Контакт

Свет

Шпанија на готовс- половина век ЕТА

Објавено пред

Шпанските сили за безбедност се во целосна подготвеност поради 50 – годишнината на баскиската терористичка и сепаратистичка организација ЕТА

Шпанските сили за безбедност се во целосна подготвеност поради 50 – годишнината на баскиската терористичка и сепаратистичка организација ЕТА.

Шпанскиот премиер Хозе Луис Родригес Сапатеро вчера рече дека им е наредено на силите за безбедност да бидат во „максимална подготвеност…уште повеќе да ги зајакнат напорите и да се заштитат од гнасните убијци“.

ЕТА е формирана на 31. јули 1959 година и откако во 1968 година ја започна насилната кампања за создавање независна баскиска држава на територијата на северна Шпанија и југозападна Франција, одговорна е за смртта на повеќе од 825 луѓе.

Шпанските власти ја обвинија таа организација, чиј што акроним на баскиски значи – Баскиска татковина и слобода, за двата неодамнешни напади. Еден од нив е вчерашната експлозија во близина на полициските бараки на островот Мајорка, како и за експлозијата на автомобил бомба во северниот град Бургос. Во нападите загинаа двајца полицајци, а ранети се неколку десетици луѓе./крај/бе/амп©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лајен денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од пандемијата на коронавирусот и новиот предлог за седумгодишен буџет, кој со планот е тесно поврзан.

ЕК на својата редовна седница ќе ги усвои предлозите, а веднаш потоа со нив ќе бидат запознаени сите претставници на земјите членки.

Во 13.30 часот почнува пленарната седница на Европскиот парламент, на која претседателката на Комисијата ќе ги претстави предлозите на пратениците и на пошироката јавност.

Пред две недели Урсула вон дер Лајен го претстави ревидираниот предлог седумгодишен буџет на ЕУ и план за заздравување од коронавирусот. Таа не наведе ниту една конкретна бројка, но нагласи дека инструментот за заздравување ќе биде комбинација од заеми и бесповратна помош.

Таа објасни дека пакетот мерки ќе се состои од два дела – повеќегодишен буџет и инструменти за заздравување, кои ќе се финансираат преку задолжување на пазарите на капитал со гаранција на државите членки.

Новиот седумгодишен буџет е наменет за период од 2021 до 2027 година. Со оглед дека средствата од новиот буџет ќе бидат на располагање дури од 1 јануари следната година, се очекува дека Комисијата ќе предложи и некое решение за да се премести овој период до крајот на годината и да им помогне на економиите таму каде е најпотребна и најитна помошта.

Конечната одлука за тие предлози е на земјите членки, кои мораат едногласно да се договорат и на Европскиот парламент, кој мора да даде согласност на договорот на земјите членки.

Прикажи повеќе...

Свет

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирус

Објавено пред

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен.

Таа посочи дека повеќе од 2,4 милиони случаи на заболени и над 143.000 смртни случаи биле потврдени во тој дел на светот, но исто така предупреди дека реалниот број на заболени луѓе може да биде уште поголем.

„Особено сме загрижени што бројот на нови случаи пријавени минатата недела во Бразил е најголем од почетокот на епидемијата. Перу и Чиле исто така пријавуваат висока стапка на инфекција“, рече директорката на огранокот на Светската здравствена организација, пренесува ТАСС.

За повеќето земји од регионот сега не е време да се релаксираат ограничувањата или да се намалат стратегиите за превенција, предупреди Етиен.

Според податоците на Универзитетот „Џонс Хопкинс“, СД се најтешко погодената земја со над 1,68 милиони случаи, а потоа следува Бразил со 374.000.

Скоро 124.000 луѓе се заразени во Перу, 88.000 во Канада, 80.000 во Чиле и 71.000 во Мексико.

Прикажи повеќе...

Свет

Швајцарија денеска одлучува за понатамошни олеснувања на мерките

Објавено пред

Швајцарија денеска одлучува за натамошните олабавувања на мерките воведени поради спречување на ширењето на коронавирусот, вклучително и отворање на ноќните клубови и фудбалските стадиони, пренесуваат швајцарските медиуми.

Според информациите од медиумите, ќе се укине правилото за најмногу четири лица, кои можат заедно да јадат во ресторан, а владата ќе донесе одлука за укинување на ограничувањето на бројот на луѓето на јавни собири.

Во рамки на мерките кои Швајцарија ги воведе во март, најмногу петмина луѓе можеа досега да се соберат на јавно место, а сега тоа ќе биде подигнато на 30. На приватни настани ќе можат да се соберат и до 300 луѓе.

Владата би требало да го објави попуштањето на мерките по состанокот на владиниот кабинет.

Министерот за здравство, Ален Берсет сака да им се овозможи на лизгалиштата, кината, зоолошките градини, базените и планинските гондоли да се отворат на 8 јуни.

Други членови на владината коалиција пак сакаат побрзо отворање, иако тоа не е изгледно, додаваат медиумите во земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лајен денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет29 минути

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирус

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија1 час

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот, покрај олабавувањето...

Економија2 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија2 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава4 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија14 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија14 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија15 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија15 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија15 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион20 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија20 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија21 час

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија21 час

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија22 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија22 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет23 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа1 ден

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион1 ден

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Досие