Контакт

Европа

Лавров: Санкциите нема да и’ наштетат на Русија и може да ја направат независна

Објавено пред

Западните санкции против Русија одредени за руски функционери и компании, ќе ја промашат својата цел и единствено можат да ја направат Русија економски независна, така што Москва на нив нема хистерично да одговара со иста мерка, изјави по понеделникот рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров залагајќи се за независна истрага за уривањето на малезискиот патнички авион во источна Украина и распоредување на набљудувачи на ОБСЕ а не ја исклучи ниту жалбата за пресудата во случајот „Јукос“.

На долгата прес-конференција во Москва на којашто шефот на руската дипломатија одговараше на прашања на бројни домашни странски новинари, Сергеј Лавров рече дека „Санкциите ретко кога ги постигнуваат поставените цели, а во случајот на Русија тие едноставно според нивното дефинирање не можат да ја постигнат намената. Тоа не нé исполнува со радост, како ниту европските земји коишто ги воведуваат тие санкции. Но ве уверувам дека компликациите коишто ќе се појават во низа области на економијата, ќе бидат надминати. Можеби, ќе станеме понезависни и посигурни во своите сили, а тоа е исто така корисно“, изјави Лавров.

Москва нема со „хистерични дејствија“ да возврати на санкциите наметнати од САД и Европската унија со методата „мило за драго“, додаде министерот за надворешни работи ан Руската Федерација. „Нема да се раководиме од принципот ’око за око….’. Сакаме да дејствуваме со студена глава и претседателот (Владимир Путин) веќе рече дека секако т (санкциите) не можеме да ги игнорираме. Но да западнеме во хистерија и да возвратиме со иста мерка, би претставувало удар кој е под секое ниво за голема земја“, порача Лавров.

Лавров натаму на прес-конференцијата изрази надеж дека истрагата за уривањето на малезискиот патнички авион на 17-ти јули во источна Украина ќе биде објективна и притоа од сите страни побара почитување на принципот на пресумпција на невиноста додека не се докаже вината. „Повикуваме на чесно отворено учество на сите оние коишто имаат пристап до информации за падот на авионот. Сето друго ќе го сметаме за срамни обиди да се влијае врз истрагата со искривување на принципот за невиност додека не се докаже вината“, рече Лавров.

Притоа шефот на руската дипломатија рече дека Москва не фаќа зошто САД не ги достават доколку ги поседуваат наводните „непобитни докази“ за нивната верзија за падот на малезискиот авион во источна Украина. „Ние не разбираме зошто Американците, кои зборуваат дека поседуваат непобитни докази, тие докази не ги достават“, рече Лавров и додаде дека САД во случајов „зад затворени врати говорат помалку, отколку во јавноста“.

Меѓутоа, Лавров истовремено предупреди дека меѓународните експерти не можат да ја спроведат истрагата додека на местото на трагедијата се наоѓаат украинските тенкови. Изрази надеж дека набљудувачите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) ќе можат да бидат распоредени по должината на руско-украинската граница. Притоа шефот на руската дипломатија изјави дека Москва ќе го искористи своето влијание врз проруските бунтовници да може да се сопрат борбите, но и Западот треба да го стори истото со Киев.

Во однос на падот на малезискиот „Boeing 777“, Лавров им посочи на новинарите дека треба бидат, исто така, дадени на увид на јавноста и снимките од разговорите на украинските контролори на летањето со политите на авионот.

„Записите од разговорите меѓу украинските контролори со екипажот (на малезискиот авион) и со другите летови кои биле направени во тоа време во истата област. Тоа е можно, најверојатно, да бидат доставени? Според некои сведоштва, на тие контролори им е целосно забрането да комуницираат со кого и да е. Нив треба да ги подготват за средба со меѓународните експерти, според правилата да ја претстават својата верзија. Сетот тоа отвора нови прашања“, истакна Лавров.

