Контакт

Европа

Германија потврди дека нејзин разузнавач шпионирал за САД

Објавено пред

Висок функционер на германските разузнавачки служби потврдил за весникот Frankfurter Allgemeine am Sontag од неделата дека еден од агентите на агенцијата BND, кој е уапсен во средата, шпионирал за САД.

„Сите траги укажуваат дека работел за Американците“, навел високо позиционираниот соговорникот на весникот.Според пишувањата на повеќе германски медиуми, истиот разузнавач наводно своите услуги им ги понудил и на руските разузнавачи и контактирал со конзулатот на Русија во Минхен, и така биле откриени неговите активноста на двоен агент.Овој 31-годишник разузнавач на германската BND  работел за американските разузнавачки служи од крајот на 2012 година и украл повеќе од 200 документи, пишува Frankfurter Allgemeine am Sontag. Покрај тоа собирал информации и документи за германската парламентарна комисија основана по добивањето на сознанијата за масивното шпионирање на американска Агенција за национална безбедност NSA во Германија, вклучително и на високи државни функционери.Овој млад човек, вработен во одделот на BND за должен за заштита на германските војници во странство, успеал наводно да предаде само два документа.На прашањето за оваа афера на редовната конференција за медиумите во петокот, портпаролот на германската влада Стефен Зајберт изјави дека канцеларката Анела Меркел била информирана за случајот дури во четвртокот. „Германската влада ќе ги почека резултатите од истрагата. Станува збор за голема афера“, истакнал портпаролот.Претходно во саботата Германија го повика американскиот амбасадот во Берлин, по апсењето лицето за кое се тврди дека шпионирало во полза на САД. Американскиот амбасадор Џон Б. Емерсон беше повикан „во врска со истрагата на сојузниот обвинител“, соопшти Министерството за надворешни работи на Германија. Притоа се наведува дека од американскиот дипломат „била побарана помош за брзо разјаснување на наведениот случај“.Германската јавност минатата година беше силно разбранувана и вознемирена од сознанијата дека американската Агенција за национална безбедноsт (NSA) имала целосна контрола над електронските комуникации во Германија, вклучително и на канцеларката Ангела Меркел, но реакцијата на Берлин засега беше ограничена само на дипломатски протести.Американската Агенција за национална безбедност NSA, е осомничена дека ги шпионирала и странските челници на земји или влади, меѓу кои и мобилниот телефон на германската канцеларка, за што кон крајот на октомври 2013 година пишуваа германските медиуми. Der Spiegel на своето интернет издание ланскиот јули објави дека според документите со коишто располага NSA, Меркел се наоѓала на американската листа за прислушување уште од 2002 година, а била на неа и неколку седмици  пред посетата на американскиот претседателот Обама на Берлин во јуни во 2013 година.Според извештајот на кој се повика Bild am Sonntag, следењето на Меркел било проширено не само на нејзиниот телефон кој го користела за контакт со нејзината партија, туку и нејзиниот владин мобилен телефон. Во NSA ги пресретнувале нејзините повици и пораки, а надвор од дофатот на прислушувањето на американската служба останала само фиксната телефонска линија во кабинетот на канцеларката.Цел на NSA, според Bild am Sonntag, бил и претходникот на Меркел, канцеларот Герхард Шредер. Програмата за прислушување на германските челници започнала во 2002 година во времето на американскиот претседател Џорџ В. Буш помладиот, откако германската влада откажала да учествува во воената кампања во Ирак. Оваа одлука на Берлин, наводно, поттикнало сомневање во Вашингтон во германското сојузништво. Според медиумите, и прислушувањето на Ангела Меркел започнало таа 2002 година, три години пред да стане канцеларка.Како што пишуваше Die Spiegel, во документите што ги поседува, исто така, се говорело и дека покрај NSA и американската Централна разузнавачка агенцијa CIA ги следела комуникациите на владиниот комплекс во Берлин од амбасадата на САД којашто се наоѓа во центарот на германската престолнина. Во зградата на амбасадата биле поставени современи антени со најголеми засилувачи, пишува весникот. Во документот датиран од 2010 година, произлегува дека истата опрема е инсталирана од страна на NSA и CIA во околу 80 градови во светот./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Медведев: Никој не може да гарантира дека состојбата со вирусот нема да оди на полошо

Објавено пред

Претседателот на партијата „Обединета Русија“, Дмитриј Медведев, не ја исклучува можноста за последователен бран на коронавирусот.

Затоа, тој смета дека е неопходно да се активира меѓународната соработка во борбата против оваа закана.

„За жал, никој не може да гарантира дека нема да има промена на полошо, дека нема да има втор или трет бран, дека лековите, кои се подготвуваат сега, ќе се покажат ефикасни“, рече Медведев за време на меѓународната меѓупартиска тркалезна маса за соработка од областа на безбедноста за време на пандемија.

Тој го цитираше мислењето на еден од водечките американски експерти за заразни болести дека пандемијата штотуку започнала.

„Ајде да размислиме за тоа, ова го вели експерт од земја во која веќе се разболеа три милиони луѓе“, рече Медведев, кој истовремено е заменик-шеф на рускиот Совет за безбедност.

„Само со заедничко работење може да се обидеме да ги постигнеме посакуваните резултати“, заклучи тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Веќе не можеме да се потпреме на тоа дека САД ги штитат европските интереси

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска изјави дека сега е неопходно Европа да биде обединета затоа што светот е целосно реорганизиран.

Меркел, која како прв германски канцелар присуствуваше на седница на владата на покраината Баварија, на прес-конференција во Минхен истакна дека единство во Европа значи сигурност за Германија.

Таа порача дека сè што се случува во Брисел за време на германското претседателство со Европската Унија е многу важно.

„Светот во моментот се реорганизира. Мислењето дека Соединетите Американски Држави ја штитат ЕУ веќе не е нешто што може да се земе здраво за готово. Затоа, единството во Европа е поважно од кога и да било“, рече Меркел.

Прикажи повеќе...

Европа

Франција воведува задолжително носење маски

Објавено пред

Франција ќе воведе задолжително носење маски во сите затворени јавни места со цел да се запре епидемијата на коронавирусот, најави претседателот Емануел Макрон.

„Ќе биде задолжително да се носат маски на сите затворени јавни места“, рече Макрон во телевизиско интервју споменувајќи го 1 август како датум за воведување на оваа мерка.

Макрон рече дека има знаци за нов бран на коронавирусот во Франција, каде што досега починаа над 30.000 луѓе.

„Мора да спречиме појава на нови жаришта, но и да се подготвиме за нов бран на епидемијата“, предупреди Макрон во телевизиското интервју по повод францускиот национален празник Ден на Бастилја.

„Ќе бидеме подготвени. Имаме резерви, кои се обезбедени, имаме организација, што ќе ни овозможи да се соочиме со нов бран доколку го има“, рече францускиот претседател.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија3 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија3 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија5 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ7 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија7 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија8 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија9 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија9 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет10 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа10 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион10 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија22 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија23 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија23 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија1 ден

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ1 ден

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија1 ден

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија1 ден

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Досие