Контакт

Европа

Италија повторно се тресе

Објавено пред

Првиот посилен земјотрес во Италија во новата година со магнитуда од 4,1 според Рихтеровата сеизмичка скала е регистриран ноќта кон понеделникот во италијанскиот регион Перуџа, објави Националниот институт за геофизика и вулканологија (Ingvi).

dobivaj vesti na viber

Епицентарот на потресот се наоѓал северно од градот Сполето, на длабочина од 8 километри под површината на земјата. Нема информации за настрадани и оштетувања.

Оваа област во централна Италија од втората половина на изминатата 2016 година беше погоден од три силни земјотреса. Првиот со магнитуда од 6,0 беше регистриран на 24-ти август, кога загинаа 298 луѓе. Ноќта на 26-ти октомври истата област беше потресена од серија подземни удари, од кои најмоќниот беше со магнитуда 5,9. Утрото на 30-ти октомври сеизмолозите регистрираа удар со магнитуда 6,5 кој предизвика уривања во околу сто гратчиња и села во четири италијански региони: Марка, Умбрија, Лацио и Абруцо. Последниот беше најсилниот на Апенините по оној од ноември 1980 година во Кампања.

Сеизмичката активност на Апенинскиот полуостров не прекинува, досега почнувајќи од 24-ти август во Италија се регистрирани неколку илјади потреси, од кои 56 биле со магнитуда поголема од 4,0.

Италија е сеизмички една од најактивните области во светот, особено по должината на планинскиот венец, бидејќи со еден дел се наоѓа на евроазиската а со другиот на африканската тектонска плоча. На италијанските Апенини, кои се протегаат од Лигурија на северозападот па сé до Сицилија на југ, доминираат раседи во Земјината кора, а секој во просек е долг од 10 до 20 килоемтри. Научниците објаснуваат дека сегашната сеизмичка активност со еден вид „растегнување“ на Апенинскиот полуостров од исток кон запад, и укажуваат на тоа дека потресите со различна сила, најверојатно, ќе продолжат.

Според сеизмолозите, лани Италија доживеала нешто што потсетува на низата земјотреси во Клабрија на југот од Италија во 1783 година, кога се забележани пет големи земјотреси со магнитуди од 6,5 или поголеми во два месеца.

Во околината на Асиси, во централна Италија, во 1997 година се случиле три земјотреса. Првиот бил со магнитуда од 6,4 по Рихтер, и во него имало 11 загинати. Следните денови се случил уште еден, а третиот дваесетина дена подоцна. Во меѓувреме во истиот крај се регистрирани многубројни помали потреси.

Според процените, последователните треперења на почвата по земјотресот ќе ги има „барем уште неколку седмици“, но не е возможно да се знае дали во текот на тој период ќе има уште силни потреси./крај/мф/сн

Европа

Песков: Порано или подоцна, Европа ќе мора да одговора

Објавено пред

Порано или подоцна, Европа ќе мора повторно да размисли и да одговори на својот народ зошто пумпа оружје во Украина.

dobivaj vesti na viber

Ова го изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

„Порано или подоцна, европските држави и оние кои веќе целосно влегоа во овој конфликт ќе мора да размислат и да одговорат пред својот народ зошто го прават тоа, бидејќи нема да можат да ги избегнат негативните последици“, рече Песков во интервју за новинарот Павло Зарубин, кој видеото го објави на својот канал „Телеграм“.

Тој посочи дека веќе доживуваат негативни економски последици.

„Знаеме дека Германија официјално влезе во рецесија минатата недела и дека инфлацијата постојано надминува 7 проценти“, истакна портпаролот.

Нагласи дека Кремљ верува дека европските земји нема да можат долго да ги објаснуваат своите економски проблеми со постапките на Русија.

„Можно е да се хранат со русофобија, европските власти ги хранат своите граѓани со русофобија, но ќе можат да го сторат тоа до одредено ниво. Тогаш тоа ќе престане да функционира кога нема да останат многу пари во нивните џебови“, рече портпаролот.

Прикажи повеќе...

