Контакт

Европа

Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март

Објавено пред

 

Британската премиерка Тереза Меј на 29-ти март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор, со што и официјално ќе започне процедурата на излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ), потврдил нејзиниот портпарол, пренесува британски Guardian.

 

Постојаниот претставник на Велика Британија во ЕУ, Тим Бароу во понеделникот ја известил Унијата дека Меј на овој датум ќе испрати писмо до останатите 27 членки.

 

Британската влада потврдила дека Меј има намера да ги посети Северна Ирска и Шкотска пред испраќањето на официјалното известување за почетокот на преговорите со кои Обединетото Кралство ќе излезе од ЕУ.

 

Извори од британската влада за Guardian во повеќе наврати најавуваа дека Меј до крајот на март ќе превземе мерки за покренување на процедурата на Brexit./крај/мф/бс

 

Европа

Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

Објавено пред

Од денеска стапи на сила општата уредба на Европската Унија за заштита на личните податоците која Европскиот Парламент ја усвои на 14 јуни 2016 година. Позната по англиската кратенка ГДПР (General Data Protection Regulation) или во превод Општа регулатива за заштита на личните податоци, ова е амбициозна, сеопфатна и прилично компликувана уредба за заштита на податоците на корисниците на интернет. Уредбата ваши за сите компании во ЕУ, но и странски компании кои делуваат на просторот на Унијата. Казната за непочитување е 20 милиони евра.

Подготовката на уредбата траеше четири години, а откако беше усвоена ЕУ им даде рок на компаниите и организациите рок од две годни да се подготват. Сепак, експертите велат дека со стапување на сила на уредбата се очекува хаос. Како што пишува Верге, никој не е спремен за ГДПР, па ни самите регулатори.

Шефот на „Фејсбук“, Марк Закерберк, тврди дека неговата компанија, која ја тресе скандал за кражба на податоци, ќе биде спремна за ГДПР. Во анкета што била спроведена минатиот месец од страна на институтот Понемон, во која учествувале повеќе од 1.000 компании, повеќе од 60 отсто одговориле дека нема да бидат спремни за ГДПР до рокот.

Додека едни компании масовно испраќаат електронски пораки на корисниците за одобрување за користење на нивните податоци, други компании почнаа да го блокираат пристапот на европските корисници за да не мора да се замaраат со ГДПР. Некои американски интернет-страници веќе почнаа да ги блокираат нивните страници за регионот на ЕУ.

Со новите правила, компаниите, меѓу другото, ќе мора да обезбедат двојна согласност од потрошувачите за користење на податоците, да имаат записи за сите обработени податоци, да нудат детални описи на целите на собирањето податоци. Ако потрошувачот побара пристап до своите податоци, компанијата или организацијата ќе мора да ги обезбеди во рок од 30 дена.

Исто така, ГДПР им дава право на луѓето да побараат бришење на податоците ако тие веќе не се релевантни. Дозволата за собирање податоци што луѓето ја дале ќе може да ја повлечат во кој било момент и не мора да објаснуваат зошто. Компанијата или организацијата е должна да ги извести другите компании или организации дека мораат да ги избришат сите линкови до копиите од тие податоци, како и самите копии од податоци.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон: Франција треба да стане „капија на Европа“ за технолошките компании

Објавено пред

Од

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека цел на неговата политика е Франција да стане „капија на Европа“ за технолошките компании. Тој говореше во Париз на собирот на извршните директори и претставници од технолошката индустрија на саемот Виватек.

„Франција се менува како луда, може да се каже дека се опоравува и може да се определите за неа“, рече Макрон. Тој додаде дека промените во прописите за работи ги зголемиле инвестициите последната година. Макрон се заложи и за построга регулатива на ЕУ, како и за европски дигитален данок.

Францускиот претседател вчера со претставниците на Фејсбук, Мајкрософт, Убер, Ај-Би-Ем и неколку други компании разговараше за даноците и заштитата на лични податоци.

Прикажи повеќе...

Европа

Владејачката партија на Шпанија осудена поради корупција 

Објавено пред

Од

Државниот суд на Шпанија денеска им изрече затворски казни на политичарите и бизнисмените вмешани во договори со рекет, кои помогнале за финансирање на владејачката партија. Пресудата е голем удар за Народната партија на премиерот Маријан Рахој, која е казнета со 245  илјади евра, бидејќи користела илегални средства за финансирање.

