Контакт

Европа

Москва тврди, Киев негира дека украински ловец летал крај малезискиот авион

Објавено пред

Украински ловец од типот „Сухој Су-25“ бил 3 до 5 километри оддалечени од малезискиот „Boeing 777“ непосредно пред неговиот пад изјави во понеделникот началникот на главната оперативна управа на Генералштабот на руската армија, генералот Андреј Картаполов, кој ги повика САД да објават сателитски снимки од тој временски интервал, а украинскиот претседател Петро Порошенко одговори дека во времето на несреќата сите украински авиони биле приземјени.

 

 

„Видовме дека украинскиот авион ’Су-25’ се крева кон малезискиот Boeing кој од него беше оддалечен 3 до 5 километри. Су-25 може да лета на височина до 10.000 метри. Носи ракети со дострел од 12 километри и сигурно гаѓа цел на растојание до 5 километри“, изјави генералот Андреј Картаполов на прес-конференција во Москва.

 

„Се прашуваме: зошто ловецот летал на таа височина кога и цивилен авион?“, додаде Картаполов.

 

Авионот од типот „Сухој Су-25“ кој во класификацијата на НАТО се именува како Frogfoot примарно е јуришен авион за напади на цели на земјата. Но постои варијанта и можност овој тип авион да биде опремен со ракета Р-60 воздух-воздух.

 

Генерал Картаполов наведе и други податоци за уривањето во четвртокот на 17-ти јули на малезискиот „Boeing 777“ со 298 патници и членови на екипажот на летот до Амстердам до Куала Лумпур во источна Украина, во областа на Донецк на 50-ина километри од руската граница, територија којашто е под контрола на проруските бунтовници. Украина ги обвинува бунтовниците и Русија дека се одговорни за соборување на малезискиот патнички авион, додека Москва во понеделникот првпат објави дека постојат сомневања дека авионот е урнат од украинските сили.

 

„По Донецк малезискиот авион ја променил насоката и се оддалечил од својот коридор 14 километри налево. Потоа се обидел да се врати во коридорот, но не го извел докрај маневарот. Во 17.20 часот забележан е значителен пад на брзината, а во 17.23 часот исчезнал од радарските екрани на руската контрола на летањето. Прашање е зошто излегол од својот коридор, односно дали станува збор за навигациска грешка или наредба на украинскиот контролор на летот“, додаде генералот Картаполов.

 

Тоа алудира на еден пост од социјалните мрежи на шпански контролор на летот во Украина дека околу малезискиот авион биле регистрирани два украински воени авиона.  Покрај тоа, британските медиуми објавија анализа на тамошни воздухопловни експерти кои тврдат дека „Boeing 777“ летал 483 километри посеверно од маршрутата којашто ја користеле авионите на малезиската компанија изминатиот период.

 

Генералот Картаполов, исто така, изјави дека на денот на несреќата ракети земја-воздух на украинските сили, коишто можат да погодат цел на 35 километри оддалеченост, биле распоредени недалеку од Донецк. „Зошто тие украински сили биле таму и на кога го насочиле тоа класично противвоздушно оружје кога сите знаат дека бунтовниците немаат авијација“, запраша генералот.

 

Генералот покрај тоа негираше дека Русија на проруските бунтовници им доставила ракетни системи „Бук“, со кој, како што постојат сомневањa е урнат малезискиот авион на летот МН17, што го тврдат Украина и САД. „Русија на бунтовниците не им даде ракетни системи ’Бук’, ниту кој и да е друг вид оружје и воена опрема“, категоричен е генералот Картаполов.

 

Руското министерство за одбрана претходно во петокот соопшти дека неговиот радарски систем регистрирал активност на ракетен систем „Бук – М1“ на украинската армија во времето на трагедија, кој може да даде и податоци на друг систем. Притоа, руската страна потсетува на трагедијата од 2001 година, кога украинските противвоздушни сили на Црно Море соборија руски патнички авион „Ту-154“ на линијата Тел Авив – Новосибирск, кога загинаа 78 луѓе од кои 66 Израелци и 12 Руси членови на екипажот, и долго време негираа своја инволвираност.

 

Трагедијата на малезискиот авион и времето на снимањето на американскиот сателит на територијата на Украина се совпаѓаат, исто така тврди началникот на главната оперативна управа на Генералштабот на руската армија.

 

Картаполов на прес-конференцијата се обрати директно до САД со молба да ги достават снимките од тој сателит. „Според нашите пресметки, од 17.06 до 17.21 часот (по московско време) на 17-ти јули над југоисточните области на Украина прелетал американски вселенски уред, овој апарат е експериментален космички систем развиен за откривање и следење лансирање ракети со различни дострели“, рече Картаполов.

