот ќе боли

Сојузникот на претседателот Владимир Путин во вторникот ја предупреди Европа дека Русија веќе го напишала законот за да се одмазди...

Македонија9 часа

Странски новинари, преведувачи: вкупно 942 набљудувачи ќе ги следат претседателските избори

Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на претседателските избори на 24 април. Како што е...

Свет9 часа

Иранскиот министер за надворешни работи: Санкциите на ЕУ против Иран се за жалење

Санкциите на Европската Унија, за кои минатата недела беше постигнат начелен договор што треба да му бидат наметнати на Техеран...

Македонија9 часа

Предизборен молк пред утрешните претседателски избори, денеска гласа дијаспората, болните и затворениците

Почна предизборниот молк пред утрешните претседателски избори. Молкот завршува на 24 април во 19 часот кога се затвораат избирачките места....

Свет10 часа

Украинските власти: Седум лица повредени во напад со руски дрон во Одеса

Седум лица се повредени, меѓу кои две деца, во напад на руски дрон врз украинското пристаниште Одеса, соопштија украинските власти....

Македонија23 часа

Приватните спцецијализнати протестираа со куфери: „ Над 70 отсто од студентите по медицина активно учат германски“

Со куфери приватните специјализанти протестираа и денес пред Министерството за здравство. Претседателката на Здружението на лекари специјализанти, доктор Александра Георгиева,...

Македонија1 ден

Лекарите од токсикологија: Стигнавме до 8 админитративци и 3 секретари, а не сакаат да вработат биолози и болничар

Нико Беќаровски заедно со уште пет докторки од Стручниот колегиум на Клиниката за токсикологија јавно ја прозваа економската директорка на...

Македонија1 ден

Демири нема забелешки за работата на директорката на Токсикологија, Иљази, ќе го разреши медицинскиот директор Петровски

Министерот за здравство Илир Демири најави разрешување на медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија, но не и за економската директорка....

Македонија1 ден

Лични документи може да се подигнат и в среда

Во пресрет на претстојните претседателски избори, што ќе се одржат в среда на 24 април 2024 година, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Шаќири подготвен да го повлече дописот за одработување на деновите за изборите во училиштата ако се најде друго решение

Министерот за образование, Јетон Шаќири, е подготвен да го повлече дописот што минатата недела го испрати до основните училишта за...

Економија1 ден

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе oдлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Македонија1 ден

Вечерва ќе сопрат кампањите за избор на претседател, молкот почнува на полноќ

Со денешниот ден завршува изборната кампања за првиот круг од претседателските избори 2024 година, односно од полноќ почнува изборниот молк...

Македонија1 ден

„Ахмети, кревај рачна кочница на време, Мицкоски не е сам“, му порача Ангелов на лидерот на ДУИ

Директорот на Центарот за управување со кризи, лидер на Достоинство и дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Стојанче Ангелов денеска преку...

Македонија1 ден

Европскиот фронт: Мицкоски на тешкo дереџе, спасот го бара кај Левицата

„Мицкоски и ВМРО никако да да ја сокријат нервозата и паниката од ДУИ и од Европскиот фронт. На кое дереџе...