Контакт

Свет

Михаел Шумахер не се враќа во Формула 1!

Објавено пред

Седумкратниот шампион во Формула 1 и возач на „ферари“ Михаел Шумахер нема да се врати на трките во „најбрзиот циркус“ поради повредата на вратот што

dobivaj vesti na viber

Седумкратниот шампион во Формула 1 и возач на „ферари“ Михаел Шумахер нема да се врати на трките во „најбрзиот циркус“ поради повредата на вратот што ја задоби при пад од мотор.

Ова, на својата официјална веб страна, синоќа го најавил Шумахер, соопштувајќи му ја својата одлука на претседателот на Ферари Лука ди Монтеземола.

Шумахер во изјавата истакнува дека „последиците од повредите предизвикани во несреќата минатиот февруари – фрактурите во пределот на главата и вратот – се покажале како претешки“.

Четириесетгодишниот Германец тврди дека тоа посебно се однесува на болките во вратот, кој не е во состојба да ги издржи напорите и стресните ситуации што ги предизвикуваат трките во Ф1.

По несреќата на квалификациите за Големата награда на Унгарија, возачот на ферари Фелипе Маса беше хоспитализиран, поради што тимот од Маранело мораше да бара замена.

Гласините дека Шумахер би можел да го замени Маса за кратко време ја возбудија автомобилската спортска јавност, а Германецот веќе започна да го тестира стариот болид на ферари.

Но, сепак, се чини дека тест возачот на Ферари Лука Бадоер ќе му се придружи на Кими Раиконен. /крај/ин/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Пекин воведе задолжителна вакцинација против ковид – кој сака во град мора да се вакцинира

Објавено пред

Пекинг ја направи вакцинацијата против Ковид-19 задолжителна за жителите доколку сакаат пристап до многу јавни места.

dobivaj vesti na viber

Со ова, Пекинг стана првиот град во Кина што го сторил тоа во обид да го спречи ширењето на заразниот вид омикрон.

Од 11 јули луѓето кои сакаат да влезат во одредени јавни установи ќе мора да се вакцинираат против коронавирусот, освен ако не можат да ја примат вакцината од здравствени причини, соопшти градската управа, пренесува Си-Ен-Ен.

Вакцинацијата е побарана на ниво на цела Кина за работниците на високоризични позиции, како што се оние во јавниот транспорт и индустријата за ладен ланец, но не е воведена општа задолжителна вакцинација за сите жители.

До 17 април, 80,6 отсто од луѓето на возраст над 60 години ја примија вакцината против коронавирусот во кинескиот главен град.

Кинеските власти ги засилија напорите да ги зголемат стапките на вакцинација, особено кај постарата популација, бидејќи омикронот оваа година предизвика епидемии едно по друго.

Во Пекинг, од жителите веќе се бара да покажат доказ за негативен тест за Ковид 19 во рок од 72 часа за да влезат на сите јавни места.

Условот за вакцинација доаѓа откако Пекинг пријави три случаи на БА.5.2 под-варијантата омикрон сој, кој е високо пренослив и способен да избегнува антитела, пренесува Си-Ен-Ен.

Прикажи повеќе...

Регион

Европарламентарци: Србија итно треба да го преиспита својот став кон Русија

Објавено пред

Застапниците во Европскиот парламент сакаат Србија да го преиспита својот став кон Русија, пренесува Euro news.

dobivaj vesti na viber

Од почетокот на руската инвазија во Украина официјален Белград одржува блиски контакти со Русија, спротивно на ставот на ЕУ.

Вчера членовите на Европскиот парламент одобрија годишен извештај за проценка во која се изразува жалење што Србија не ги усклади санкциите на ЕУ за Русија. Текстот е усвоен со 523 гласа за, 78 против и 34 воздржани.

„Постои итност во случајот со Србија да направи промени `дома` во врска со ставот кон Русија. Тоа е земја која секогаш гледала во различни правци, кога станува збор за надворешната политика. Мислам дека сега е време Србија да одлучи каде стои и се надевам дека ќе донесат јасна одлука кон Европа“, рече европарламентарецот Владимир Билчик.

Прикажи повеќе...

