Контакт

Европа

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

Објавено пред

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во областа Ускудар во Истанбул, соопштија турските власти.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случил на улицата Ајазма во областа Уналан кога расправијата меѓу две групи прераснала во вооружен конфликт, пишува турски „Хуриет“. Според првите извештаи, веднаш по тепачката на местото биле испратени полициски и медицински екипи.

„Кавга помеѓу две групи околу 20 часот и 10 минути во кафуле на улицата Ајазма во областа Ускудар Уналан прерасна во вооружен конфликт. Три лица го загубија животот, а пет лица се повредени, од кои 2 потешко. Повредените се згрижени во близина. Во болниците продолжува истрагата“, соопшти гувернерот на Истанбул.

Европа

(Видео) Украинците уништија едно од највредните руски возила, голема грешка на Русите

Објавено пред

Украински дрон собори возило Р-416ГМ северно од руско-украинската граница. За разлика од многу западни војски, руската војска не може секогаш да смета на пристап до сателити за комуникација на долги растојанија. Затоа Русите многу се потпираат на алтернативи: радиоприемници на земја, чии сигнали отскокнуваат од тропосферата, пишува „Форбс“.

dobivaj vesti na viber

Руската мрежа на такви радиоприемници зависи од специјални возила, кои позиционирани на растојанија од неколку стотици километри од предната страна и разни воени штабови примаат и пренесуваат слаби сигнали од тропосферата. Овие возила се скап и вреден ресурс. Токму затоа овој четврток тим украински командоси уништија едно од најновите руски возила Р-416ГМ со експлозивен дрон. Својот успех го прославија на социјалните мрежи.

„Првпат од почетокот на оваа војна модерната руска мобилна комуникациска станица R-416GM беше уништена од украинските специјални сили“, се пофали Министерството.

Уништувањето на едно од овие возила, а Русите имаат десетици, нема значително да ги наруши руските комуникации. Меѓутоа, ако Украинците го повторат овој успех, можеби ќе може да почнат да отсекуваат некои воени единици од нивните команданти.

Руските возила со радиоприемници се навистина импресивни системи. Еден од нив, Р-142, беше главното руско возило од ваков тип во подоцнежните децении на Студената војна носејќи до пет одделни радија со долг дострел во еден камион со доволно простор за пет член на екипажот.

Кога руската индустрија разви ново возило, R419L1, пред неколку години, руската извозна агенција „Рособоронекспорт“ ги опиша сигналите како „со еднаков квалитет како оние од дигиталните и оптичките кабли“.

Руската армија ги распореди овие возила – како и најновите Р-416ГМ – во и околу Украина како дел од првичното трупање сили на почетокот на 2022 година. Ним им се придружија голем број возила R419L1.

Можно е вторите полесно да се лоцираат или биле поблиску до предниот дел, можеби и двете. Украинските сили уништија дури три во првите 20 месеци од инвазијата. Дури кога војната влезе во третата година, конечно го забележаа R416GM во близина на населбата Кремјаное во јужна Русија, 16 километри северно од руско-украинската граница.

Додека украинско извидувачки дрон набљудувал од воздух, друг дрон удрил во камуфлирано возило, кое изгорело.

Нејасно е како Украинците го пронашле Р-416ГМ. Вешт и трпелив тим за беспилотни летала можеби го идентификувал гледајќи стотици часови снимки снимени со извидувачки дронови. Можно е украинските разузнавачки трупи да детектирале и руски радиосигнали и преку нив да го лоцирале возилото.

Со малку дисциплина екипажот на овие руски возила може да ја прикрие нивната локација. Со ограничување на времетраењето на емитувањето и често менување на положбата екипажот на возилото може да ги фрустрира украинските напори.

Но, можно е руските војници да ја немаат таа дисциплина. Студијата спроведена од Кралскиот институт за обединети услуги во Лондон во март 2022 година покажа дека „изворите велат дека некои руски единици покажале наводно лоша комуникациска дисциплина“. Можно е екипажот на Р-416ГМ да ја отстапи својата позиција од чиста мрзливост и неспособност правејќи ги лесна цел на експлозивниот дрон.

Прикажи повеќе...