 

„Доколку kaj американската страна постојат снимки од тој сателит, би ги замолил да ги обезбедат за меѓународната задница за детално проучување“, порача рускиот генерал.

 

„Случајно или не, меѓутоа трагедијата на малезискиот Boeing и времето на набљудувањето на американскиот сателит на украинската територија се совпаѓаат“, изјави Картаполов.

 

Одговарајќи на тврдењата на руското министерство за одбрана дека украински воена авион летал близу малезискиот патнички авион во времето на несреќата, претседателот на Украина, Петро Порошено за американската телевизиска мрежа CNN рече дека сите воени апарати на украинската армија во тој период биле приземјени и кусо изјави „Тоа не е вистина“.

 

Американската телевизија притоа наведува дека авионот „Сухој Су-25“ е примарно јуришен авион за напад на цели на земај, како тенкови, артилериски батерии итн. Иако се дозволува можноста дека овој тип авион може биде опремен со ракети воздух-воздух Р-60 (кои во НАТО класификацијата се нарекуваат AA-8 Aphid) со наведување на извор на топлина, „меѓутоа тоа би било многу невообичаено, бидејќи украинските воздушни сили ги поседуваат ’чистокрвните’ ловци ’Сухој – Су-27’ и ’Миг-29’./крај/мф/сн

Извор: Макфакс

Европа

За првпат од 10 март, во Белгија нема смртни случаи

Објавено пред

Во Белгија, која од земјите со средна големина беше најзагрозена со коронавирус,  за првпат од 10 март не е забележан ниту еден смртен случај во последните 24 часа.

Како и многу други европски земји кои беа погодени од епидемијата во март и април, бројот на заразени во Белгија е намален со воведување мерки за затворање што сега се олеснети, пренесува „Ројтерс“.

Вкупниот број на смртни случаи пријавени од белгискиот Институт за јавно здравје „Скиенсано“ е 9.787.

Во земјата живеат 11,5 милиони луѓе, што значи дека на милион жители починале околу 850 луѓе, што е најлош биланс во светот по Сан Марино.

Највисок дневен пораст на бројот на смртни случаи е на 12 април, кога се забележани 343 смртни случаи.

Во Белгија кривата на зголемувањето на бројот на заразени лица се израмни, а во последните седум дена дневниот просек беше 95, што сепак е пораст од 11 проценти во однос на претходната недела.

Од почетокот на епидемијата во Белгија се заразени вкупно 62.781 луѓе.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Германија, 412 новозаразени лица за 24 часа

Објавено пред

Во последните 24 часа, потврдени се 412 нови случаи на коронавирус во Германија.

Вкупниот број заразени лица во таа земја се зголеми на 199.375, објави Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“.

Четири лица починале, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 9.068, објави „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Потрагата по педофилот во Германија сè уште трае, го бараат стотици полицајци

Објавено пред

Продолжува потрагата по педофилот Ив Етиен Рауш (31) во Германија. Бездомникот кого медиумите го нарекоа германски Рамбо избега од полицијата со лак и стрела и се крие во шумата, а стотици полицајци го бараат речиси 48 часа.

Полицијата во Офенбург во југозападна Германија соопшти дека полицајците се пробиваат низ недостапен терен со поддршка на кучиња за пребарување и хеликоптери.

Драмата почнала кога полицијата го запрела Раушев заради проверка. Тој прво соработувал со полицијата, а потоа одеднаш извадил пиштол, им се заканил и ги натерал да го предадат оружјето. Тој разоружал дури четворица полицајци.

Потоа, вооружен со нивното оружје и со лак и стрела, тој побегнал во шумата, каде што веројатно сè уште се крие.

Германската полиција наскоро го објави идентитетот на бегалецот, кој според германските медиуми е обвинет за педофилија и обид за убиство. Се тврди дека во 2010 година Ив сериозно ја ранил својата тогашна девојка со стрела по расправија. Тој е исто така осомничен за собирање и дистрибуција на детска порнографија.

„Веруваме дека станува збор за многу опасен човек и ги замолуваме луѓето да не примаат стопери во нивните возила и, доколку е можно, да не ги напуштат своите домови сè додека не го фатиме бегалецот“, соопшти полицијата.

Полицијата верува дека Ив успешно се крие во шумата затоа што тој многу добро го познава теренот. Тој, наводно, живеел во една од колибите длабоко во шумата. Според неофицијални информации, тој дошол во судир со полицијата поради нелегално поседување оружје. Пронајдена е голема количина оружје во последниот стан во кој живеел. Тој, наводно, го напуштил станот затоа што веќе не можел да ја плати киријата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија2 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија2 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија3 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ6 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија6 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија6 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија7 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија8 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет8 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа8 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион9 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија20 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија21 час

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија22 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија1 ден

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ1 ден

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија1 ден

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија1 ден

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Досие