Контакт

Европа

Могерини со најголеми шанси за да биде наследник на Ештон

Објавено пред

Шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини има најголеми шанси за да ја наследи високата претставничка за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, на состанокот на европските лидери во средата во Брисел.
 

Шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини има најголеми шанси за да ја наследи високата претставничка за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, на состанокот на европските лидери во средата во Брисел.

 

 

Европските челници ќе одлучат кој ќе наследи Ештон, која е воедно и потпретседател на Европската комисија (ЕК), со квалификувано мнозинство, иако консензусот е „повеќе од потребен“, изјавил неименуван европски дипломат. Засега нема официјален предлог, а доколку Могерини биде и официјално предложена и дојде до гласање, „таа има реални шанси да биде избрана“, соопштил дипломатот.

 

Меѓутоа се уште не е сигурно кој официјално ќе биде предложен и во следните неколку часа ќе има интензивни консултации меѓу земјите членки, а номинацијата ќе биде објавена откако ќе завршат партиските состаноци, кои вообичаено се одржуваат пред секој самит.

 

За време на изминатиот викенд, земјите членки во кои на власт се социјалдемократи се договориле дека ќе ја поддржат италијанската министерка Могерини, а против нејзиното назначување пак, постои отпор во балтичките држави и Полска, кои се залагаат за поостар пристап на ЕУ кон Русија, но досега само литванскиот премиер Алгирдас Буткевичиус јавно рекол дека е против нејзиното именување.

 

Италија се смета за една од оние земји членка која е против остри санкции против Русија поради нејзината вмешаност во украинската криза. Како можни кандидати за наследници на Кетрин Ештон се споменуваат и бугарската еврокомесарка Кристалина Георгиева, која во моментов е еврокомесар за вонредни ситуации и хуманитарна помош, и шефот на полската дипломатија Радослав Сикорски.

 

Што се однесува до изборот на нов претседател на Европскиот совет, кој ќе го наследи Херман ван Ромпуј, за сега нема големи изгледи дека околу тоа ќе биде постигнат консензус на овој самит. За ова нема ниту брзање бидејќи мандатот на Ван Ромпуј трае до крајот на ноември, за разлика од Ештон чиј мандат истекнува во октомври.       

 

Доколку Могерини биде избрана за висока претставничка, тоа автоматски ќе значи дека никој од левицата нема да може да ја добие функцијата на претседател на Европскиот совет. Но доколку за висок претставник биде избран некој од редовите на Европската народна партија (ЕПП), тогаш социјалистите ќе го бараат местото на претседател на Европскиот совет за себе.

 

Проблемот е во тоа што тие не можат да се договорат околу имињата, а како можно решение се споменува данската премиерка Хеле Торнинг-Шмит, која би била прифатлива и за Германија и Велика Британија, но на нејзиното назначување се противат некои земји членки како што е Франција, која смета дека претседател на Европскиот совет не може да биде некој кој доаѓа надвор од Еврозоната.

 

Се очекува на самитот да стане збор и за распределбите на ресорите внатре во Европската комисија, што е исто така важен дел од кадровското преструктуирање. Европските лидери исто така ќе разговараат околу тоа дали Еврогрупата, во која членуваат министрите за финансии на земјите од Еврозоната, ќе добие постојан претседател или пак ќе остане на сегашното решение според кое претседателот на Еврогрупата не е постојана функција туку се врши паралелно со некоја друга. На сегашниот претседател на Еврогрупата, Јерун Дајселблум, кој воедно е и холандски министер за финансии, мандатот му истекнува кон средината на наредната година./крај/мф/бс

Европа

Макрон го именуваше новиот француски премиер

Објавено пред

Францускиот претседател го назначи Жан Кастекс за нов премиер на земјата. Одлуката е донесена откако претходниот премиер Едуард Филип утрово поднесе оставка.

Набргу по неговата оставка, се огласија од кабинетот на Макрон и најавија дека денеска ќе биде назначен нов премиер.

Кастекс ја водеше стратегијата за отворање на Франција по пандемијата.

Новиот премиер, кој има 55 години, бил градоначалник на градот Прадес.

Едуар Филип (49) беше премиер на Франција од 15 мај 2017 година.

Неговото повлекување ги потврди шпекулациите за реорганизација на владата, откако францускиот претседател рече дека следната фаза од неговиот мандат ќе биде проследена со нов владин тим преку кој тој сака да ги зајакне „зелените“ економски политики и да привлече гласачи пред потенцијалната нова кандидатура за шеф на државата.

Шпекулациите за позицијата на Филип почнаа од средината на јуни.

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Британците можат да одат на одмор во странство од 10 јули

Објавено пред

Британската влада донесе одлука да го укине задолжителниот двонеделен карантин за граѓаните кои се враќаат од патувања од ризични земји од 10 јули.

Ова важи за сите оние кои доаѓаат од една од 50-те земји кои се обележани како ризични поради коронавирусот, објави „Ројтерс“.

Според таа одлука, милиони Британци можат без рестрикции да се упатат кон популарните европски летни дестинации за да го поминат својот годишен одмор.

„Патување без ограничувања ќе биде дозволено во 50 или повеќе земји, а денешните одлуки се чекор кон целосно отворање на нашата славна нација“, рече британскиот министер за транспорт, Грент Шапс.

Сепак, премиерот Борис Џонсон апелираше до Британците да бидат внимателни и во иднина и да го почитуваат правилото на физичка дистанца.

Прикажи повеќе...

Европа

Ваквата состојба со вирусот ќе трае уште барем осум месеци, смета рускиот министер за здравство

Објавено пред

Ситуацијата со коронавирусот во Русија ќе трае најмалку уште осум месеци, изјави денеска рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко.

„Според мое мислење, малку е веројатно дека враќањето во нормала – концерти, летови, нормална работа и летувања на какви што сме навикнати ќе се случи пред февруари следната година“, рече Мурашко, а пренесе агенцијата „Интерфакс“.

Во моментов во Русија се регистрирани повеќе од 667.000 случаи на зараза со новиот коронавирус и е трета земја по бројот на заразени, по САД и Бразил.

Речиси 10.000 луѓе, меѓу кои и околу 500 медицински работници, починале од Ковид-19 во Русија, покажува официјалната статистика.

Како што стапката на инфекција опаѓа, повеќето руски региони започнаа со олеснување на рестриктивните мерки по двомесечниот карантин, а министерот нагласи дека носењето маски на јавни места останува задолжително за да се спречи ширењето на инфекцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ46 минути

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет2 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија2 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Македонија3 часа

Во функција тестовите за брза дијагностика на Ковид-19 за родилки и пациенти пред интервенција

Министерството за здравство информира дека тестови за брза дијагностика на присуство на вирусот Sars-Cov-2 се распределени и истите почнуваат да...

Свет3 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија3 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија3 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион4 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа4 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет4 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија5 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет5 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија6 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион7 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија17 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет20 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт20 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија21 час

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Македонија22 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија23 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Досие