Контакт

Европа

Не стивнува одушевувањето во Прага од идејата Ивана Трамп да биде амбасадор на САД

Објавено пред

Претседателот Милош Земан и другите чешки политички челници одушевено реагираа на идејата на Ивана Трамп, поранешната сопруга од чешко потекло на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, да стане амбасадорка на САД во Прага.

dobivaj vesti na viber

 

 
„Тоа би бил извонреден избор. Вашингтон не може да испрати во Прага подобра амбасадорка“, истакна во соопштението од средата чешкиот претседател Милош Земан, кој веќе срдечно го поздрави изборот на Доналд Трамп и за кого велат дека и самиот сака да биде „чешкиот Доналд Трамп“.

„Доколку госпоѓа Трамп тоа го сака, и доколку така одлучи претседателот Трамп, врските меѓу САД и Чешка ќе бидат дополнително зацврстени“, изјави премиерот Бохуслав Соботка за државното радио CRo.

Ивана Трамп, родена 1949 година, како Ивана Зеленицкова во Готвалд, денес Злин, на истокот од сегашна Чешка, неодамна за весникот New York Post, се довери дека сака да стане амбасадорка во Прага.

„Предлагам да ме именуваат за амбасадорка во Чешка“, изјави во петокот за овој дневен весник. Таа смета дека „нејзиното познавање на чешкиот јазик и славата во татковината би можеле да претставуваат големи предности“ во текот на евентуалната дипломатска мисија.

Поранешната скијашка тркачка и манекенка која стана деловна жена, Ивана Зеленицкова, во 1977 година се венча со Доналд Трамп со кој има три деца, Доналд Џуниор, Иванка и Ерик, и од милијардерот се разведе во 1992 година.

Нејзиното именување на местото амбасадорка во Прага би бил „интересен избор“, изјави Томаш Пруза, чешкиот државен секретар за надворешни работи. Тој потсетува дека меѓу американските амбасадори во минатото имало многу малку професионални дипломати.

Поранешната холивудска ѕвезда „Ширли Темпл Блек беше извонредна амбасадорка на својата земја во Прага во времето на ’Кадифената револуција’во1989година“, потсетува Пруза./крај/мф/сн

Европа

Повеќе од 16 милијарди евра ја чинеше Данска пандемијата со коронавирус

Објавено пред

Од почетокот на пандемијата до првиот квартал од оваа година, Данска потрошила околу 16,1 милијарди буџетски евра (120 милијарди круни) за борба против коронавирусот, се вели во извештајот објавен од Данската државна агенција за статистика.

dobivaj vesti na viber

Потрошените пари за здравствените установи, кои ги покриваа трошоците за вакцинација, тестирање и лекување, сочинуваат 28 отсто од таа сума. Од друга страна, пакетите за економска поддршка учествуваат со 68 отсто од тие расходи.

Според извештајот, во споредба со другите земји, Данска, со своите шест милиони жители, во голема мера се потпираше на тестирање во раните фази на пандемијата. Тие тестови чинат околу 2,3 милијарди евра (17,8 милијарди круни) или повеќе од половина од парите потрошени за здравството. Програмата за вакцинација чинеше околу 873 милиони евра (6,4 милијарди круни).

Прикажи повеќе...

Европа

НАТО нема обврска да ѝ дава одбранбена помош на Украина, вели германски дипломат

Објавено пред

НАТО не е обврзан да ѝ дава одбранбена помош на Украина бидејќи таа земја не е членка на алијансата, вели постојаниот претставник на Германија во НАТО, Ридигер Кениг.

dobivaj vesti na viber

Тој во интервју за „Шпигел“ рече дека нема колективни обврски што би значеле „дека сите ќе ѝ помогнеме на Украина да се одбрани“.

„Во никој случај не сакаме НАТО директно да учествува во оваа војна“, рече Кениг како одговор на коментарот дека претседателот Володимир Зеленски постојано барал помош.

Според дипломатот, во спротивно „може да почне голема војна, во која ќе бидат вклучени 30 земји одеднаш“.

Во исто време, тој истакна дека алијансата секој ден разговара за конфликтот во Украина. Освен тоа, одредени земји членки на организацијата му даваат финансиска помош на Киев и го снабдуваат оружје, пренесува „Новости“.

Прикажи повеќе...

Европа

Уапсена албанска банда во Британија која киднапирала човек и барала откуп од 400.000 фунти

Објавено пред

Британската полиција уапсила албанска банда која киднапирала 30-годишен маж и барала откуп од 400.000 фунти, а Албанците ја тепале и мачеле жртвата поради неплатени долгови.

dobivaj vesti na viber

Лондонската полиција, британската Национална агенција за криминал (NCA) и албанската полиција извршија серија рации минатата недела за да го спасат киднапираниот маж.

НЦА соопшти дека пет мажи и една жена се обвинети за киднапирање и закани за убиство.

Албанската полиција соопшти дека уапсила седум лица, сите државјани на Албанија, пишува британски „Телеграф“.

Киднаперите го контактирале братот на жртвата и му испратиле видео снимки, по што тој повикал албанска полиција.

Наводно, бандата побарала откуп од 400.000 фунти од семејството и им дала четири дена да ја наплатат споменатата сума.

Полицијата го пронашла и ослободила 30-годишниот и тој сега е безбеден под полициска заштита.

– Добивме информација за киднапиран 30-годишен Албанец во Англија, за кого се бара откуп од 400.000 фунти. Албанската полиција ја сподели информацијата со Велика Британија, која потоа започна спасувачка акција – изјави портпаролот на албанската полиција, пренесе Новости.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет36 минути

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет38 минути

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија2 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет2 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија2 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет4 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет4 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет4 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа4 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет4 часа

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет5 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостаток на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити, откако болеста ненадејно се врати поради недостаток на гориво и чиста вода...

Регион14 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ15 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет19 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија21 час

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија24 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија1 ден

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија1 ден

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион1 ден

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет1 ден

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...