Свет

Прва реакција од Москва за најавената оставка на Борис Џонсон

Објавено пред

Кремљ објави дека британскиот премиер Борис Џонсон не ја сака Русија, а дека ниту Москва не го сака него.

dobivaj vesti na viber

„ Џонсон не нè сака, не ни се допаѓа ниту на нас“ – изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој истакна дека веста дека Џонсон наскоро ќе поднесе оставка од премиерската функција не претставува ништо посебно за Кремљ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Макрон: Се отвора историска можност, изборот е ваш

„Повторно Северна Македонија се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора...

Македонија50 минути

Нови 355 заразени со ковид и двајца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.129 тестови,...

Македонија2 часа

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа што тргнаа против својот народ

„На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите партиски пулени, исклучиво раководејќи се од партиски интереси и желба за зачувување на...

Македонија3 часа

Приведен 18-годишник кој фрли молотов коктел кон Собранието

Во текот на вчерашното деноноќие приведено е 18-годишно момче кое фрли молотов коктел кон зградата на Собранието, соопшти МВР. Станува...

Свет3 часа

Британски медиуми: Борис Џонсон е подготвен да поднесе оставка

Британскиот премиер Борис Џонсон е подготвен да поднесе оставка, јавуваат британските медиуми, додавајќи дека денеска се очекува официјално соопштение. Тој...

Македонија4 часа

Вечерва нов протест во Скопје – „Ултиматум – НЕ благодарам“

„Нема враќање чекор назад. Нема отстапување од Македонија. Денес продолжуваме, масовно, мирно и гордо во 19:00 часот пред Влада, преку...

Македонија4 часа

Пендаровски: Неприфатливо е користење и поттикнување насилство во политички цели

Претседателот Стево Пендаровски се огласи по вчерашниот инцидент за време на протестите против францускиот предлог. „Неприфатливо е користење насилство и...

Економија5 часа

Лајен: Европа мора да се подготви за целосно прекинување на испораките на руски гас

Европската Унија мора да се подготви за потенцијално целосно суспендирање на испораките на руски гас, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет5 часа

Војната во Украина во фокусот на самитот на Г20 во Индонезија

Министрите за надворешни работи на Групата 20 (Г20) денеска доаѓаат на Бали, Индонезија, на разговори во кои ќе доминира конфликтот...

Македонија15 часа

Мицкоски: Подолго време добивам информации за моја елиминација

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека на денешниот протест при инцидентите кај „Мавровка“ имало намера да се изгуби човечки...

Македонија17 часа

Демонстрантите нападнати со камења и шишиња кај „Мавровка“

Демонстрантите што протестираа против францускиот предлог беа нападнати со стаклени шишиња и камења од група луѓе кај плоштадот Скендербег по...

Спорт18 часа

Ексклузивно интервју со Калин Ивановски: Верувам дека в недела можам да го освојам Вимблдон

Од Лондон, Ненад Живановски Калин Ивановски, осумнаесетгодишниот русокос скопјанец, веќе втора година по ред како единствен ја претставува Македонија на...

Македонија19 часа

Маричиќ: Би можеле да ги завршиме преговорите до крајот на оваа деценија, шансата е сега

Вицепремиерот Бојан Маричиќ е убеден дека Македонија може да влезе во ЕУ ако го прифати францускиот предлог и ги почне...

Регион19 часа

Генчовска: Имаме џентлменски договор со Османи дека протоколите се прецизирани, нема да ги отвораме текстовите

Бугарија ќе преземе мерки против говорот на омраза што деновиве се случува Македонија, како што секогаш правиме, изјави бугарската министерката...

Македонија22 часа

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог-заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално по информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија24 часа

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...

Македонија1 ден

ДУИ: Се гледа кој е за Европа, а кој е против!

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува антиевропското насилство на улиците на Скопје поттикнато и спроведено од проруските елементи во...

Македонија1 ден

Бибер: Францускиот предлог е катастрофа

Францускиот предлог за одблокирање на бугарското вето е катастрофа за проширувањето, смета експертот за Балканот, Флоријан Бибер. Бибер на Твитер...

Македонија1 ден

Спасовски: Да победи здравиот разум и да не се повтори никогаш веќе 27 април

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утрово ги посети повредените полицајци, кои беа повредени за време на вчерашниот јавен собир...

Свет1 ден

Украински војници пристигнаа во Велика Британија на обука

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас. Обуката е дел...