Контакт

Европа

Кершов: Европа треба да се подготви за изменетите напади на IS

Објавено пред

топ-тема

dobivaj vesti na viber

Жил де Кершов, координатор на Европската унија за антитероризам, изјави дека е невозможно со сигурност да се знае колку во моментов во Европа има милитантите кои коваат заговори. Во извештајот на полициската агенција на ЕУ – Европол, објавен во петокот, се наведува дека ги има десетици.

Околу 2.500 Европејци можеби уште учествуваат во борбите на Блискиот исток, проценува де Кершов во интервјуто за агенцијата Reuters. Но со проблемите со коишто џихадистите се соочуваат во Мосул, Алепо и на другите места, Европа мора да им влезе во трагата, доколку сака да ја сузбие дијаспората на обучени милитанти како оние кои следеа по советското повлекување од Авганистан во 1989 година.

„Мораме да бидеме подготвени, бидејќи некои од нив ќе дојдат во Европа. Може да се обидат да се вратат дома, а ние не сакаме да ја повториме грешката којашто ја направивме кон крајот на 1980-те кога советите го напуштија Авганистан, а ние ги пуштивме овие муџахедини … во светот“, вели Кершов.

Многумина од нив се бореле во алжирските крвави 1990-ти и учествувале во судирите од Чеченија преку Балканот и на Косово до Јемен, додава.

Некои Европејци, меѓу нив и жените и децата на борците, може да изберат да останат на Блискиот исток, дури и доколку Исламската држава ја загуби територијата. Други би можеле да заминат натаму во Либија во којашто владее хаос, и веќе изгледа како нова база за милитантите, а движењето веројатно ќе продолжи да регрутира преку интернет.

„Физички калифатот… пропаѓа, но се уште имаме виртуелен калифат, а тоа ѝ овозможува на организацијата да организира напади“, вели де Кершов.

Овој поранешен белгиски адвокат, кој на сегашната должноста стапи во 2007 година, вели дека во текот на последните две години направен е „импресивен“ чекор напред во разузнавачката соработка меѓу државите од ЕУ и заострување на законите и практиките на европските граници во одговорот на разни напади на Исламската држава и масовните убиства во Париз, Брисел и во Ница.

„Речиси ги закрпивме повеќето дупки“, вели Кершов за тоа што Европа може да стори во сузбивањето на исламистичките милитанти кои претставуваат најголем дел од насилните закани.

Потешкиот дел сега, продолжува Кершов, е да се занимаваме со темелните тешкотии на милитантите, без разлика дали е тоа меѓу отуѓените луѓе во Европа или меѓу гневните сунитски муслимани во Ирак и во Сирија.

„Како што се одвива борбата во Алепо, ќе има последици. Начинот на којшто ќе се обидеме да се позанимаваме со работите на сунитското население, како во Ирак, така и во Сирија, ќе има последици“, вели. Во Европа, пак, според Кершов „работите стојат многу подобро“.

Европол утврдил дека непосредните закани слични неодамнешните: групи кои ќе користат автоматски пушки и самоубиствени елеци наполнети со TATP експлозив од домашно производство или самотници со ножеви или камиони. Исламската држава, исто така, се уфрлила во бегалските заедници во Европа за да го разгори непријателството кон имигрантите во места како Германија.

Де Кершов, исто така, истакнува нови ризици од Исламската држава која би можела да употреби автомобили бомби во Европа, што е вообичаено во Сирија и во Ирак. Агенциите, исто така, се подготвуваат, вели, во времето пред нас да се спротистават на се посложените тактики како информатичките напади и биолошкото оружје.

Засега, според него, интернетот беше главно користен за регрутирање и радикализирање на поединци, нешто на што ЕУ се спротиставува соработувајќи со мрежните компании. „Засега терористичките организации не го користеа интернетот како оружје за да нападнат низ интернет“, вели де Кершов, наведувајќи ги опасностите од нарушување на нуклеарните централи, браните, електромрежите или дури системите за контрола на воздушниот сообраќај.

„Засега тоа не се случи…, но не исклучувам дека ќе бидеме соочени со тоа пред да минат пет години“, вели натаму де Кершов додавајќи дека Исламската држава има финансиски средства да најми искусни хакери криминалци.

