Контакт

Европа

Италијанците на Амри налетале случајно, Германија здивна

Објавено пред

Германскиот државен обвинител Петер Франк потврди во петокот дека лицето убиено во престрелката во северниот италијански град Милано е осомничениот за нападот со камион од 19-ти декември на божикниот базар во германската престолнина Берлина при што смртно настрадаа 12 а уште 48 луѓе беа повредени, 24-годишниот Тунижанец, Анис Амри, на кого италијанската полиција налетала сосема случајно.

dobivaj vesti na viber

И ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, која ја презема одговорноста за нападот во Берлин, потврди во петокот дека Анис Амри бил извршител на нападот и оти е убиен во Италија.

Сепак, истрагата за активностите на Амри ќе продолжи, истакна германскиот државен обвинител Петер Франк. Според него, сега истрагата ќе се насочи на тоа дали Тунижанецот имал соучесници или мрежа од помошници, дали пиштолот од кој е пукано врз италијанскиот полицаец е истиот оној со кој го убил полскиот возач на камионот и на тоа како успеал да побегне од Германија во Италија. „Многу ни е важно да го утврдиме тоа“, рече Франк.

Анис Амри, Тунижанецот осомничен за нападот во Берлин, е убиен во престрелка со полицијата во Милано, објави претходно во петок италијанскиот министер за внатрешни работи Марко Минити. Идентитетот на Амри е потврден без никакви сомневања, рече Минити на прес-конференцијата во министерството.

Осомничениот бил запрен при рутинска контрола на сообраќајот околу три часот утрото во северното миланско предградие Сесто Сан Џовани. Кога полицаецот му ги побарал документите, тој без размислување пукал. Полицијата возвратила и го усмрти. Во престрелката е ранет еден полицаец, но тој е надвор од животна опасност, потврди Минити.

Италијанската полиција немала никакви информации или сознанија дека Амри е во Милано и бил запрен во рутинска контрола покрај железничката станица, рече шефот на миланската полиција Антонио Де Иесу. „Немавме информации дека би можел да биде во Милано. Доколку го претпоставуваме тоа, полицајците ќе беа попретпазливи“, додаде.

Италијанските власти кај мртвиот Амри пронашле билет за воз од францускиот град Шамбери до Милано, каде што пристигнал два часа пред да биде сопрен во близина на железничката станица Сесто Сан Џовани.

Германската полиција го обвини Тунижанецот за нападот откако во кабината од грабнатиот камион најде документи на негово име и отпечатоци од прстите, непосредно до телото на полскиот возач кој бил застрелан во главата. Според претходните сознанија на германските медиуми од полициски извори, Полјакот најверојатно се обидел да го сврти воланот на камионот, на што посочува острото свртување на возилото за да излезе од патеката на којашто ги косел луѓето, а наводно на неговото тело имало и рана од нож.

Германија распиша европска потерница по Амри и вети награда до 100.000 евра за информација којашто ќе доведе до откривање на неговото престојувалиште и апсење. Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер изјави дека чувствува „големо олеснување“ затоа што Амри повеќе не претставува закана за никого. За неговото убивање канцеларката Ангела Меркел, којашто подоцна попладнето во петокот ќе се обрати во јавноста, лично ја известил новиот италијански премиер Паоло Џентилони.

Амри бил поврзан со Италија, каде што допатувал од Тунис и минал четири години во затвор. Во земјата пристигнал во 2011 година како бегалец. На Сицилија бил сместен во прифатен центар за малолетници. Во текот на престојот таму извршил „различни злосторства“, вклучително и предизвикување пожар во центарот, пишуваат италијанските медиуми.

Обвинет бил кога станал полнолетен, па е испратен во затвор, каде што наводно од ситен криминал станал исламистички радикал. Откако ја издражл затворската казна, италијанските власти се обиделе да го вратат во Тунис, но поради проблемите со тамошните власи околу неговото идентификување, а каде бил обвинет за кражби на камиони, на Амри му било овозможено да ја напушти Италија да отпатува на север во Германија.

Во Германија берлинската полиција веќе го истражувала Амри поради сомневања во планирање терористички напад. Имале информации за планови за изведување грабежи за да осигури пари за купување оружје, веројатно за терористички напад. Поради тоа бил следен во Берлин во периодот меѓу март и септември годинава. Меѓутоа, било откриено само дека е сите препродавач на наркотици. Државните обвинители тврдат дека тие информации им биле предадени на надлежните служби, како и дека со тоа завршило нивното следење.

Семејството на Амри, кое целото живее во Тунис, беше повикано на распит во тамошната полиција. Го повикаа да се предаде и му порача дека со нападот ги обесчестил./крај/мф/сн

Европа

Москва: Дозволувањето украински напади врз Русија со западно оружје е опасна ескалација

Објавено пред

Кремљ ги оцени како опасна ескалација изјавите на некои западни земји на неделниот самит на НАТО дека ќе му дозволат на Киев да го употреби нивното оружје за напад на руска територија.

dobivaj vesti na viber

Во четвртокот, шефот на канцеларијата на украинскиот претседател, Андриј Јермак, повика на укинување на ограничувањата за употреба на оружјето на западните сојузници против цели длабоко на руска територија. Ова, како што рече Јермак, ќе го промени односот на силите во војната против Русија.

