Контакт

Свет

Разорни земјотреси им се закануваат на Лос Анџелес, Токио и Техеран

Објавено пред

Лос Анџелес, Токио и Техеран се следните градови кои можат да бидат погодени од разорни земјотреси, предвидуваат американските сеизмолошки експерти.Ваквата ранг листа е направена после разорниот земјотрес што пред една недела ја разруши островската држава Хаити

Лос Анџелес, Токио и Техеран се следните градови кои можат да бидат погодени од разорни земјотреси, предвидуваат американските сеизмолошки експерти.

Ваквата ранг листа е направена после разорниот земјотрес што пред една недела ја разруши островската држава Хаити, при што настрадаа околу 75.000 лица.

Според експертите на првото место на ранг листата се најде американскиот град Лос Анџелес, кој според досегашната историја  има силни потреси на секои 150 години.

Со оглед на податоците дека последниот силен потрес се случил во далечната 1859 година, сеизмолозите предвидуваат дека новата катаклизма е “пред вратите” на градот.

Но, според експертите, и во случај на силен потрес последиците  во Лос Анџелес не би биле толку катастрофални како оние на Хаити, бидејќи станува збор за еден од најбогатите градови во светот.

Сеизмолозите истакнуваат и дека американските градби се цврсти и многу е веројатно дека голем дел од нив ќе ги издржат потресите.

На второ место на оваа ранг листа се најде Токио, кој има 13 милиони жители.

Експертите исто така посочуваат дека јапонските градби се цврсти, но со оглед на густата населеност последиците би биле потешки отколку оние во Лос Анџелес.

Иранскиот главен град, Техеран се најде на третото место, а за стравот на жителите од земјотрес говори и фактот дека иранските власти веќе размислуваат да ја променат локацијата на главниот град.

На четвртата и петтата позиција се најдоа северозападниот дел на САД, и пренаселената Индонезија.

Во последниот земјотрес во Индонезија, пред пет години, кој беше проследен со цунами, загинаа повеќе од 200.000 жители./крај/ср/вм©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Петер Баер e новиот известувач на ПССЕ за Косово

Објавено пред

Комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) го избра пратеникот во Бундестагот, Питер Баер, за известувач за ситуацијата во Косово.Во соопштението за медиумите за назначувањето на Баер, Советот на Европа посочи дека Косово се споменува во целосна согласност со Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН 1244 и без прејудицирање на статусот.

Баер, известувач за Западен Балкан во германскиот парламент, на 3 септември во Приштина изјави дека Берлин се спротивставува на промена на границите како дел од дијалогот за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија и ги повика петте членки на ЕУ кои не го признаваат Косово тоа да го направат.

Прикажи повеќе...

Свет

Пукање во училиште во Лос Анџелес, еден загинат и шестмина повредени

Објавено пред

Канцеларијата на шерифот во Лос Анџелес, САД соопшти дека имало пукање во средното училиште Саугус, при што едно лице загина, а шестмина се повредени.Како што јавуваат агенциите, во нив пукал ученик, при што е застрелана жена, која им подлегнала на повредите. Осомничениот за убиството е приведен и се наоѓа во болница.Нема информации за неговиот идентитет.
        
„Избегнувајте ја областа. Осомничен е млад човек од Азија облечен во црно. Тој последен пат беше виден во училиштето“, соопштија надлежните, додавајќи дека полицајците се на терен.
        
Според АП, повикувајќи се на изјава на властите, во пукањето се повредени шест лица.Не е познато дали се работи за прострелни рани или други повреди. Надлежните соопштија дека училиштето е затворено, како и две блиски основни училишта.

Прикажи повеќе...

Свет

Силен земјотрес во Индонезија, опасност од цунами

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 7,1 степен по Рихтер ја погоди Индонезија, по што е издадено предупредување за можна појава на цунами.

Според Американскиот геолошки институт, земјотресот е регистриран на длабочина од 45 километри, со епицентар 138 километри северозападно од островот Тернате.Локалните медиуми соопштуваат дека населението во паника ги напуштило своите домови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура2 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија3 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион4 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Македонија6 часа

Обвинителството: Случајот со катната гаража на „Никофон“ е во предистражна постапка

Случајот за кривичната пријава во врска со катната гаража, што „Никофон“ треба да ја гради кај „Аутомакедонија“, сè уште е...

Свет8 часа

Од Лондон до Сиднеј за 19 часа: се реализира најдолгиот лет во историјата

Водечката австралиска авиокомпанија „Кантас“ по еден месец од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет...

Македонија10 часа

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија10 часа

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија10 часа

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија10 часа

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет11 час

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа12 часа

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија12 часа

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион23 часа

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет24 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион1 ден

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија1 ден

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија1 ден

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Досие