Контакт

Свет

Ердоган зборува за докази за поддршката на IS од коалицијата водена од САД

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави во вторникот дека поседува докази за поддршката на терористичките групи во соседна Сирија, меѓу нив и на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава (IS) од страна на меѓународната коалиција предводена од САД.

dobivaj vesti na viber

Како што оценува турскиот челник, силите на коалицијата не ги исполнуваат своите обврски во однос на борбата против џихадистичката Исламска држава, којашто ја презема одговорноста за повеќе терористички напади на територијата на Турција, во текот на ова и минатата година, со повеќе десетици жртви, пренесува Reuters.

„Тие не обвинуваа нас за поддршка на Исламската држава. Сега тие ги поддржуваат терористичките групи, меѓу нив и Исламската дражва, YPG (Единици за заштита на народот, милиција на сириските Курди која Анкара ја смета за блиска на забранетата Работничка партија на Курдистан – PKK – з.р.) Ова е многу јасно. Поседуваме докази кои го потврдуваат тоа, вклучително и фотографии и видеа“, изјавил Ердоган во текот на прес-конференцијата во Анкара.

Турција ја смета најголемата курдска партија во Сирија PDS за терористичка организација, која е поврзана со PKK. Групациите Единици за заштита на народот и Женските единици за одбрана, кои се хиерархиски потчинети на Демократскиот сојуз дејствуваат како засебни сили во сирискиот конфликт против исламистичките групации, особено против Исламската држава.

Пред извесно време и сирискиот претседател Башар ал-Асад ги обвини коалицијата и САД за поддршка на џихадистите. Според него, милитантите кои повторно го заземаа градот Палмира успеала повторно да дојдат до него по една година откако беа потисната „или со директна поддршка на Американците, или со нивно премолчено одобрување“./крај/мф/сн

Свет

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Објавено пред

Руската фрегата „Адмирал Горшков“ и подморницата „Казан“ на нуклеарен погон, пристигнаа на Куба во петдневна посета што Москва ја гледа како демонстрација на сила во услови на зголемени тензии поради инвазијата на Украина.

dobivaj vesti na viber

Љубопитни посматрачи, рибари и полиција се собраа долж крајбрежниот булевар во Хавана за да ја поздрават флотата кога таа влезе во пристаништето на градот во средата.

Куба, долгогодишен сојузник на Русија, го поздрави доаѓањето на бродовите со 21 вод.

Четири руски бродови изведоа обука за „високопрецизно ракетно оружје“ во Атлантскиот Океан додека беа на пат кон Куба. Подморницата и фрегатата се опремени со хиперсонични ракети „Циркон“, крстосувачки ракети „Калибр“ и противбродски ракети „Оникс“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Невообичаеното распоредување на руската морнарица толку блиску до Соединетите Американски Држави доаѓа откако Вашингтон и некои западни сојузници на Украина му дозволија на Киев да го користи нивното оружје на цели во Русија, поради обновениот руски напад врз Харков и недостигот од борбени трупи и муниција, пренесуваат медиумите во светот.

Хавана се наоѓа на само 160 километри од Ки Вест во јужната држава Флорида каде што САД имаат воздухопловна база.

„Воените бродови се потсетник за Вашингтон дека е непријатно кога противникот се меша во вашата близина“, изјави за Асошиејтед прес Бенџамин Гедан, директор на програмата за Латинска Америка на тинк-тенкот Вилсон Центар со седиште во Вашингтон, мислејќи на мешањето на Западот во Руската војна во Украина.

„Тоа, исто така, ги потсетува руските пријатели во регионот, вклучувајќи ги и американските непријатели Куба и Венецуела, дека Москва е на нивна страна“, рече тој.

Куба минатата недела рече дека посетата е стандардна практика за поморските бродови од пријателските земји и дека флотата не носи нуклеарно оружје.

САД, кои го следеа движењето на бродовите, исто така го намалија значењето на распоредувањето.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, во средата изјави за новинарите дека ваквите поморски вежби се рутински.

„Сме виделе вакви работи и порано и очекуваме да ги видиме повторно, така што нема да црпам посебни мотиви од тоа“, рече Саливан.

Тој додаде дека нема докази дека Русија префрлила ракети на Куба, но САД ќе останат будни.

Прикажи повеќе...