Европа

Мајка си ги убила децата, па си пресудила: Соседите во Германија, претпоставуваат дека била очајна

Објавено пред

Во неделата на соседите им ја вратила дувалката за лисја. Неколку часа подоцна Габи У.(56) си ги убила двете деца. Суровото злосторство се случило во мирниот град Швибердинген, во областа Лудвигсбург во Германија.

dobivaj vesti na viber

По хорор чинот, аптекарката се упатила кон соседниот град Корнтал-Минхинген и си го одзела животот, пишуваат медиумите во регионот.

Полицијата и јавниот обвинител изјавија: „Според моменталната состојба на истрагата, може да се претпостави дека двете деца биле убиени од нивната мајка во заедничкиот стан во периодот од неделата навечер до понеделникот наутро“.

Прашањето што го поставуваат нивните соседи и познаници е зошто 13-годишниот Полин и 17-годишниот Ролф морале да умрат во поранешната штала за коњи источно од Швибердинген.

Еден сосед за „Билд“, вели: „Сопругот на Габи почина од рак пред три години. Оттогаш таа мора сама да се грижи за децата и имотот од 15 хектари. Можеби тоа беше премногу за неа“.

“Сите сме во шок. Кутри деца! Полина сакаше да јава и беше бистра, како и нејзиниот брат Ролф. Не можеме да си објасниме”, рекол соседот.

Според полицијата, се уште е нејасна позадината на злосторството.

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лајен: Ударните бранови од војната на Путин стигнаа и до Западен Балкан

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, говорејќи на форумот „ГЛОБСЕК“ во Братислава, ја коментираше ситуацијата на Балканот.

dobivaj vesti na viber

Во својот говор посветен на Западен Балкан, таа изјави дека „неодамнешните тензии“ се загрижувачки.

„Неодамнешните тензии секако се загрижувачки. Ги повикувам сите страни да се оградат од конфронтацијата и да преземат мерки за враќање на смиреноста“, изјави Фон дер Лајен.

Претседателката на Европската комисија не прецизираше на кои тензии се однесуваат ваквите зборови.

Во нејзиниот говор, кој најмногу беше посветен на конфликтот во Украина, таа рече дека „шокантните бранови што ги испрати Путиновата војна допреа и до нашите шест партнери од Западен Балкан“.

„ Но, тоа само не зближи“, додаде таа и посочи дека ЕУ ги прошири и на Западен Балкан истите мерки за солидарност што ги презеде во рамките на Унијата.

„Ги поддржавме ранливите домаќинства со високи трошоци за енергија. Градиме нова инфраструктура за да ја намалиме зависноста на Западен Балкан од руските фосилни горива. И оваа практична соработка оди паралелно со напредокот на патот кон ЕУ“, истакна Фон дер Лајен.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ6 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ6 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ8 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија10 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија13 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија14 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија14 часа

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија14 часа

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија14 часа

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет15 часа

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија16 часа

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион16 часа

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...

Регион16 часа

„Не ви е местото во Советот на Европа и ЕУ“: европски политичари со предупредување до Косово

Последната ескалација на насилството покажа дека за Косово нема место во Советот на Европа и ЕУ, изјави портпаролот за надворешни...

Свет16 часа

МААЕ бара од Русија и од Украина да ја заштитат нуклеарната централа во Запорожје

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, побара од Украина и Русија да ги прифатат петте принципи...

Свет16 часа

Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО. Блинкен рече дека...

Свет17 часа

(Видео) Пожар во руска нафтена рафинерија: веројатно причина е напад со дрон

Пожар избувна на територијата на рафинеријата „Афипски“. Се запали фабриката за дестилација на мазут. Причината можеби е напад со дрон“,...

Свет1 ден

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на окупираните територии во Украина, ЕУ не ги признава

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на регионите во Украина, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Таа одлука е...

Македонија1 ден

Професорката Билјана Ангелова е нов ректор на УКИМ

Професорката од Економскиот институт Билјана Ангелова е нов ректор на УКИМ. Актуелната проректорка за финансии на УКИМ, Билјана Ангелова стана...

Свет1 ден

Путин жестоко се закани, бара апсење на двајца генерали

Рускиот претседател Владимир Путин се огласи за нападот со дронови врз Москва. Тој ја обвини Украина за терористичка активност и...