Контакт

Свет

Премиерот на Тајланд полесно повреден

Објавено пред

Премиерот на Тајланд Абхисит Вечачива бил повреден во раката кога во моментот на излегување од заградата на Министерството за внатрешни работи бил

Премиерот на Тајланд Абхисит Вечачива бил повреден во раката кога во моментот на излегување од заградата на Министерството за внатрешни работи бил нападнат од демонстранти.

„Премиерот е полесно повреден во раката, кога при излегувањето од МВР демонстрант фрлил нешто врз него. Премиерот отишол во болница на преглед“, се вели во владиното соопштение.

Претходно демонстрантите го нападнале автомобилот на вицепремиерот Нипон Промплан и го повредиле во главата.

Властите воведоа вонредна состојба во Бангкок, откако 50 демонстранти влегоа во зградата на МВР на Тајланд. Министерот успеал навреме да ја напушти зградата.

Премиерот Вечачива преку националната телевизија се закани дека ќе употреби сила доколку антивладините демонстранти продолжат со безредијата низ улиците на Бангкок. /крај/фк/ст

Свет

Руските региони ја затворија границата со Кина, во Москва воведена контрола на хотелите

Објавено пред

Руските региони кои граничат со Кина воведуваат дополнителни безбедносни мерки за да го избегнат ширењето на новиот вид коронавирус, пренесува ТАСС, повикувајќи се на регионални власти.

Повеќето гранични премини на рускиот Далечен Исток се привремено затворени на 24 јануари поради кинеската Нова година, и иако требаше да се отворат граничните премини на 30 јануари, паузата ќе трае до 1 февруари, во договор со кинеската влада.

Официјални лица привремено го отворија преминот за 194 руски туристи, 17 кинески државјани со дозвола за престој во Русија и двајца етиопски државјани кои се вратиле од Кина во Благовјешченск, Русија.

Во моментов, функционираат само железничките гранични премини во рускиот Поморски регион, соопшти Царинската служба за ТАСС.

Во исто време, хотелите и туристичките места во Москва се ставени под специјална контрола поради епидемијата на коронавирусот во Кина, напиша во својата објава градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин.

Руската амбасада во Кина ги повика руските државјани да останат мирни среде ширењето на епидемиите, се вели во соопштението од таа мисија на нејзината веб-страница.

Во соопштението се вели дека амбасадата е во близок контакт со надлежните кинески агенции на национално и локално ниво.

Руските дипломати ветија дека ќе ги известат Русите во случај да добијат нови информации во врска со ситуацијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Шефот на СЗО е против евакуација на странците од Кина

Објавено пред

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Абхан Гебрејесус, денеска изјави дека е уверен во способноста на Кина да го сузбие ширењето на коронавирусот, кој досега одзеде 106 животи.

Тој порача дека смета оти би требало да се евакуираат странците од таа земја, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

За време на состанокот со државниот советник Ванг Џием во Пекинг, генералниот директор на СЗО рекол дека ги одобрува мерките на владата за спречување на епидемијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Работник од Кина дошол во Германија и го заразил колегата со коронавирус

Објавено пред

Германскиот добавувач на автоделови „Вебасто“ соопшти денеска дека еден работник е заразен со коронавирус, откако седиштето на компанијата во Штокдорф, Баварија, го посетил работник од Кина.

„Компанијата потврди дека лицето заразено со вирусот е од Штарнберг и е вработено во седиштето на компанијата во Штокдорф“, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Компанијата изјави дека нивниот работник од Шангај, кој бил во посета на Германија, бил тестиран за присуство на вирус и бил позитивен.

„Вебасто“, која има 11 претставништва во Кина, вклучувајќи го и Вухан, град од кој започна да се шири новиот вирус, забрани патувања во таа земја.

„Ројтерс“ претходно денеска објави дека во Германија е забележан првиот случај на коронавирус, епидемија што избувна во Кина кон крајот на 2019 година.

Канцеларијата за здравство во Баварија потврди дека со вирусот се заразил жител на Штарнберг, место кое е триесет километри оддалечено од Минхен.

Исто така се наведува дека тој е во добра состојба и под лекарски надзор. Првично, детали за пациентот, неговата возраст или националност не беа објавени.

Според најновите податоци, регистрирани се 106 смртни случаи од коронавирус, а во меѓувреме се забележани 1.770 нови заразени, со што вкупната бројка се искачи на 4.515.

Покрај во Кина од каде започна заразата, случаи на коронавирус се забележани и во 16 други земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

(Видео) Возачот на „Дурмо турс“ не спиел, но нешто друго го деконцентрирало

На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. „Возачот презел дејство, но немал...

Македонија53 минути

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ1 час

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура2 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет2 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет4 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет4 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет4 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија17 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ20 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија20 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија21 час

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија22 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија23 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија23 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија23 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија24 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет24 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија1 ден

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Досие