Регион

Запалена куќата на вујкото осомничен за убиството на 11-годишното девојче во Грција

Објавено пред

Куќата на вујкото, кој е осомничен за убиство и обид за силување на 11-годишното девојче во Грција, вчера пред нејзиниот погреб била опожарена.

dobivaj vesti na viber

Објектот бил запален неколку минути пред погребот на малата Василика која исчезна во неделата, а нејзиното тело со бројни повреди беше пронајдено во понеделникот на нива, пренесуваат медиумите во регионот.

Осомничениот за убиството признал дека сакал да има односи со девојчето, но кога таа го одбила и се заканил дека ќе им каже на родителите и ја избодел со шрафцигер и и го фрлил телото во поле.

Локалните медиуми јавуваат дека група непознати лица фрлиле факели кон домот на вујкото, а се верува дека станува збор за чин на одмазда за бруталната смрт на девојчето.

Пожарникарите брзо пристигнале на местото на настанот и го локализирале пожарот, а како што се наведува, во куќата во моментот на нападот не биле членовите на семејството на осомничениот, бидејќи претходно го напуштиле селото, стравувајќи дека може да се случи такво нешто.

Според написите, бројни членови на семејството на убиената девојка и нивни пријатели сакале да го линчуваат осомничениот додека тој вчера беше донесен во обвинителството да даде исказ. На крајот, обвинителот мораше да оди во притворското одделение за да го сослуша осомничениот.

Прикажи повеќе...

Свет

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Објавено пред

Г7 постигна договор да и обезбеди на Украина 50 милијарди долари до крајот на годината користејќи ги добивките од замрзнатите руски средства, соопшти француското претседателство.

dobivaj vesti na viber

Во вторникот беше најавено дека Г7 ќе создаде фонд за поддршка на Украина користејќи ги приходите од замрзнатите руски средства, потсетува „Киев Индипендент“.

Фондот наводно ќе биде создаден во рамките на меѓународна организација како што е Светска банка, со придонеси во форма на заеми за „извонредно забрзување на приходите“.

Додека западните земји замрзнаа руски средства од 300 милијарди долари, тие можат да пристапат само до приходот генериран од овие средства, приближно 3,2 милијарди долари годишно.

Со формирање на фонд за заем што ќе се отплаќа со користење на овој приход, земјите можат да понудат непосредна поддршка на Украина над оваа сума.

Француски функционер, цитиран од медиумите, предупреди дека „ако поради некоја причина незамрзнатите руски средства или приходите од руските средства не се доволни за финансирање на заемот, тогаш ќе треба да се размисли како да се сподели товарот на тој заем“.

САД предложија целосна конфискација на руските средства во согласност со неодамна усвоениот РЕПО акт, додека ЕУ се двоумеше, плашејќи се од правни и фискални замки како последица на таа конфискација, пишуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Левица: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија1 час

Пронајдено, исчезнатото 19-годишно момче во Битола

Вчера имаше потрага по исчезнато лице во Општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола, информираше дека лице на 19 години...

Македонија1 час

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет1 час

(Видео) Солзавец и водени топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет2 часа

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет2 часа

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ17 часа

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија18 часа

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија20 часа

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија20 часа

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија22 часа

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија23 часа

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија24 часа

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија1 ден

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија1 ден

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион1 ден

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...

Македонија2 дена

МЗ: Паднатиот потпорен ѕид позади Детската клиника е изграден на државно земјиште, а Министерството нема прибележано право за трајно користење на тоа земјиште

Министерството за здравство информира дека во случајот со паднатиот потпорен ѕид позади Клиниката за детски болести истиот е изграден на...

Македонија2 дена

Агелер го пофали Мицкоски на енергетскиот форум: Вашето присуство дава многу важна порака за навигација на енергетскиот пејзаж

Енергетската сигурност и зелената енергија се два суштински приоритета што треба да ги надминат партиските политики, рече денес амбасадорката на...

Македонија2 дена

Деспотовски ги повика кандидатите за претседател на СДСМ да се соочат на дебата: Охрабрува тоа што моите колеги ги промовираат клучните точки од мојата програма

Јован Деспотовски ги повика уште еднаш сите кандидати за претседател на СДСМ да му се придружат на јавна дебата, на...

Економија2 дена

Мицкоски најави инвестиција во енергетиката: Нов ветропарк помеѓу Карбинци, Штип и Радовиш за производство на електрична енергија

„Кога се работи за енергетската транзиција треба да имаме предвид дека е сложена и доста скапа таа транзиција. Секогаш кога...