Контакт

Европа

Асанж бара излегување на слобода една година по одлуката на ОН

Објавено пред

Основачот на разобличувачкиот интернет ресурс WikiLeaks, Австралиецот Џулијан Асанаж ги повика Велика Британија и Шведска во понеделникот да ја спроведат одлуката на комитетот на Обединетите нации кој пред една година оцени дека неговото притворање е акт на самоволие.

dobivaj vesti na viber

„Ги повикувам Велика Британија и Шведска да постапат праведно и да ме ослободат. Овие две земји се потписници на договорот со кој ги признаваат ОН и нејзините механизми за заштита на човековите права“, истакна Џулијан Асанж во писмената изјава.

Работната група на ОН составена од правни експерти на 5-ти февруари 2016 година повика да „Биде прекинат неговиот притвор кој е чин на самоволие“, што Велика Британија и Шведска го одбија.

Сега 45-годишниот Австралиец Џулијан Асанж од јуни 2012 година се засолна во амбасадата на Еквадор во Лондон, за да не биде екстрадиран во Шведска каде што е обвинет за наводни случаи на сексуално злоставување – секс без кондом, и на силување.

Асанж ги негира обвинувањата за коишто по изјавите на две жени шведските власти го обвинија во август 2010 година, но досега не подигнаа обвинение против него поради тоа што не беше сослушан. Но на 15-ти ноември 2016 година, два дена беше сослушуван во амбасадата на Еквадор во Лондон. Сослушувањето го водеше еквадорскиот државен обвинител во присуство на шведската колешка Ингрид Инсгрен, заменичка на судијата иследник, но без присуство на шведскиот адвокат на осомничениот.

Шведските обвинители во 2015 година се откажаа од истрагата за сексуален напад, бидејќи по пет години ова дело застарува. Меѓутоа, и натаму имаат намера да го испитаат поради обвинувањата за силување, за што застарувањето настапува по десет години.

Како осомничен Асанж беше уапсен во Лондон на 7-ми декември 2010 година по барање на шведските правосудни органи, кои инсистираат на негова екстрадиција. Сепак, по неколку дена тој беше ослободен со кауција.

Избегнувајќи ја можноста повторно да биде уапсен од британските власти и да биде предаден во Шведска, Асанж во 2012 година влезе во амбасадата на Еквадор во Лондон каде што бараше политички азил поради стравувањата дека шведските власти ќе во предадат на САД поради тоа што на WikiLeaks објави повеќе од 500.000 тајни воени досиеја за војните во Ирак и во Авганистан, како и непријатната тајна преписка на американската дипломатија.

Основачот на WikiLeaks кон средината на на јануари годинава изјави дека е расположен да им се предаден на САД, каде што му се закануваат тешки обвиненија, меѓу другото и за шпионажа, доколку му бидат гарантирани човековите права./крај/мф/сн

Европа

(Видео) Голем пожар во Валенсија, евакуирани 1.200 луѓе

Објавено пред

Голем пожар во природа опустоши површина од 6.500 хектари во шпанската автономна област Валенсија, а 1.200 луѓе се евакуирани, соопштија денеска локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението на Министерството за правда на „Твитер“ се наведува дека во гаснењето на пожарот биле ангажирани 15 авиони.

Пожарот избувна во саботата на 13 август во градот Аликанте, а акцијата за гаснење е отежната поради непристапноста на теренот и силниот ветер.

Ова е најголемиот пожар во Валенсија во последната деценија.

Многу европски земји во изминатите неколку месеци беа погодени од екстремно високи температури.

Некои земји се погодени од суша, а други се борат со огромни шумски пожари, кои уништија илјадници хектари, пренесе „Блиц.рс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Првата бивалентна вакцина против коронавирусот е одобрена во Велика Британија

Објавено пред

Првата бивалентна засилувачка вакцина на „Модерна“ против коронавирусот е одобрена за употреба во Велика Британија, објави денеска британската Регулаторна агенција за лекови и здравствени производи.

dobivaj vesti na viber

Таа приспособена вакцина, се вели, таргетира две варијанти на коронавирусот – оригиналниот вирус од 2020 година и варијантата омикрон.

Бивалентната вакцина на „Модерна“ е одобрена за бустер дози за возрасни бидејќи беше откриено дека ги исполнува стандардите на британскиот регулатор за безбедност, квалитет и ефикасност, се нагласува во соопштението објавено на веб-страницата на британската влада.