Судот исто така го казни поранешниот министер за здравство поради земање подароци, но не е утврдено дека ваков прекршок направиле и актуелните министри. Рахој, кој мораше да сведочи, рече пред судот дека не знаел со какви средства се финансирала неговата партија.  Франциско Кореа, бизнисмен за кој се верува дека бил „мозокот“ на корупцијата е осуден на речиси 52 години затвор, а поранешниот светководител на Народната партија, Луис Барсенас на 33 години и парична казна од четири милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Заев се сретна со Папата: Кирил и Методиј се темел за врските меѓу Македонија и Ватикан

Светите браќа Кирил и Методиј се силни темели за историските врски меѓу Република Македонија и Ватикан. Ваков е заклучокот од...

Македонија55 минути

Каруселот од плоштад преместен во паркот кај авионот во Аеродром

Од плоштадот во центарот на Скопје, вртелешките и возот се преместени во паркот кај авионот во населбата Аеродром. Реквизитите се...

Македонија2 часа

Ципрас: За Грција ќе биде голема победа ако има одредница пред името Македонија

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, ги оценил денешните преговори за името во Њујорк како критични и чувствителни и рекол дека...

Македонија4 часа

Џафери: Груевски е во психолошка криза

Претседателот на Собранието , Талат Џафери, во интервју за српската Н1 телевизиjа запрашан за неговиот личен однос со експремиерот Никола...

Европа6 часа

Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

Од денеска стапи на сила општата уредба на Европската Унија за заштита на личните податоците која Европскиот Парламент ја усвои...

Вести6 часа

Објавено видео од уништувањето на полигон за нуклеарни проби во Северна Кореја

Северна Кореја, во присуство на странски новинари, уништи полигон кој тврди дека служел за нуклеарни проби. Дописникот на „Раша тудеј“...

Вести7 часа

Ким му одговори на Трамп

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја откаже историската средба со лидерот на Северна Кореја, од Пјонгјанг соопштиле...

Македонија7 часа

Продолжуваат преговорите за името во Њујорк

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Њујорк треба да ги...

Македонија7 часа

Пoсебен сообраќаен режим во Скопје поради празникот Задушница

По повод верскиот празник Задушница денеска како и во деновите од викендот (25/26 и 27.05) во периодот од 06 до...

Македонија8 часа

Заев на аудиенција кај папата Франциско

Премиерот Зоран Заев и придружната владина делегација денеска ќе присуствуваат на аудиенција кај папата Франциско во апостолската палата во Ватикан....

Свет1 ден

Трамп го откажа состанокот со Ким

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја откажа средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, планирана за на 12 јуни, соопшти Белата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев и Борисов на заедничко чествување на Свети Кирил во Рим

Премиерот Зоран Заев, во придружба на сопругата и на владината делегација  денеска, во рамките на посетата на Република Италија и...

Топ1 ден

Ракометар на „Металург“ нападнат по синоќешниот натпревар

Дваесет и двегодишниот ракометар на „Металург“, Ф.К. од Битола бил нападнат синоќа по завршувањето на ракометниот натпревар помеѓу неговиот тим и...

Свет1 ден

„Имате 48 часа да ги напуштите САД“ – Америка протера двајца венецуелски дипломати

САД наредиja протерување на двајца венецуелски дипломати, како одговор на одлуката на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро да протера двајца...

Македонија1 ден

20 години затвор му се закануваат на Груевски со останатите 4 обвиненија

Доколку експремиерот, Никола Груевски, биде осуден за останатите 4 обвиненија кои му ги поднесе СЈО, може да добие максимална казна...

Македонија1 ден

Истрагата за убиениот словачки новинар води до Албанци од Македонија

Истрагата за убиството на словачкиот новинар Јан Кучијак и неговата свршеница ги донела истражителите до албански бизнисмени од Македонија, кои...

Македонија1 ден

Нова рунда преговори за името во Њујорк

Денеска и утре министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе се одржат нова...

Топ1 ден

Во тешка сообраќајка во Штип загина 21-годишна девојка

Во тешка сообраќајка во Штип, утрово животот го загуби двесет и едногодишна девојка од Свети Николе. Сообраќајката се случила на...

Македонија1 ден

Денеска дожд и грмежи, од утре потопло време

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат пообилни...

Македонија1 ден

ЈСП со изменет возен ред поради двата празника

Денеска и утре возниот ред на автобусите од јавниот превоз ќе биде изменет поради двата празника, 24 Мај – Денот...

Досие