Контакт

Европа

ЕУ ја одложи одлуката за новите санкции против Русија поради противење на некои членки

Објавено пред

Амбасадорите на земјите членки на Европската унија во средата не успеаја воп средата навечер да донесат одлука за новите санкции против Русија за нејзината наводна улога во украинскиот конфликт, поради противењето на некои земји, и повторно ќе се сретнат во четврток, пренесуваат агенциите повикувајќи се на дипломатски извори.

Според дипломатски извори, Германија заговарала воведување на новите санкции, но неколку други членки на Европската унија не биле наклонети на тоа, својот став оправдувајќи го со тоа дека прекинот на огнот во Украина се почитува, пренесува Reuters.„Некои земји побараа повеќе време. Единството околу ова прашање е апсолутно клучно и стратешки важно“, изјави италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини, неодамна избрана за нова европска комесарка за надворешна политика и безбедност.Дипломати потврдиле дека земји кои имаат блиски односи со Русија, меѓу кои се и Италија, Австрија и Финска, не биле наклонети да се воведат новите санкции. „Се разбира, знаме дека го свртуваме вниманието врз себе со одлуката да се одложи воведувањето на новите санкции. Суштината е во тоа што сакаме да ѝ дадеме на Русија шанса да го докаже своето настојување да биде чесна и вистински да придонесе за деескализирање на кризата (во Украина). Сакаме (примирјето) да биде стабилно и одржливо во зоната на конфликтот – на теренот“, рекол неименуван дипломатски извор за РИА Новости. Во понеделникот Европската унија ги финализираше проширените секторски санкции против Русија. Притоа, нивното стапување на сила беше одложено за следните неколку дена за да може да се испита исполнувањето на прекинот на огнот и мировниот план во Украина. Можноста за воведување на новите санкции требаше да биде договорена во средата на комитетот на постојаните претставници на земјите членки на ЕУ (Coreper).Као што прецизирал соговорникот на РИА Новости, ЕУ сѐ уште не го објавила воведувањето на санкциите, решавајќи на Русија „да ѝ даде уште малку време“. „Но беше донесена одлука и да воведеме нови ограничувања, доколку увидиме дека не постои вистински позитивен развој на ситуацијата во Украина“, истакнал./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Петер Хандке никогаш веќе нема да одговора на новинарски прашања

Објавено пред

Австрискиот писател, годинешниот добитник на Нобеловата награда, Петер Хандке, имал непријатна средба со новинарите во родниот Грифен поради што ја откажал планираната кратка средба со претставниците на медиумите.

Ханке дошол во Грифен во текот на денот, но ситуацијата ескалирала на состанокот со претставниците на општините, на кој дошол со претседателот на Корушка, Петер Кајзер.

Спротивно на најавеното, со Кајзер дошле голем број новинари.

Хандке отпрвин одговарал на прашањата од новинарите, но кога почнале да го прашуваат за нападите во Германија поради освојувањето на наградата, тој се откажал од понатамошниот разговор.

„Јас стојам пред мојот влез и има 50 новинари, а сите ме прашуваат нешто, тие велат дека прочитале нешто од мене, дали знам што напишав… Прашуваат како реагира светот, реакција на реакција… Јас сум писател и оставете ме на мир. Не поставувајте ми вакви прашања“, им рекол Хандке на новинарите, јавува австриското радио „Ое1“.

На крајот тој рекол дека никогаш веќе нема да одговара на прашања од новинари бидејќи тие не биле заинтересирани за неговите дела, туку само за политичките реакции на Нобеловата награда.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон и Меркел сакаат единство пред самитот за брегзитот

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, се состанаа денес во јужна Франција, ден пред клучниот самит на ЕУ, на кој може да биде одобрен договорот за брегзитот.

Меркел и Макрон првин ќе го посетат седиштето на компанијата „Ербас“ како симбол на европската индустриска соработка, а потоа ќе одржат билатерални разговори и седница на двете влади во Тулуз, пренесува АП.

Тие ќе разговараат за брегзитот, а претставниците на ЕУ и Велика Британија се обидуваат да постигнат договор пред самитот во Брисел в четврток, кој е последен во однос на предвидениот излез на Велика Британија од ЕУ на 31 октомври.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Брисел пристигна ново барање за апсење на Пучдемон 

Објавено пред

Белгија денес третпат го доби европскиот налог за апсење на поранешниот лидер на Каталонија, Карлос Пучдемон, од шпанскиот Врховен суд, соопшти портпаролката на обвинителството во Брисел.

Портпаролката објасни дека барањето пристигнало на шпански јазик, но според законот мора да биде напишано на еден од трите национални јазици на Белгија или на англиски јазик поради што Шпанија ќе испрати ново барање следната недела, пренесува „Ројтерс“.

„Имајќи ја предвид комплексноста на барањето и на двете претходни барања против Пучдемон, случајот ќе бара темелна судска анализа“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Заев: Ако нема одлука за датум, владата може да падне

Понатамошно одлагање на добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на владата, рекол премирот...

Македонија49 минути

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет2 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион2 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија3 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет4 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет4 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет4 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион5 часа

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа5 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија16 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет18 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија19 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа21 час

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион22 часа

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт22 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет23 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет23 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ24 часа

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија1 ден

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Досие