Европската унија, вели Кершов, работи на спротиставување на хемиските, биолошките и нуклеарните закани, но не гледа „акутна опасност“и покрај доказите дека милитантите се занимавале со микроби или користеле боеви отрови во Сирија. „Мораме да бидеме подготвени“, заклучува./крај/мф/сн

Европа

Мртво девојче пронајдено на брегот на Рајна, полицијата веднаш ги уапси родителите: хорор во Германија

Објавено пред

Телото на 15-годишно девојче е пронајдено на брегот на Рајна во германскиот град Вормс.

dobivaj vesti na viber

Телото било пронајдено во понеделникот околу 18 часот, пренесува „Билд“.

Според медиумите, полицијата ги привела родителите.

„Сомнежот е насочен и кај таткото (39) и кај мајката (34)“, соопштија од полицијата.

Сите три лица се Авганистанци.

Засега не се познати повеќе детали за смртта на девојчето.

Прикажи повеќе...

Европа

139 луѓе во Русија имаат симптоми на ботулизам, многу од нив се во тешка состојба

Објавено пред

Најмалку 139 лица во Русија побарале лекарска помош со симптоми на ботулизам во изминатите неколку дена, соопштија вчера властите. Ботулизмот, што се пренесува преку храна, е ретка болест предизвикана од токсин произведен од еден вид бактерии, Clostridium botulinum.

dobivaj vesti na viber

Јадењето храна контаминирана со токсинот може да предизвика парализа, отежнато дишење, а понекогаш и смрт. Симптомите типични за ботулизам може да вклучуваат силна абдоминална болка, повраќање, дијареа, заматен вид, сува уста, отежнато голтање или зборување и невролошки нарушувања, пишува Асошиетед прес.

Во Москва 121 лице побарале лекарска помош поради сомневање за ботулизам, изјави вчера заменик-градоначалничката Анастасија Ракова за руската државна новинска агенција Тасс. Таа додаде дека 55 заболени се во тешка состојба, од кои 30 се на интензивна нега.

Дванаесет лица побарале лекарска помош поради сомневање за ботулизам во Нижни Новгород, град на околу 400 километри источно од Москва. Девет од нив се во тешка состојба, соопшти регионалното Министерство за здравство. Шест лица се хоспитализирани со симптоми на ботулизам во Казан, град на околу 700 километри источно од Москва.

Се чини дека здравствените власти поврзаа барем некои од случаите во Москва со две марки салати, готови за јадење. Рускиот надзорен орган за јавно здравје Роспотребнадзор ја прекина продажбата на салати откако беа пријавени првите случаи на труење и сега се чекаат резултатите од истрагата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Дрон сними ајкула во близина на плажа, капачите веднаш излегле од водата: паника во Шпанија

Објавено пред

Ново забележување ајкула доведе до затворање уште две плажи во Шпанија, а предатори се забележани кај брегот на Гран Канарија.

dobivaj vesti na viber

Спасувачите им наредиле на капачите да излезат од водата на плажата Меленара на источниот брег на островот, втор ден по ред, кога полициски дрон забележал ајкула на плажата набргу откога повторно била отворена вчераутро.

Забраната за пливање е проширена и на соседната плажа Салинетас, пишува „Дејли мејл“.

И околу два часа подоцна спасувачите подигнаа црвено знаме на трета локација – плажата Сан Аугустин на југот на островот – откога турист ја фотографира перката на ајкула која излегува од водата.

Веднаш не беше јасно дали големата риба е истата што ги исплаши капачите на плажата Меленара во саботата околу 17 часот и доведе до првото затворање на плажата.

Вчераутро накратко беше отворена за пливање пред второто затворање околу 13 часот кога дронови на локалната полиција забележаа ајкула во близина на пристаништето Талијарте до плажата Меленара.

Локалната полиција потврди по второто, многу појасно видување преку дронот, во истата област вчера околу 17 часот дека се работи за ајкула чекан, истиот вид што предизвика паника во саботата кога се појави во близина на брегот.

Тие можат да бидат долги и до шест метри.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ9 минути

Залутан куршум заврши во грбот на Скопјанец додека возел велосипед низ Чаир

Додека 35-годишниот А.Ф. од Скопје се возел со својот велосипед во Чаир, почувствувал болка во грбот. Бил пренесен во болница,...

