Контакт

Свет

Facebook воведува опција за пријавување лажни вести

Објавено пред

Најголемата социјална мрежа Facebook ја претстави опција којашто на корисниците ќе им овозможи да пријавуваат лажни вести, а планираат и соработка со организациите за проверка на податоците во рамките на напорите да се заузди бранот дезинформации во контекстот на обвинувањата за влијанието на ноемвриските американски претседателски избори.

„Сметаме дека треба да им се даде можност да го изразат своето мислење и дека не можеме самите да судиме за тоа што е вистина, па затоа на овој проблем му пристапуваме сериозно“, напиша на својот блог потпретседателот на Facebook, Адам Мосери.

„Се концентриравме на најлошото од најлошото, на очигледните измами кои ги шират спамерите за од тоа да извлечат полза, како и на ангажирање на напата заедница и другите организации“, додава Мосери.

Од Facebook најавуваат дека ќе почнат да го тестираат системот, така што на корисниците ќе им овозможат да кликнат на веста за којашто се сомневаат дека е лажна, Најавија и соработка со меѓународните организации за проверка на податоци/факти, кои се обврзале да го почитуваат кодексот за проверка на податоците, креиран во институтот Poynter.

„Доколку организациите за проверка на податоците заклучат дека некоја вест е лажна, таа ќе биде означена како спорна, а ќе биде достапен и линк до соодветниот напис со појаснување.. Спорните стории би можеле, исто така, да бидат пониско позиционирани во секцијата News Feed“, појаснува Мосери.

Facebook се најде под критики затоа што не го запрел напливот од лажните вести кои според тврдењата на демократите можеби му помогнале на републиканскиот кандидат Доналд Трамп да победи на претседателските избори во САД, бидејќи наводно се ширеле неосновани негативни вести за Хилари Клинтон, неговата противничка од редовите на Хилари Клинтон.

Од Facebook ги отфрлија ваквите обвинувања, но паралелно одлучиле да ги зајакнат своите настојувања за искоренување на лажните вести.

Одвоено, истражувањето на социолошкиот центар Pew Research во четвртокот покажа дека две третини од возрасните Американците сметаат дека лажните вести го отежнуваат утврдувањето на вистинските факти во моменталните случувања

Иако многу од испитаниците рекле дека сметаат дека таквите вести предизвикуваат забуна, повеќето биле многу убедени во сопствената моќ да ги препознаат измамите.

Меѓутоа, речиси една четвртина одговориле дека и самите на социјалните мрежи споделувале измислени вест, односно 14 отсто признале дека пласирале наслов за кој знаеле дека е лажен, додека 16 отсто дури подоцна сфатиле дека веста којашто ја споделиле била измамничка.

Во Facebook, социјалната мрежа со 1,8 милијарди корисници ширум светот, не сакат, пак, да бидат нарекувани медиумска компанија, како што ниту сакаа уреднички да просудуваат кои вести се споделуваат./крај/мф/сн

Свет

(Видео) Во израелски напад врз Газа убиен командантот на Исламски џихад

Објавено пред

Хасан Абу Харбид, командант на северната дивизија на палестинското движењето Исламски џихад, е убиен во денешниот израелски воздушен напад, потврдено е од извор во израелската армија и во Исламски џихад, кој најавува одмазда.

Смртта на командантот на Исламски џихад, очигледно, ќе предизвика жесток одговор од палестинската страна среде сè потешките конфликти меѓу Израел и Хамас, пренесува „Ројтерс“.

Исламски џихад не ја потврди веднаш веста за неговата смрт. Малку подоцна, на социјалните мрежи се појавија фотографии од телото од мртовечницата, на кои јасно се гледа лицето на Абу Харбид.

Во соопштението на израелската армија се потврдува дека командантот Харбид е ликвидиран и се наведува дека тој е одговорен за неколку напади со противтенковски ракети врз цивили во Израел.

Харбид командувал со Исламски џихад во последните 15 години, се наведува во извештајот на израелската војска.

Прикажи повеќе...

Регион

Напнато на самитот Брдо-Бриони: Османи и Џаферовиќ го нападнале Вучиќ

Објавено пред

Самитот Брдо-Бриони стана напнат на самиот почеток, пренесуваат српските медиуми.

Како што неофицијално дознава „Новости“, косовскиот претседател Вјоса Османи и бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, Сефик Џаферовиќ, најжестоко го нападнале претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Извори на „Новости“ известуваат дека дискусијата започнала затоа што учесниците на самитот презеле иницијатива на почетокот да усвојат заклучоци според кои границите во нашиот регион се непроменливи, а на кои Вучиќ однапред се спротивставил.

Како што се наведува, биле повторени старите флоскули за вината на Белград, но на кои, како што наведува „Новости“, претседателот на Србија остро возвратил.

Прикажи повеќе...

Свет

УНИЦЕФ бара од Г7 да донираат вакцини за сиромашните земји

Објавено пред

Извршната директорка на УНИЦЕФ, Хенриета Фор, побара од членките на Групата 7 најразвиени земји во светот (Г7) да ги донираат своите резерви на вакцини на механизмот „Ковакс“, кој е задолжен за дистрибуција на вакцините на сиромашните земји.

Тоа е предложено како итна мерка за решавање на сериозниот недостиг на вакцини предизвикан од нарушувања во индискиот извоз на вакцини.

Индија го ограничи извозот на вакцината на „Астразенека“ произведена од тамошниот Серум институт, а кои му беа ветени на Ковакс, со цел да ги искористи за свои цели, бидејќи се соочува со силен „удар“ од вториот бран на коронавирусот, пренесува „Ројтерс“.

УНИЦЕФ, како агенција на Обединетите нации задолжена за координација на набавка на вакцини против коронавирус преку „Ковакс“, проценува дека дефицитот во снабдувањето со вакцини ќе достигне 140 милиони дози до крајот на мај и околу 190 милиони до крајот на јуни.

„Прераспределбата на веднаш достапните вишоци на дози е минимална, суштинска и итна мерка за запирање на недостигот, и таа е неопходна токму сега“, рече извршната директорка на УНИЦЕФ, Хенриета Фор.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет2 часа

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија3 часа

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет3 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Регион4 часа

Почнува самитот Брдо-Бриони: Целта е што побрзо приближување на Западен Балкан кон ЕУ

Балканските лидери учествуваат на самитот Брдо-Бриони. На самитот учествуваат претседателите на процесот, претседателите на Словенија и Хрватска и лидерите на...

Свет5 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа5 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет6 часа

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет6 часа

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет6 часа

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија16 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија22 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет22 часа

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија23 часа

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет1 ден

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет1 ден

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет1 ден

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет2 дена

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија2 дена

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Досие