Контакт

Европа

Малезискиот ’Boeing’ бил урнат од украински ’Су-25’ или од ракетен систем кој е однесен во Русија

Објавено пред

И во петокот продолжуваат меѓусебните обвинувања за уривањето на малезискиот патнички авион „Boeing 777“ во источна Украина, при што бунтовниците на самопрогласената Народна Република Луганск тврдат дека авионот со 285 патници и 15 членови на екипажот на летото MH17 од Амстердам за Куала Лумпур бил урнат од украинските воздухопловни сили, додека властите во Киев тврдат дека ракетниот систем „Бук“ со кој наводно бил урнат авионот преку ноќта бил пренесен на руска територија, како и „црните кутии“.

„Очевидци кои го следеле летот на патничкиот авион ’Boeing 777’ го виделе нападот врз него од ловец на украинските воздухопловни сили. Потоа патничкиот авион се поделил на два дела во воздухот и паднал на територијата на (самопрогласената проруска) Народна Република Донецк. По нападот украинскиот ловец беше соборен и падна на територијата на Народна Република Луганск во областа на Красни Луч. Во моментов трае потрагата по урнатиот авион“, се вели во соопштението на службата за односи со јавноста на проруските бунтовници во источна Украина.

Истовремено советникот на украинскиот министер за внатрешни работи Антон Герашченко на својот профил на Facebook објави дека ноќта кон петокот ракетен систем „Бук“ од кој наводно била истрелана ракета којашто го соборила малезискиот авион, бил пренесен на територијата на Русија.

„Според последните информации, меѓународниот терористи (водачот на донецките проруски народни милиции Игор) Стрелков …. во текот на ноќта пристигнал во Снежное за расчистување на ситуацијата со урнатиот малезиски Boeing. Ноќта системот ’Бук’ од кој била истрелана ракетата, бил пренесен на територијата на Русија, каде што најверојатно ќе биде уништен, како и директните извршители на терористичкиот чин, кои радосно ги известија рускиот претседател Владимир) Путин и Стрелков за урнат украински ’Ан-26’“, пишува Герашченко.

Тој истакнува дека според „најновите информации на украинското разузнавање“ проруските бунтовници ги пронашле „црните кутии“, кои го снимаат разговорот во кабината на авионот во текот на летот, и тие им биле предадени на еден од граничните премини крај Луганск „на покровителите од ФСБ“ односно руската Федерална служба за безбедност.

„Тоа е уште еден доказ за грубото нарушување на меѓународните прописи за истрага на авионските несреќи од страна на Путин. Но по несреќата на полскиот претседателски авион тоа не му е првпат“, заклучува Герашченко.

Претходно во четвртокот беше соопштено дека во средата во областа на Донецк каде што траат жестоките судири меѓу украинската армија и проруските бунтовници, бил поставен воздушно-ракетен систем „Бук“ на украинската армија. Исто така, руски извори потсетуваат дека летала кои летаат на височина од над 10 илјади метри (а малезискиот Boeing-777 на летот MH17 од Амстердам за Куала Лумпур со 285 патници и 15 членови на екипажот летал на височина од 10.600 метри) можат да бидат погодени со системите С-300 или Бук, со кои не располагаат проруските бунтовници.

Неименуван извор од Генералштабот на украинската армија изјави дека „истрелувањето на ракетата кон патничкиот авион Boeing 777 на воздухопловството на Малезија било извршено од руската противвоздушна одбрана од пограничната област со речиси нулта оддалеченост од границата со Украина“, напиша украинскиот новинар Јуриј Бутусов на Facebook.

 

„Тоа е сторено токму од руски ракетен систем С-300 или Бук, и Украина не располага со такви комплекси во областа на Донецк“, рече во четвртокот неименуваниот украински офицер кој е категоричен дека авионот е соборен од руските сили./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Париз ја отвора терасата на Ајфеловата кула

Објавено пред

Од овој викенд посетителите на Ајфеловата кула повторно ќе може да уживаат во пијалак на летната тераса на ова париско обележје.

Кулата беше затворена кон средината на март поради епидемијата на коронавирусот, а беше повторно отворена за посетителите на 25 јуни, пренесува „Ројтерс“.

Терасата на Ајфеловата кула зафаќа површина од 57 метри и има бар, може да прими од 300 до 350 посетители, а секој четвротк и петок ќе биде организирана забава со диџеј.

Сите посетители мора да носат маски и да го почитуваат физичкото растојание.

Ајфеловата кула обично ја посетуваат приближно седум милиони луѓе годишно, од кои 75 % се странски туристи, но поради моментната состојба, се очекува годинава повеќето посетители да бидат од Франција.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Австрија 94 новозаразени

Објавено пред

Во последните 24 часа забележани се 94 новозаразени со коронавирус во Австрија.

Како речиси секој ден во последните десет дена, најголем број новозаболени се регистрирани во провинцијата Горна Австрија – 45, а потоа следува Виена со 34 нови случаи.

Во последните 24 часа, само во една од деветте покраини, Штаерска, немало новозаразени.

Според Министерството за здравство, во моментот има 1.100 активни пациенти во Австрија.

Бројот на хоспитализирани се зголеми за двајца, на 80, од ​​кои девет се на интензивна нега, што е три помалку од вчера.

Бројот на починати со денови е непроменет и изнесува 706.

Од почетокот на епидемијата на крајот на февруари 18.637 луѓе биле позитивни на врисусот, од кои 16.808 оздравеле.

Прикажи повеќе...

Европа

Германски виролог: Не само втор, туку ќе има и трет бран на вирусот

Објавено пред

Германскиот виролог Хендрик Штрек верува дека ќе има втор и трет бран на инфекција со Ковид-19 и дека општеството мора да научи да живее со коронавирусот.

Во ТВ-емисија Штрек рече дека не очекува оти бргу ќе се развие вакцина против вирусот.

Во блиска иднина тој не гледа напредок во развојот на вакцината и покрај фактот дека огромен број луѓе се вклучени во истражувања во целиот свет.

Штрек не е убеден во досегашните резултати во развојот на вакцина или лек.

Затоа, вели тој, општеството мора да живее со коронавирусот.

„Мораме да се помириме со тоа и да правиме најдобро што можеме. Тоа значи дека ќе имаме постојани осцилации, што е веќе случај. Секогаш мора да сметаме на појава на нови жаришта, како што беше случајот со Гитерсло, и да бидеме подготвени“, објасни еден од водечките виролози во Германија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија2 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија3 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија3 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија3 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија5 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет5 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ5 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ6 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион7 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија7 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет8 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија9 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија9 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија10 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија20 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија21 час

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија23 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија24 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија1 ден

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Досие