Македонија1 час

(Видео) Спасовски: Каде што има големи ветувањата, одете со мала торба, предлогот за влада е без план во економијата и стратешките цели

Од она што денеска беше соопштено во јавноста при поднесувањето на предлогот за работа и состав на новата влада јасно...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: До Собранието поднесени програмата и составот на новата влада, очекувам на дневен ред да бидат ставени викендов

„Штотуку во архивата на македонското Собрание ја поднесов предлог-програмата за работа на идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ како мандатар, а...

Македонија3 часа

„Тарифата на нотарите енормно зголемена – партиите на власт со нов удар по џебот на граѓаните“, велат од партијата Левица

„Министерот за правда во заминување, Кренар Лога, неколку дена пред напуштање на функцијата, која ја извршуваше катастрофално и со секојдневни...

Македонија4 часа

Од четврток активно портокалово ниво за опасност од високи температури во Македонија

Од утре до недела нашето подрачје ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која...

Македонија5 часа

Почина Стојан Андов – првиот претседател на Собранието на независна Македонија

Првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов, почина на 89-годишна возраст. Андов е роден во...

Македонија6 часа

Колку ги чинеше граѓаните театарот за фабриката за електроавтомобили, прашуваат од партијата Левица

„Компанијата за производство на електрични возила од Ахен, Next.E.Go, банкротира и, дефинитивно, оди во стечај. Next.E.Go, или кај нас познати...

Топ7 часа

Познат идентитетот на двете лица што загинаа на Галичица, паднале во бездна длабока 200 метри

Вчера околу 13.00 часот во провалија покрај патот Охрид – Отешево, полициски службеници од Полициската станица Ресен со помош од...

Свет8 часа

Столтенберг: Ако не престане да ја поддржува Русија, Кина треба да ги сноси последиците

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска за Би-Би-Си изјави дека Кина, доколку не го промени своето однесување, треба да...

Македонија8 часа

Мицкоски треба денес да го достави предлогот за состав на влада до Собранието

Мандатарот Христијан Мицкоски, се очекува денеска до Собранието да го достави предлогот за состав на владата и програмата за нејзина...

Свет8 часа

Агент на тајната служба ограбен со пиштол за време на патувањето на Бајден

Агент на американската тајна служба бил ограбен под закана со пиштол за време на патувањето на американскиот претседател Џозеф Бајден...

Свет8 часа

Путин пристигнува во посета на Северна Кореја, првпат по 24 години

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Пјонгјанг ќе се сретне со севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун, за прв пат по...

Свет8 часа

Најмалку 17 лица загинаа во бегалскиот камп Нусејрат во Газа

Најмалку 17 лица загинаа во текот на ноќта во бегалскиот камп Нусејрат во центарот на Газа, од израелското бомбардирање, јавува...

Свет8 часа

Тројца убиени во престрелка во Торонто, полицијата се сомнева дека меѓу нив е и убиецот

Полицијата во Торонто денеска соопшти дека верува дека напаѓачот кој уби маж и жена е убиен во пукање во канцелариски...

Топ21 час

Возило падна во провалија длабока 200 метри на Галичица, две лица загинаа

Две лица загинаа при пад во провалија со возило на Галичица. Според информациите од ЦУК, несреќата се случила кај местото...

Uncategorized22 часа

Заев и Ципрас му врачија на награда на Нимиц: „Ни порача да го чуваме и целосно да го имплементираме Преспанскиот договор“

Експремиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас му ја врачија Наградата за мир Преспа на поранешниот медијатор Метју Нимиц, најавувајќи дека...

Македонија23 часа

Здравство треба да го санира урнатиот ѕид кај Детската клиника, а Град Скопје и Општина Центар да најдат решение за подземните води

Санацијата на Полуурнатиот ѕид кај Детската клиника е во надлежност на Министерството за здравство, а решението за подземните води треба...

Топ24 часа

Приведени криминалци од Прилеп кои со пиштол и’ се заканувале на продавачка, едниот бил бегалец од затвор

Полицијата приведе двајца криминалци од Прилеп, кои претходно денес со пиштол се заканувале на 35-годишна прилепчанка пред продажниот објект каде што...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Подавам рака на СДСМ за суштинските прашања од важност за Македонија, но тоа не значи амнестирање од одговорноста за криминалите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната свеченост по повод 34 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ насловена „34 години ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

„Уште седум нови барања за апанажа – 750.000 евра го чинат народот поранешните функционери на ДПМНЕ, СДС и ДУИ“, велат од партијата Левица

Пред околу две недели собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата им одобри апанажа, во траење од една година,...