Европа

Рации во Германија, запленет кокаин вреден една милијарда евра

Објавено пред

Германската полиција изврши координирани рации во седум сојузни држави и заплени кокаин вреден милијарди евра.

dobivaj vesti na viber

Истражителите наведуваат дека ова е најголемата заплена на кокаин во Германија, пишува „Билд“.

Запленети се десетици тони дрога, а седум лица се уапсени.

Рациите беа извршени во Северна Рајна-Вестфалија, Баварија, Берлин, Бранденбург, Хамбург, Хесен и Долна Саксонија.

Засега не се познати повеќе детали ниту, пак, кој е приведен. Јавното обвинителство на Диселдорф вели само дека операцијата со кодно име „Плексус“ ја извршил заеднички тим на царински и полициски инспектори за наркотици од Штутгарт, Карлсруе и Северна Рајна-Вестфалија.

Прикажи повеќе...

Европа

НАТО воспоставува мисија која ќе ѝ помогне и ќе ја оспособи Украина

Објавено пред

Министрите за одбрана на НАТО денеска ќе се сретнат во Брисел на вториот ден од разговорите за официјализирање на поддршката на трансатлантската алијанса за Украина.

dobivaj vesti na viber

Земјите на НАТО досега ја координираа поддршката за Украина преку неформалната контакт-група за одбрана на Украина, предводена од САД. Сега членките разговараат за начините за префрлање на оваа одговорност на формалните структури на НАТО.

Се очекува министрите да го одобрат планот за мисијата наречена „НАТО безбедносна помош и обука за Украина“ (НСАТУ), која веќе е одобрена на пониско ниво, изјавија за ДПА извори од алијансата.

НСАТУ првпат ќе ја надгледува официјалната координација на НАТО за воената помош за Украина. Покрај тоа, „ќе работиме на тоа како дополнително да ги зајакнеме нашите одбранбени способности“, изјави за новинарите генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во четвртокот.

„Министрите ќе разговараат за новата посветеност на одбранбената индустрија за зголемување на военото производство и зајакнување на долгорочната соработка со индустријата“, рече генералниот секретар.

Денешните разговори се последна средба на министрите на НАТО пред лидерскиот самит што треба да се одржи во Вашингтон во јули. Таму Столтенберг сака земјите од НАТО да се договорат за план за долгорочно одржување на сегашното ниво на поддршка за Украина, кое тој го проценува на 40 милијарди евра годишно. Товарот ќе биде поделен врз основа на БДП на земјите од НАТО, при што САД ќе придонесат со 50 отсто, рече Столтенберг во четвртокот.

Сегашниот договор на НСАТУ не вклучува никакви конкретни финансиски обврски, но предвидува заедничката помош барем да биде координирана од НАТО.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Земјотрес вечерва почуствуван во подрачјето Штип-Радовиш

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени по Рихтер е регистриран вечерва во 19.54 часот со епицентар во подрачјето Штип...

Македонија7 часа

Гаши оствари средба со Пападополу: Северна Македонија има искрен пријател во Грција

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Африм Гаши, се сретна со заменик-министерката за надворешни работи на Република Грција Aлександра...

Македонија9 часа

Условно осудени седум лица за упадот во М-НАВ

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело...

Македонија12 часа

(Фото) Ослободено мече, кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово, во 7.35 часот, на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица...

Топ13 часа

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Вчера вечер, полицајците во Кратово уапсиле 36-годишна жена која е осомничена дека со остар предмет ги убила сопругот и свекорот,...

Македонија13 часа

ЦУК: 11 пожари на отворено, во Светиниколско изгореа куќа и четири помошни простории

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 122 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Европа13 часа

Украинската армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во...

Свет13 часа

Израел ја бомбардира Газа, тензиите растат и на границата со Либан

Војската на Израел денеска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со...

Регион14 часа

Четиригодишно девојче добило изгореници додека пливалo во Грција: откриено што ја каснало

Четиригодишно девојче добило страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска анемона додека...

Регион1 ден

Сахарски песок повторно доаѓа над Балканот: „Силно влијае на квалитетот на воздухот“

Според прогнозите на Службата за следење на атмосферата Коперник (CAMS), оваа недела се очекува нова епизода на сахарска прашина да...

Македонија1 ден

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија1 ден

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија1 ден

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија1 ден

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија2 дена

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија2 дена

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија2 дена

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет2 дена

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет2 дена

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет2 дена

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...