Контакт

Свет

Пакистан отвара истрага против бившиот претседател Мушараф

Објавено пред

Пакистанската полиција покрена тужба против бившиот пакистански претседател Первез Мушараф бидејќи наредил апсење на десетина судии што му се

dobivaj vesti na viber

Пакистанската полиција покрена тужба против бившиот пакистански претседател Первез Мушараф бидејќи наредил апсење на десетина судии што му се спротивставиле пред две години.

Мушараф на 3. ноември 2007. година прогласи вонредна состојба и отпушти повеќе од 60 судии, стравувајќи дека врховниот суд би можел да донесе одлука против неговата кандидатура на претседателските избори, аргументирајќи го тоа со фактот дека е воено лице.

Судијата од подрачјето на Исламабад Мохамад Акмал побара вчера од полицијата да ја регистрира тужбата против Мушараф.

Мушараф, кој дојде на власт со државен удар во 1999. година и поднесе оставка во август 2008., моментно се наоѓа во Лондон. /крај/хн/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Се удавила себеси и трите деца откако мажот ѝ се самоубил

Објавено пред

Жена од Минесота ги удавила своите три деца и себеси минатата недела откако претходно ја повикала полицијата за да пријави смрт на својот сопруг, јавуваат тамошните власти.

dobivaj vesti na viber

Телата на трите деца и нивната мајка биле извлечени од езерото Ваднаис, а неколку дена подоцна шерифот на округот Ремси го објави идентитетот.

Мајката Моли Ченг (23) ги удавила децата на 3, 4 и 5-годишна возраст, пренесува „NBC news“.

Таткото на децата, Џи Ли (27), неколку дена претходно се самоубил со огнено оружје. Шерифот сè уште ги истражува околностите околу трагичниот настан.

Ченг пријавила во петокот дека нејзиниот сопруг се застрелал. Истиот ден роднина на семејството ја алармирал полицијата дека Ченг би можела да се самоубие, по што тргнала потрага по жената и трите деца.

Бил следен нејзиниот мобилен телефон, сè до езерото каде што бил пронајден и нивниот автомобил.

Безживотните тела на мајката и децата биле извлечени од езерото минатиот викенд.

Прикажи повеќе...

Свет

Британски медиуми: Борис Џонсон е подготвен да поднесе оставка

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон е подготвен да поднесе оставка, јавуваат британските медиуми, додавајќи дека денеска се очекува официјално соопштение.

dobivaj vesti na viber

Тој се соочува со невидена владина криза бидејќи во последните 24 часа над 50 членови на неговиот кабинет поднесоа оставки. Џонсон досега одбиваше да го стори тоа, а го разреши министерот кој јавно го повика да поднесе оставка.

Но, соочен со распадот на кабинетот, се чини дека веќе нема избор, а како што пренесуваат британските медиуми, тој е подготвен да поднесе оставка, а неговата официјална изјава за оваа работа се очекува за неколку часа.

„Франс прес“ и Би-би-си јавуваат дека Џонсон денеска ќе поднесе оставка на местото лидер на Конзервативната партија. Тој наводно се согласил, како што пренесуваат медиумите, дека сака да најде нов лидер на партијата и дека ќе остане на премиерската позиција додека не се најде нов.

Други медиуми велат дека тој е подготвен да поднесе оставка од премиерската функција.

Прикажи повеќе...

Свет

Жена избодена до смрт на политички фестивал во Шведска

Објавено пред

Една жена е избодена до смрт на шведскиот остров Готланд за време на годишен политички фестивал пред општите избори за нешто повеќе од два месеца, соопшти денеска полицијата.

dobivaj vesti na viber

Според информациите од полицијата, осомничениот за убиството е приведен, но без дополнителни детали, пренесува „Ројтерс“.

Политичкиот фестивал на островот Готланд привлекува илјадници луѓе кои доаѓаат да слушнат како зборуваат и како се дружат политичарите.

