Контакт

Свет

Белата куќа откри што Обама му кажал на Путин во приватниот разговор во Кина

Објавено пред

Американскиот претседател Барак Обама на маргините од самитот на Г20 во кинески Хангжу, одржан на почетокот на септември, во приватниот разговор на својот руски колега Владимир Путин му кажал дека Вашингтон ќе стори сé што е неопходно за да го заштитат изборниот процес во САД, изјави во четвртокот за телевизиската мрежа MSNBC заменикот помошник на американскиот претседател за национална безбедност Бен Родс.

„Обама разговараше со нив (членовите на руската делегација) на самитот на Г20. Јас бев присутен на средбата. Потоа тие (Обама и Путин) извесно време беа сами. Претседателот Обама јасно ставил до знаење дека ние имаме намера да го сториме она што е неопходно за да го заштитиме нашиот изборен процес“, рече Бен Родс.

Советникот на Обама одговори на прашањето во врска со пишувањето на весникот The New York Times од средата во чијшто напис се тврди дека Обама на маргините од самитот на Г20 приватно го предупредил Путин во врска со сериозни последици за наводните обиди на Москва да влијае врз предизборната кампања во САД.

Ваквите обвинувањата руските претставници повеќепати ги отфрлија и ги нарекоа апсурдни. А Вашингтон, иако официјално ја обвини Москва за хакерски упади во компјутерските системи на Демократската партија, чијашто кандидатка Хилари Клинтон беше поразена од републиканецот Доналд Трамп кого го обвинуваа за блискост и симпатизирање на рускиот претседател Владимир Путин, никогаш не презентираше докази./крај/мф/сн

Свет

Бајден наскоро очекува средба со Путин

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден денес изјави дека очекува наскоро да може да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, додавајќи дека времето и местото на нивниот состанок се уште се договараат.

Обраќајќи им се на новинарите во Белата куќа, Бајден рече дека тој сепак сака да се сретне со Путин и покрај акумулацијата на руските воени сили во близина на украинската граница, пренесува Ројтерс.

Кремљ вчера објави дека местото на средбата меѓу Бајден и Путин сè уште не е познато.

Прикажи повеќе...

Регион

Шаленберг: 2021 година не смее да биде изгубена година за Балканот и за ЕУ

Објавено пред

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за Русија и Западен Балкан на состанокот в понеделник во Брисел. По барање на Австрија и осум други членки на ЕУ, Западен Балкан ќе биде на дневен ред на состанокот на Советот на министрите за надворешни работи.

Во однос на пристапот на тој регион кон ЕУ, 2020 година е изгубена година за целиот Западен Балкан, изјави шефот на австриската дипломатија, Александар Шаленберг.

Тој во изјавата посочи дека 2021 година не смее да биде уште една изгубена година бидејќи штетата ќе биде поголема.

Ако ЕУ му сврти грб на Западен Балкан, некој друг ќе го пополни вакуумот, предупреди Шаленберг.

Кога станува збор за Русија, ќе се разгледаат состојбите во односите меѓу Унијата и Москва, како и натамошните активности на Брисел, рече тој.

Според најавите, ќе се дискутира и за односите меѓу САД и ЕУ, па се планира обраќање на американскиот претставник за борба против климатските промени, Џон Кери, преку видеоконференција.

Во вторник министрите за европски прашања ќе разговараат за прашањето на таканаречените дигитални сертификати за коронавирусот.

Во рамките на ЕУ постои неединство за прашањето за враќање на слободата на патување, без карантин.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Познато е каде на Земјата може да паднат делови од кинеската ракета

Објавено пред

Повеќето остатоци од големата кинеска ракета за кои се очекува дека викендов ќе се вратат во атмосферата ќе изгорат при враќањето и, најверојатно, нема да предизвикаат штета, рече денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин. Астрофизичар од „Харвард“ даде свои процени за местото на кое би паднала ракетата.

Локацијата на влегување на ракетата во Земјината атмосфера може да се одреди само неколку часа пред нејзиното влегување од вселената во Земјината атмосфера, соопшти Американската вселенска команда.

Говорејќи во Пекинг, Ванг Венбин рече дека Кина внимателно го следи враќањето на ракетата во атмосферата и дека повеќето од нејзините компоненти ќе бидат изгорени по враќањето.

„Можноста овој процес да предизвика штета на површината е исклучително мала“, рече тој.

Остатоците од ракетата „Лонг март 5Б“, најверојатно, ќе паднат во меѓународните води, објави кинескиот „Глобал тајмс“.

Со оглед на моментната траекторија на ракетата, остатоците, најверојатно, ќе паднат во северната хемисфера во висина на Њујорк, Мадрид или Пекинг, а јужно во Чиле или Велингтон или некаде помеѓу нив, рече астрофизичарот од „Харвард“, Џонатан Мекдауел.

Шефот на Пентагон, Лојд Остин, во четвртокот изјави дека Американците нема да ја уништат кинеската ракета индиректно критикувајќи го Пекинг дека изгубил контрола.

Според американските медиуми, ова не е првпат Кина да ја изгуби контролата над леталата при нивното враќање на Земјата. Во април 2018 година вселенската лабораторија „Тијангонг-1“ се распадна додека минуваше низ атмосферата две години откако престана да работи. Кинеските власти тогаш негираа дека изгубиле контрола над лабораторијата, пишуваат светските медиуми.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија3 часа

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија4 часа

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија5 часа

Во Македонија 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица, а оздравеа 768 пациенти,...

Македонија5 часа

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија6 часа

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија6 часа

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија8 часа

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија11 час

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет11 час

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион11 час

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија12 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион12 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет12 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија1 ден

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија1 ден

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија1 ден

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа1 ден

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Досие