Контакт

Европа

ЕУ се подготвува за „план Б“ доколку договорот за мигрантите со Турција пропадне

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Министрите за одбрана од централна и југоисточна Европа во вторникот разговараа за можностите за заштита на надворешните граници на ЕУ во случај на неуспех на договорот за мигрантите со Турција, пренесува БГНЕС.

 

Средбата се одржа по предлог на австрискиот министер за одбрана Ханс Петер Доскоцил, а на неа учествуваа министрите за одбрана од централноевропската иницијата, односно од Чешка, Хрватска, Унгарија, Македонија, Црна Гора, Полска, Словачка, Словенија и Србија.

 

Доскоцил истакна дека договорот со Турција не се применува односно дека многу малку бегалци се вратени во оваа земја, а во исто време за 400 отсто е зголемен бројот на мигрантите кои пристигнуваат по грчките острови.

 

На овој начин во прашање се ставени и претпристапните преговори со Турција, истакна австрискиот дипломат, додавајќи дека доколку Турција во скоро време повторно ја  воведе смртната казна, тогаш ЕУ е должна да се подготвиме за периодот кога овој договор веќе нема да биде на сила.

 

„Не може по вторпат да им кажеме на сонародниците дека Европската унија била изненаден од создадената ситуација. Врз основа на правните можности во одделни држави треба да се преземат мерки за заштита на надворешните граници со воени, полициски и цивилни сили. Австрија може да испрати 40 транспортни возила во Бугарија, а на Србија да и обезбеди 30 камери за ноќно набљудување“, појаснил Доскоцил, додавајќи дека министрите за одбрана може да упатат писмено барање за финансиска поддршка од ЕУ.

 

Министрите на средбата се договориле следен чекор да биде изготвување на план за акција, заедно со министрите за внатрешни работи на ЕУ, при што овој документ ќе треба детално да опише како ќе се дејствува и какви се можностите за сопирање на примената на договорот со Турција./крај/мф/бс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Лукашенко: Русија мора да разговара со силите кои стојат зад Украина, нема смисла да се преговара со Киев

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека по терористичкиот напад во Красногорск кај Москва, неопходно е справување со силите зад Украина.

dobivaj vesti na viber

„Сега е неопходно да се дојде до суштината. Украинците се Украинци, сепак има одредени сили зад Украинците и треба да разговараме со нив“, изјави Лукашено на новинарите.

Лукашенко, кој денеска пристигна во Москва, истакна дека сега е малку веројатна каква било комуникација со Киев.

„Вие не разговарате со нив и тешко дека ќе разговарате со нив во иднина. Можеме да ви помогнеме доколку ви треба некој да помогне во преговорите“, рече Лукашенко.

Тој додаде дека не гледа смисла во обидот да преговара со Украина.

„Русија мора да разговара со силите зад Украина, нема смисла да се преговара со Киев“, изјави Лукашенко.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Авион итно слета во Белград: тeпaчка меѓу патници, врисоци, па тотален хаос, реагираше полицијата

Објавено пред

Авионот „Сан експрес“ кој на 9 април во 19 часот и 30 минути полета од аеродромот во Манчестер кон Даламан во Турција, мораше принудно да слета во Белград поради патник кој предизвика тотален хаос.

dobivaj vesti na viber

Поради драмата, авионот доцнел на својата дестинација два часа, пишува Дејли мејл.

На видеата што ги снимија шокираните патници и ги споделија на социјалните мрежи, јасно се гледа како еден маж вика и навредува друг патник, покажувајќи со прст кон него.

На крајот се огласи авиокомпанијата „Сан експрес“:

„По слетувањето во Белград, локалната полиција го извади патникот од авионот, а авионот продолжи кон Даламан, планираната дестинација“.

Тие исто така нагласуваат дека безбедноста на патниците им е најголем приоритет.

Прикажи повеќе...

Европа

Уште еден плагијат во норвешката влада: министерката за здравство го лажирала магистерскиот труд

Објавено пред

Академска истрага денеска покажа дека норвешката министерка за здравство Ингвилд Кјеркол лажирала делови од нејзиниот магистерски труд, што е втор ваков случај годинава поврзан со владата во Осло.

dobivaj vesti na viber

Истрагата на Универзитетот Норд од Боде покажа дека тезата на Ингвилд Кјеркол од 2021 година содржи „многу посериозни грешки“.
Заклучокот на истрагата е дека на Ингвилд Кјеркол, која на министерската позиција доаѓа од октомври 2021 година, ќе и биде одземена магистерската диплома по здравствен менаџмент.

Четириесет и осумгодишната Ингвилд Кјеркол претходно тврдеше дека таа и нејзиниот коавтор не ги копирале тезите на друг студент од 2015 година, според АП.

Во јануари, норвешката министерка за високо образование, Сандра Борк, поднесе оставка, откако беше откриено дека во својот магистерски труд препишала делови од друг авторски труд, вклучително и печатните грешки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Универзалната сала не изгоре, изгоре она што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект што во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите, рекоа дека...

Македонија2 часа

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија3 часа

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија4 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ5 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион6 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет7 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет7 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион7 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија7 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија22 часа

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија24 часа

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ1 ден

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...

Економија1 ден

Тутунопроизводителите да си ги проверат сметките, денес исплатени 1,5 милијарда денари за субвенции, порача Николовски

Денеска, на сметките на речиси 14.300 тутунопроизводители се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од речиси една...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Поради дефект на компресорите, беа одложени елективните програми, а не итните случаи

Министерството за здравство информира дека поради дефект на еден од компресорите, во текот на два дена беше одложен елективниот програм,...

Топ1 ден

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“, извршени претреси

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“. Се вршат претреси, а од Обвинителството ја потврдуваат акцијата. „Во акција...

Македонија1 ден

Цикличен хибрид – Македонија назадува во правото и борбата против корупцијата, нотира извештајот на „Фридом хаус“

Назадување во владеењето на правото и борбата против корупцијата во Северна Македонија бележи најновиот извештај „Државите во транзиција“ (Nations in...

Регион1 ден

Телото на Данка од Србија се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

По исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, припадниците на српското МВР активно трагаа по неа. Полицијата веќе во...

Македонија1 ден

Пендаровски: Мицкоски сака во исто време да биде и претседател и премиер

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Квадарци порача дека 24 април ќе биде клучен датум и дека токму во...