Во моментот на инцидентот на состанокот имало многу луѓе. Мотивот за убиството допрва ќе се утврдува.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Приведен 18-годишник кој фрли молотов коктел кон Собранието

Во текот на вчерашното деноноќие приведено е 18-годишно момче кое фрли молотов коктел кон зградата на Собранието, соопшти МВР. Станува...

Свет1 час

Британски медиуми: Борис Џонсон е подготвен да поднесе оставка

Британскиот премиер Борис Џонсон е подготвен да поднесе оставка, јавуваат британските медиуми, додавајќи дека денеска се очекува официјално соопштение. Тој...

Свет2 часа

Жена избодена до смрт на политички фестивал во Шведска

Една жена е избодена до смрт на шведскиот остров Готланд за време на годишен политички фестивал пред општите избори за...

Македонија2 часа

Вечерва нов протест во Скопје – „Ултиматум – НЕ благодарам“

„Нема враќање чекор назад. Нема отстапување од Македонија. Денес продолжуваме, масовно, мирно и гордо во 19:00 часот пред Влада, преку...

Македонија2 часа

Пендаровски: Неприфатливо е користење и поттикнување насилство во политички цели

Претседателот Стево Пендаровски се огласи по вчерашниот инцидент за време на протестите против францускиот предлог. „Неприфатливо е користење насилство и...

Економија3 часа

Лајен: Европа мора да се подготви за целосно прекинување на испораките на руски гас

Европската Унија мора да се подготви за потенцијално целосно суспендирање на испораките на руски гас, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет3 часа

Војната во Украина во фокусот на самитот на Г20 во Индонезија

Министрите за надворешни работи на Групата 20 (Г20) денеска доаѓаат на Бали, Индонезија, на разговори во кои ќе доминира конфликтот...

Македонија13 часа

Мицкоски: Подолго време добивам информации за моја елиминација

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека на денешниот протест при инцидентите кај „Мавровка“ имало намера да се изгуби човечки...

Македонија16 часа

Демонстрантите нападнати со камења и шишиња кај „Мавровка“

Демонстрантите што протестираа против францускиот предлог беа нападнати со стаклени шишиња и камења од група луѓе кај плоштадот Скендербег по...

Спорт16 часа

Ексклузивно интервју со Калин Ивановски: Верувам дека в недела можам да го освојам Вимблдон

Од Лондон, Ненад Живановски Калин Ивановски, осумнаесетгодишниот русокос скопјанец, веќе втора година по ред како единствен ја претставува Македонија на...

Македонија17 часа

Маричиќ: Би можеле да ги завршиме преговорите до крајот на оваа деценија, шансата е сега

Вицепремиерот Бојан Маричиќ е убеден дека Македонија може да влезе во ЕУ ако го прифати францускиот предлог и ги почне...

Регион18 часа

Генчовска: Имаме џентлменски договор со Османи дека протоколите се прецизирани, нема да ги отвораме текстовите

Бугарија ќе преземе мерки против говорот на омраза што деновиве се случува Македонија, како што секогаш правиме, изјави бугарската министерката...

Македонија21 час

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог-заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално по информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија22 часа

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...

Македонија23 часа

ДУИ: Се гледа кој е за Европа, а кој е против!

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува антиевропското насилство на улиците на Скопје поттикнато и спроведено од проруските елементи во...

Македонија24 часа

Бибер: Францускиот предлог е катастрофа

Францускиот предлог за одблокирање на бугарското вето е катастрофа за проширувањето, смета експертот за Балканот, Флоријан Бибер. Бибер на Твитер...

Македонија1 ден

Спасовски: Да победи здравиот разум и да не се повтори никогаш веќе 27 април

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утрово ги посети повредените полицајци, кои беа повредени за време на вчерашниот јавен собир...

Свет1 ден

Украински војници пристигнаа во Велика Британија на обука

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас. Обуката е дел...

Македонија1 ден

Протестите продолжуваат и денеска во 19 часот

Протестите против францускиот предлог продолжуваат и денеска. „Ултиматум, не благодарам“ повикува на масовен и мирен протест вечерва во 19:00 часот....

Македонија1 ден

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...