Контакт

Европа

ОБСЕ: Нема причини да се зборува за уништување на доказите од местото на несреќата

Објавено пред

Сите предмети на патниците од урнатиот малезиски авион се наоѓаат на местото на несреќата и се обезбедени, и да се зборува за уништување на докази од страна на (проруските) бунтовници нема никаква причина, изјави претставникот на специјалната мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Мајкл Бочуркив, одговарајќи на обвинувањата на украинските, на кои им се приклучија и малезиските власти, за наводно уништување на докази од несреќата на патничкиот авион „Boeing 777“ со вкупно 298 патници членови на екипажот на компанијата „Malaysia Airlines“ на летот МН17 од Амстердам за Куала Лумпур кој се урна во четвртокот на украинска територија во близина на границата со Русија.

„На местото на несреќата видовме многу остатоци, тие не се преместувани, тие се чуваат. Исто така, видовме силно изгорени детали. Фрагменти во боите типични за ’Malaysia Airlines’ расфрлани на територија од околу 30 километри. Видовме и многу лични предмети на патниците, документи, кеси од дјути фри продавницата на амстердамскиот аеродром, багаж“, изјави Бочуркив одговарајќи на прашањето дали претставниците на мисијата на ОБСЕ забележале дека недостига каков и да е материјал од местото на трагедијата.

Појасни и дека телата на настраданите кои се пронаоѓаат на местото на катастрофата, се изнесуваат до патот.

Претходно во саботата ткн премиер на самопрогласената Народна Република Донецк Александар Бородај изјави дека припадниците на проруските ткн народни милиции на самоодбраната коишто ја контролираат територијата на која падна малезискиот авион воопшто „не пипnале ништо од местото а несреќата“, но и дека е загрижен за хуманитарната несреќа, бидејќи телата на загинатите се распаѓаат на жештината.

„Телата на невини луѓе лежат на горештината. Доколку одложувањето продолжи, си земаме право да ги подигнеме телата. Ја повикуваме Rуската Федерација да ни помогне и да ни испрати свои експерти“, изјави Бородај.

На прес-конференцијата во Донецк изјави дека нему не му е јасно зошто најавените меѓународни експерти сé уште не се пристигнати на местото на несреќата и заклучи дека украинската влада не е заинтересирана за објективна истрага. Додаде дека на истражителите на ОБСЕ на коишто во петокот не им беше дозволен поголем пристап на територијата на несреќата, ќе можат целосно да се запознаат со истрагата.

Инаку во петокот навечер беше потврдено дека во Киев отпатувале експерти за авионски несреќи на Интерпол, од Холандија и Малезија, како и дека група украински криминалистички инспектори рано утрото во саботата го посетила местото на несреќата каде разгледувале и правеле скица на местото на падот на малезискиот патнички авион „Boeing 777“ .

Меѓутоа, Киев обвинува дека проруските бунтовници ги измениле доказите на место на падот на авионот, што би можело целосно да ја поремети истрагата, на што се надоврза и малезискиот министер за транспорт кој сé уште не е пристигнат во Украина.

„Целото место на несреќата е компромитирано и постојат знаци дека клучните докази не се сочувани на местото на настанот. Таквото однесување на местото на падот на авионот може да ја искриви истрагата. Неспречувањето на таквите мешања претставува предавство на загинатите. Мораме да имаме целосно слободен пристап на целото место на несреќата и мора да ни биде гарантирано дека не се изменети доказите на местото на несреќата. Најважно е да се одреди кој го урнал малезискиот авион. Бараме правда“, рече на прес-конференција во Куала Лумпур малезискиот министер за транспорт Лиов Тионг Лаи, кого тамошните медиуми го потсетуваат дека за четири месеци ова е втор авион од истата компанија која доживува несреќа, откако на 8-ми март мистериозно исчезна авионот на летото за Пекинг, а владата на Малезија е обвинувана дека криела податоци од летот и непознато отстапување од рутата.

Речиси истовремено украинската влада ги обвини проруските бунтовници, кои ги обвинува I дека го урнале малезискиот авион, дека „се обидуваат со поддршка на Русија, да уништат докази од ова меѓународно злосторство“./крај/мф/сн

Извор: Макфакс

Европа

Дуда би го сменил полскиот Устав за да забрани геј двојките да посвојуваат деца

Објавено пред

Една недела пред вториот круг на претседателските избори во Полска, претседателот во заминување Анджеј Дуда рече дека ќе се обиде да го промени Уставот за да им забрани на истополовите парови да посвојуваат деца.