Дипломатот во врска со судирот во Украина, истакна дека планираното доставување оружје во земјата, од која и да е страна, би претставувало „долевање масло на огнот“ и го критикуваше толерирањето на Западот на употребата од страна на украинската армија на тешко вооружување и артилерија против цивилни цели во источните делови од земјата населени со доминантно рускојазично население.

На прес-конференцијата Лавров не ја исклучи жалбата на одлуката на Арбитражниот суд во Хаг кој одлучи дека Русија мора да им плати 50 милијарди долари, што е двојно помалку отколку што бараа поранешните акционери на поранешниот нафтен гигант „Јукос“ кој поради огромните долгови за неплатени давачки кон државата беше експроприран. „Ќе почекаме пресудата да стане јавна пред да ја коментираме. Правните постапки во овој случај не се завршени, а тоа вклучува и право на жалба. Руската страна, агенциите кои ја претставуваат Русија во овој процес, несомнено ќе посегнат по сите правни средства во одбрана на своите ставови“, смета Лавров.

Во 2003 година, руските власти го обвинија раководството на приватизираниот во времето на претседателот Борис Елцин од негови блиски луѓе „Јукос“, најголемата нафтена компанија во Русија, за финансиски прекршоци. Неколку од извршните директори на компанијата, како и првиот човек Михаил Ходарковски, беа осудени на повеќе годишни затворски казни. Потоа „Јусос“ беше предаден во стечај а неговите средства беа вклучени во активата на државната компанија „Роснефт“. Акционерите на поранешниот концерн поднесоа тужбено барање пред Арбитражниот суд во Хаг барајќи надоместок од 103 милијарди американски долари. /крај/мф/сн

Извор: РИА Новости©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Меркел по критиките почна да носи маска

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, почна да носи заштитна маска во јавноста, откако беше цел на критики поради тоа што не ја носеше, и покрај препораките на владата за сузбивање на коронавирусот.

Меркел се појави денес во горниот дом на германскиот парламент со црна маска, на која е логото на германското претседателство на Европската Унија.

Ја симна маската дури откако го зазеде местото во салата, на пропишано растојание од другите службени лица, пренесува АП.

Меркел беше фотографирана со слична маска вчера за време на средбата со гувернерот на германската сојузна држава Берлин.

Прикажи повеќе...

Европа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Објавено пред

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19 со дозвола на ниво на Европската Унија.

Брисел изјавува дека одобрувањето за ремдесивир е издадено по забрзана постапка по препораката на Европската агенција за лекови, која исто така беше усвоена од земјите членки на ЕУ.

Се додава дека издавањето на одобрението траело само една недела од препораката на Европската агенција за лекови, во споредба со вообичаените 67 дена колку што на Европската комисија обично и се потребни за да одобри некој производ.

Комесарот за здравство, Стела Киријакидес потенцира дека ова е значаен чекор во борбата против вирусот.

„Фактот што дадовме одобрување помалку од еден месец по барањето покажува колку е подготвена ЕУ да реагира што е можно побргу кога ќе се појави нов лек“, изјави Киријакидес.

Комисијата наведува дека на „ремдесивир“ сега му е дозволен условен промет, што е еден од механизмите на ЕУ направени за да се обезбеди ран пристап до лекови потребни за одговор на итни случаи како што е тековната пандемија.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни пари

Објавено пред

Со поддршка на експерти од Европол, полициската агенција на Европската унија, во две одделни операции во Шпанија и Романија минатиот месец биле откриени нелегални печатници за фалсификувани евра, односно романски леи.

Во операцијата во Шпанија, полицијата соработувала со колумбиските истражни тела, бидејќи како двајца главни осомничени уапсени се државјани на Колумбија, претходно познати на локалните власти за слични активности, пренесоа светските агенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 часа

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет6 часа

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет7 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ11 час

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија12 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа13 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија13 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ14 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет15 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија15 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет16 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија16 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија17 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион17 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа17 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет18 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија18 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет19 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија20 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион20 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Досие