Контакт

Европа

Меј: Британија мора да го напушти единствениот пазар на ЕУ

Објавено пред

 

Британската премиерка Тереза Меј во вторникот изјавила дека Велика Британија не може да остане дел од единствениот европски пазар, бидејќи тоа би значело дека воопшто не ја напуштила ЕУ, пренесуваат светските медиуми.

 

Во долгоочекуваниот говор на темата Brexit, Меј порачала дека Велика Британија ќе создаде „ново и еднакво“ партнерство со ЕУ и дека нема да се обиде да се остане „пола надвор, а пола внатре“во Унијата, пренесува ВВС.

 

„Без делимично членствово ЕУ, придружен член на ЕУ или било што, што би не оставило пола надвор, а пола внатре во Унината“, додала Меј и ветила дека ќе се залага за „најголем возможен“ пристап до единствениот пазар на ЕУ по Brexit.

 

„Сакаме да ги купуваме вашите производи, да ви ги продаваме нашите прозиводи, да тргуваме со вас на што е можно послободен начин и да соработуваме за сите да бидеме побезбедни, посигурни и попросперитетни низ едно непрекинато пријателство“, рекла британската премиерка.

 

Европските лидер претходно ја предупредија Велика Британија дека кога ќе ја напушти ЕУ нема да може истовремено да остане дел од единствениот пазар, а да го ограничи слободното движење на луѓето од оваа заедница, што предизвика загриженост во британскиот финансиски сектор, кој се потпира на можноста за соработка со земјите од ЕУ.

 

Меј во својот говор најавила 12 цели за преговорите околу излегување на земјата од ЕУ, меѓу кои и тоа дека двата дома на Парламентот ќе гласаат околу конечниот договор на Велика Британија и ЕУ пред него што да стапи на сила, потоа одржување на заедничките области на движење помеѓу Британија и Република Ирска, а исто така ветила и дека ќе ги укине и „огромните придонеси“ кон Унијата.

 

Настојувајќи да ги намали стравовите дека Британија по Brexit ќе стане изолирана земја, Меј рекла дека сака државата да стане „посилна, поправедна и пообединета отколку било кога“. Британската премиерка претходно, пак, најаи дека до крајот на март годинава ќе биде активиран членот 50 од Лисабонскиот договор за излегувањето на Британија од ЕУ./крај/мф/бс

 

 

Европа

Европа, Русија и Кина подготвуваат нов договор за Иран

Објавено пред

Од

Дипломатите од Европа, Кина и Русија ќе разговараат за нов договор со кој на Иран ќе му биде понудена финансиска помош во замена за запирање на развојот на балистички проектили и мешање во политиката во регионот. Ваквата постапка е покрената со надеж дека ќе се спаси нуклеарниот договор од 2015 година, пренесуваат германските медиуми.

Според информациите, претставниците ќе се состанат во Виена следната недела, под водство на високиот дипломат на Европската унија, Хелга Шмид, со цел да разговараат за следните чекори по одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, за повлекување од нуклеарниот договор со Иран, донесена на 8 мај.

На средбата ќе присуствуваат дипломати од Германија, Франција, Велика Британија, Русија и Кина, но САД нема да имаат свој претставник. Засега не е јасно дали на средбата ќе има ирански претставници.

Според договорот од 2015 година, Иран ја запре својата нуклеарна програма во замена за укинување на повеќе санкции од Западот. Една од главните забелешки на администрацијата на Трамп е дека со договорот не се опфатени иранската ракетна програма и поддршката која земјата ја дава на вооружените групи на Блискиот Исток, кои западните земји ги сметаат за терористи.

Прикажи повеќе...

Европа

Каталонскиот претседател во новата влада вклучи министри кои сè уште се во затвор

Објавено пред

Од

Новиот каталонски претседател, Квим Тора, формираше нова каталонска влада што вклучува двајца поранешни министри кои се наоѓаат во затвор и двајца кои се во егзил поради обидот за прогласување на независност на Каталонија.

Поборникот за независнот, Тора, денеска ја објави одлуката за назначување на членови на новата влада, но Мадрид би можел да го блокира процесот. Инаку, претседателот на Каталонија е исто така претседател и на регионалната влада.

Шпанската влада и натаму ја има власта врз оваа покраина, воведена на 27 октомври минатата година поради едностраното прогласување на независност која не заживеа. Властите во Мадрид го доведуваат во прашање именувањето на министри кои во моментов се наоѓаат во затвор или во егзил.

Од 13 советници во регионалната влада, двајца, Жорди Турул и Џозеп Рул, се наоѓаат во затвор недалеку од Мадрид. Покрај тоа, Тони Комин и Луис Пуиг живеат во егзил во Белгија каде што избегаа заедно со поранешниот претседател, Карлес Пучдемон, по падот на регионалната влада.

Турул и Рул на Твитер објавија дека ја прифаќаат должноста. Квим Тора, кој во понеделникот во парламентот на Каталонија беше избран за претседател, беше фаворизиран и од Пучдемон. Инаку, тој и понатаму се смета за легитимен претседател на Каталонија.

Пучдемон во Германија ја чека одлуката на судот за шпанското барање за негова екстрадиција. Шпанија сака да му суди за бунт, заедно со други сепаратисти кои учествуваа во обидот за отцепување.

Прикажи повеќе...

Европа

Медведев ќе ги задржи Лавров, Шојгу и Новак како министри во владата

Објавено пред

Од

Рускиот премиер Дмитри Медведев му ги претстави на рускиот претседател Владимир Путин кандидатите за министерски места, а според предлогот, министри за надворешни работи и за одбрана остануваат Сергеј Лавров и Сергеј Шојгу.

Медведев предложил и на местата министер за енергетика, економија и спорт да останат Александар Новак, Максим Орешкин и Павел Колобков, пренесе „Тас“. Александар Коновалов повторно е предложен за министер за правда.

Рускиот премиер предложил и новиот министер за развој на далечниот исток да биде Александар Козлов, актуелен гувернер на провинцијата Амур.

Своите предлози Медведев му ги претстави денеска на рускиот претседател Путин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија13 часа

Во четврток нова средба за името со медијаторот Нимиц во Њујорк

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира...

Македонија13 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија14 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија18 часа

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија20 часа

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија1 ден

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија1 ден

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија3 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура3 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија3 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Македонија3 дена

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија неофицијално е последниот предлог за решение на спорот за името за кој вчера во Софија дискутирале премиерите...

Македонија3 дена

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Името Илинденска Македонија (што означува два историски настана од 1903 и 1945 година), според информациите што доаѓаат од страна на...

Македонија3 дена

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување лидерска средба во врска со името, но...

Досие