Одлуката за одобрување на бустер-вакцината во Обединетото Кралство ја поддржа владиното независно стручно научно советодавно тело – Комисијата за хумани лекови, по внимателно разгледување на доказите.

Одлуката на МХРА се заснова на податоци од клиничко испитување, кое покажа дека засилувачот на бивалентна вакцина на „Модерна“ предизвика силен имунолошки одговор на двата вида, а истражувачката анализа исто така покажа дека бивалентната вакцина предизвикува добар имунолошки одговор против омикронските подваријанти BA.4 и BA.5, се наведува во образложението на решението.

„Безбедносниот надзор покажа дека забележаните несакани ефекти се исти како оние забележани со оригиналната доза на ‘Модерна’ и обично се благи и се решаваат самостојно и не се идентификувани сериозни безбедносни грижи.

„Имаме сеопфатна стратегија за безбедносен надзор за следење на безбедноста на сите вакцини против Ковид-19 одобрени во Обединетото Кралство и ова ќе ја вклучи вакцината одобрена денес“, рече во писмената изјава извршниот директор на МХРА, Џун Рејн, пренесе „Денес.рс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Секој ден расте опасноста за нуклеарната централа Запорожје, велат украинските власти

Објавено пред

Опасноста од нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за чие гранатирање меѓусебно се обвинуваат Киев и Москва повеќе од една недела, „се зголемува секој ден“, изјави градоначалникот на градот каде што е централата.

dobivaj vesti na viber

„Опасноста се зголемува секој ден“, рече Дмитро Орлов, градоначалник на Енерходар во телефонски разговор за АФП, осудувајќи го рускиот „вистински нуклеарен тероризам“, кој „во секој момент може да заврши со непредвидени последици“.

„Нуклеарната централа е гранатирана секој ден и ноќ од окупираните села“ – додаде тој и рече дека „ситуацијата е сериозна и најзагрижувачко е што нема процес на деескалација“.

Енерходар, како и нуклеарната централа Запорожје, беа заземени од руските сили на почетокот на март.

Дмитро Орлов, лојален на Киев, се засолни во Запорожје, голем град во областа.

Нуклеарната централа Запорожје од минатата недела е цел на гранатирање, за што двете страни меѓусебно се обвинуваат, што ги подгрева стравувањата од нуклеарна катастрофа, поради што во четвртокот се состана Советот за безбедност на ОН.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија10 часа

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија10 часа

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија12 часа

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион14 часа

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија14 часа

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија14 часа

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...

Топ15 часа

Jапонскиот премиер: Никогаш повеќе нема да водиме војна

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе...

Македонија15 часа

На Табановце се чека околу еден час, на Богородица 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез...

Свет15 часа

Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин напиша во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја...

Регион1 ден

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион1 ден

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...

Европа1 ден

Секој ден расте опасноста за нуклеарната централа Запорожје, велат украинските власти

Опасноста од нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за чие гранатирање меѓусебно се обвинуваат Киев и Москва повеќе од...

Свет1 ден

Удрил во барикада пред Капитол, а потоа се застрелал

Непознат човек загина откако утринава прво удри со својот автомобил во барикада во близина на американскиот Капитол, а потоа пукаше...

Македонија1 ден

Во општина Чаир санкции за 12 објекти кои работеле во недела

Денеска во периодот 10.00 до 17.00 часот припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат...

Свет1 ден

Авторката на Хари Потер со поддршка за Ружди, па доби закана: Ти си следна

Џеј Кеј Роулинг – авторката на Хари Потер се огласи на Твитер по нападот врз писателот Салман Ружди, па доби...

Македонија1 ден

СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка

Од владејачката СДСМ со реакција за изнесени ставови на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Пд партијата велат „анти-ЕУ Мицкоски може...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако додека сум претседател на ВМРО-ДПМНЕ биде променет Уставот

Целокупниот процес е предавнички и калкулантски. Македонската дипломатија капитулираше. Предупредував дека ќе се случуваат нови и нови барања од страна...

Европа1 ден

(Видео) Експлозија во трговски центар во Ереван, има и жртви

Експлозија се случи во трговски центар во Ереван, град во Ерменија. Над трговскиот центар е снимен густ црн чад, јавуваат...

Европа1 ден

Пожар во црква во Египет за време на миса, најмалку 35 загинати

Најмалку 35 лица загинаа, а 45 се повредени во пожар во црква во египетскиот град Гиза, изјавиле два безбедносни извори...