„Слушнавме изјави од претставници на некои главни градови, како Лондон и други, кои не се грижат за какви било ограничувања по ова прашање, а гледаме и земји што се обидуваат да одржат рамнотежа и кои велат дека се против олеснување на условите за употребата на ракети со долг дострел“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, за новинарите.

Тој додаде дека Москва верува дека ова оружје веќе се користи за напади на руска територија.

„На крајот, проектили веќе ја погодуваат нашата територија, а што се однесува до зголемувањето на дострелот, ова е чиста провокација, нова, многу опасна ескалација на тензијата“, рече Песков.

По притисокот од Украина и некои од нејзините европски сојузници, Соединетите Американски Држави се согласија на крајот на мај да ја сменат својата политика и да му дозволат на Киев да користи западно оружје за да напаѓа цели на руска територија како дел од својата одбрана од руската инвазија, но не длабоко на руска територија.

Јермак тогаш ја нарече клучна одлука, која ќе влијае на водење на војната, планирање контраофанзивни дејства и ќе ја ослаби способноста на Русите да ги користат своите сили во пограничните области.

Прикажи повеќе...

Европа

Кремљ: Не планиравме атентат врз германски производител на оружје, тоа се лажни вести

Објавено пред

Германското МВР денеска не ги коментира медиумските написи за можниот атентат на директорот на воениот концерн „Рајнметал“ зад кој наводно стои Русија, но укажа на влошувањето на безбедносната состојба наведувајќи дека „многу сериозно ги сфаќа безбедносните закани“.

dobivaj vesti na viber

„Не коментираме одделни случаи на безбедносни закани, но едно е сигурно: ги сфаќаме овие закани предизвикани од руската агресија многу сериозно“, рече министерката за внатрешни работи, Ненси Фезер.

Американскиот Си-ен-ен и германскиот весник „Зидојче цајтунг“ претходно објавија дека американските тајни служби ги информирале своите колеги во Германија дека Кремљ подготвува атентат врз директорот на германскиот воен концерн „Рајнметал“, Армин Папергер. По тоа, за 61-годишниот бизнисмен се зголемени безбедносните мерки.

Папегер уште во мај рече дека „има луѓе на кои не им се допаѓа она што го работи“ и дека германската влада е загрижена за неговата безбедност „за што тој е благодарен“.

Прикажи повеќе...

Европа

Венеција тестира наплаќање влез во градот, сега планираат поскапи пропусници

Објавено пред

Венеција сака да продолжи да наплаќа такса за туристите на еднодневно патување откога на крајот на оваа недела ќе заврши пробниот период на првата ваква програма во светот, пишува денеска германската агенција дпа.

dobivaj vesti na viber

Венеција има намера да ја земе предвид побарувачката и да ја удвои сегашната цена од пет на 10 евра при специјалната посета на италијанскиот град на јадранскиот брег, изјави Микеле Зуин, градскиот советник задолжен за финансии, за локалниот весник.

Речиси едномесечниот пробен период на градот му донесе повеќе од два милиона евра. Во некои денови евидентирани се и над 25.000 туристи што платиле такса.

Во напис за весникот „Ил Газетино“, Зуин рече дека од 2025 година натаму основната цена ќе важи за еднодневните посетители во дел од годината. Сепак, за време на критичните денови туристите ќе треба да платат максимална такса од 10 евра.

Градот не планира веднаш да објави официјален извештај по оваа сабота и недела. Првин ќе се евалуираат собраните податоци. Во пробниот период, во периодот од 8.30 до 16 часот, се наплаќаше такса од пет евра. Посетителите можеа да добијат QR код преку интернет, кој служеше како доказ за плаќање.

Се проценува дека околу 15 милиони туристи пристигнуваат во Венеција секоја година, што го прави еден од најпосетуваните градови во светот. Масовниот туризам значи големи приходи за градскиот буџет, но предизвикува и значителни штети.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Сончево и многу топло, температурите до 43 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

Македонија44 минути

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека околу половина час

Од 9 јули, 11:00 часот, на десна коловозна лента на автопат Скопје – Куманово извршена била времена измена на режим...

Спорт8 часа

(Видео) Шпанија го освои Европското првенство

Фудбалската репрезентација на шпанија четврти пат во историјата стана европски првак. Шпанија во финалето на ЕУРО 2024 ја победија Англија...

Македонија12 часа

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет13 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија15 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија16 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија21 час

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет23 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет1 ден

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија1 ден

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ2 дена

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија2 дена

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура2 дена

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија2 дена

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија2 дена

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија3 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...