Контакт

Европа

Данска ги повлекува авионите F-16 од мисијата против IS

Објавено пред

Данска објави во петокот дека нема да ја продолжи шестмесечната мисија за своите седум борбени авиони од типот „F-16“ коишто учествуваат во операциите на меѓународната коалиција предводена од САД против ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава (IS) во Сирија и во Ирак.

dobivaj vesti na viber

Оваа одлука е донесена три дена откако Пентагон потврди дека во воздушните удари во Сирија во септември, коишто ги изведоа американски, австралиски, британски и дански авиони, се убиени стотина војници на владата на Сирија, а официјален Дамаск обвини дека со овој напад им се овозможи на џихадистите од Исламската држава да заземат стратешки важна позиција. Американското министерство за одбрана појасни дека станува збор за серија недоразбирања, недостиг од прецизни разузнавачки информации од теренот и човечки грешки.

„Одлучивме да ги повлечеме данските борбени авиони како што беше планирано. Наместо продолжување на мисијата, испраќаме дополнителни 20 или 21 војник“, изјави за медиумите шефот на данската дипломатија Андерс Самуелсен по состанокот на парламентарната комисија за надворешна политика.

Данскиот министер за одбрана Клаус Хјорт Фредерискен, пак, изјави дека новите војници „ќе ги обучуваат ирачките сили, меѓу другото, и за операции на деминирање“,

Во втората половина од годинава Данска испрати седум авиони „F-160“, транспортен авион „C-130J“ и 400 војници, од кои 60 припадници на специјалните сили. Транспортниот авиони, исто така, ќе биде повлечен од операциите, соопшти владата./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Унгарија се смета за најкорумпирана земја во ЕУ

Објавено пред

Според последниот извештај на Транспаренси Интернешнл, Унгарија се смета за земја со најмногу корупција во јавниот сектор во целата Европска унија.

dobivaj vesti na viber

Со оценки кои се движат од 42 до 46 од 100, Унгарија, Бугарија и Романија се далеку зад скандинавското трио на ЕУ, при што Данска е најдобро рангирана во класата (90), проследена со Финска (87) и Шведска (83), според Perceptions на Индексот на корупција Транспаренси Интернешнл за 2022 година.

Данска и Финска, исто така, на врвот на светската ранг-листа, вториот се изедначи со Нов Зеланд (87), благодарение на неговите „силни демократски институции и почитувањето на човековите права“, додека Сирија и Јужен Судан (13) и Сомалија (12) се на дното. на листата, пренесува Политико.

Луксембург, Велика Британија и Австрија забележаа значителен пад на нивните резултати од 2017 година, додека Ирска е единствената земја-членка на ЕУ чиј резултат е подобрен.

Молдавија, која доби статус на кандидат за ЕУ ​​минатиот јуни, исто така го подобри својот резултат.

Со оценка од 28, Русија има една од најниските оценки во Источна Европа, а нејзината инвазија на Украина во февруари минатата година е „целосен потсетник за заканата што корупцијата и отсуството на владина одговорност претставуваат за глобалниот мир и безбедност“, според соопштение за печатот што го придружува извештајот.

Оценката на Украина е само малку повисока (33), но земјата „презема важни реформи и постојано се подобрува“ од почетокот на војната.

Прикажи повеќе...

Европа

Киев бесен од изјавата на Зоран Милановиќ дека „Крим никогаш повеќе нема да биде дел од Украина“

Објавено пред

Украинското Министерство за надворешни работи во вторникот го критикува хрватскиот претседател Зоран Милановиќ за неговата изјава дека Крим никогаш нема да се врати под украинска контрола опишувајќи го неговиот коментар како неприфатлив.

dobivaj vesti na viber

Во изјавата на Милановиќ во понеделникот за воената помош што Загреб треба да му ја даде на Киев, Милановиќ рече дека е „јасно оти Крим никогаш повеќе нема да биде дел од Украина“.

„Ги сметаме за неприфатливи изјавите на претседателот на Хрватска, кои всушност фрлаат сомнеж на територијалниот интегритет на Украина“, напиша на „Фејсбук“ портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи, Олег Николенко.

Во понеделникот Милановиќ рече дека е лудо да се мисли оти Русија може да биде поразена во конвенционална војна и ги критикува западните земји за снабдување на Украина со тешки тенкови и друго оружје.

Милановиќ им рече на новинарите во хрватскиот главен град Загреб дека воената помош што западните земји му ја даваат на Киев е залудна и само ќе го продолжи конфликтот.

„Јас сум против испраќање какво било смртоносно оружје таму, тоа ја продолжува војната“, рече Милановиќ за напорите на Западот да ѝ помогне на Украина да стави крај на илегалната и неиспровоцирана инвазија на Путин.

„Која е целта? Распад на Русија, промена на власта? Се зборува и за распад на Русија. Тоа е лудо“, рече тој.

Милановиќ исто така изјави дека Крим – полуостровот што Русија го анектира од Украина во 2014 година – никогаш нема да му биде вратен на Киев.

Она што Западот го прави во однос на Украина е „длабоко неморално бидејќи нема решение за војната“, им рече Милановиќ на новинарите за време на посетата на касарната во источниот град Петриња, пренесе „Блиц.рс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Трамп тужи новинар за неовластено користење аудиоснимка

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска покрена тужба против новинарот Боб Вудворд и го обвини дека незаконски користел аудио снимки од нивните разговори во објавеното аудио издание на неговата книга, со што ги прекршил интересите и авторските права на Трамп.
Трамп го обвинува новинарот Вудворд за систематско узурпирање, манипулирање и искористување на звучната снимка со објавување на „Трамп лентите“, аудио компилација од нивните разговори од 2022 година, според „Политико“.

dobivaj vesti na viber

Во тужбата поднесена во Окружниот суд на САД во Пенсакола, Флорида, Трамп бара отштета и признавање дека неговите интереси за авторски права се компромитирани.

Тужбата беше поднесена и против издавачката куќа „Simon & Schuster и Paramount Corporation“, матичната компанија на издавачот „Simon & Schuster“.

Во заедничкото соопштение што го објавија новинарот Боб Вудворд и издавачката куќа „Simon & Schuster“, се наведува дека тужбата на Трамп е „неоснована“, со оглед на тоа што интервјуата се снимени со негова согласност.

Централниот аргумент во тужбата на Трамп е тврдењето дека поранешниот американски претседател никогаш не се согласил неговиот глас да се користи во аудио изданието на книгата на Вудворд, туку се согласил да се снима, нагласувајќи во повеќе наврати дека таквите аудио снимки служеле исклучиво како материјал за печатено издание на книгата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и...

Економија48 минути

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа1 час

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија2 часа

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа „Скопје“ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет3 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец, 15 китови се насукаа на источниот брег на САД, а 7,6 метарски грбав кит се насука на...

Економија4 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет4 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони „Ф16“ во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони „Ф16“ во Украина, пренесе „Ројтерс“. Минатата недела западните...

Македонија4 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија16 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа16 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа19 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ20 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија22 часа

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија23 часа

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија23 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион1 ден

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија1 ден

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион1 ден

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа1 ден

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...