Предлог-законот ќе пристигне на разгледување во парламентот во понеделник, најави Дуда.

Неговиот либерален ривал во вториот круг на изборите, градоначалникот на Варшава, Рафал Трзасковски, исто така рече дека е против посвојувањето деца од истополови двојки, јави новинската агенција ПАП.

Пратеникот и ЛГБТ активист, Криштоф Смишек, го критикуваше Дуда дека предложил нешто што нема да добие потребно мнозинство во парламентот.

„Тоа е обид да се мобилизира страв со цел да се соберат гласови“, рече Смишек.

Според последните анкети, Дуда има мала предност пред Трзасковски и се предвидува дека ќе победи со 50,9 проценти од гласовите.

Прикажи повеќе...

Европа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Објавено пред

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се препознаат регионалните жаришта.

Тој изјави дека заради тоа, потребно е да се инвестира во брзи тестови.

„Ќе мора да продолжиме да се носиме со коронавирусот сè додека не се најде лек или вакцина. Тековната состојба може да се спореди со хармоника, која постојано е во движење. Секогаш ќе има чекори напред и назад. Така е и во другите земји со кои разменуваме информации, како на пример Израел и Австралија. Мора да бидеме побрзи во тестирањето и ќе инвестираме 390 милиони евра во брзи тестови“, објасни Курц во интервју за виенскиот весник „Остерајх“.

Тој нагласи дека кога има инфекција, заболените треба што поскоро да се изолираат за да се прекине синџирот на пренесување, што е направено, на пример, во покраината Горна Австрија, каде што училиштата беа затворени поради жариште.

Канцеларот посочи дека граѓаните никогаш не смеат да заборават дека вирусот не исчезнал и оти пандемијата продолжува.

„Иако времето е убаво и учебната година заврши, мора да останеме внимателни. Потрошувачката, храната, шопингот се важни за нашата економија, но неопходно е да се почитуваат потребните правила во овие активности, особено одржувањето на физичко растојание“, рече Курц.

Прикажи повеќе...

Европа

Стапија на сила контроверзните измени на рускиот Устав

Објавено пред

Промените во рускиот устав, вклучително и амандманот што ќе му овозможи на претседателот Владимир Путин да управува со земјата до 2036 година, стапија на сила денеска, откако беа потпишани лично од Путин.

Гласачите со големо мнозинство ги поддржаа уставните измени на гласањето кое заврши во средата. Скоро 78 проценти од гласачите кои учествуваа на референдумот ги поддржаа промените.

Официјален Кремљ резултатот го нарече триумф, додека критичарите го сметаат референдумот за нелегален и нелегитимен. Независните набљувачки мисии оценија дека гласањето во најголем дел било обележано со неправилности.

Организацијата за европска безбедност и соработка не беше набљудувач на референдумот, како што инаку е практика на изборите во Русија.

Европската унија побара од Русија да ги испита тврдењата за нерегуларности во гласањето, вклучително и обвинувања за повеќекратно гласање и принуда.

Покрај тоа што измените во Уставот му овозможуваат на Путин уште два мандата, до 2036 година, доколку тој се кандидира и победи на изборите, со нив исто така сите поранешни руски претседатели добиваат имунитет од судско гонење.

Исто така, според новиот Устав, бракот ќе се дефинира како заедница на маж и жена, рускиот јазик исто така станува уставна категорија, а во текстот се споменува и вербата на Русите во Бога, но земјата и натаму ќе остане секуларна држава.

Забрането е и руска територија да се отстапува на други земји, одредба која аналитичарите ја поврзуваат со анексијата на Крим.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ7 минути

Притвор за двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Свет19 минути

Индија стана трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Индија стана трета најпогодена земја во светот од пандемијата на коронавирус, со скоро 700.000 случаи, покажуваат најновите податоци. Министерството за...

Култура23 минути

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија25 минути

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјава

Бројот на заразени од коронавирус во земјава надмина 7.000 лица, откако вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментов активни се...

Регион15 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион16 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава17 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет18 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт19 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија19 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ20 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија22 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија23 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ23 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 ден

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет1 ден

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет2 дена

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија2 дена

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа2 дена

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија2 дена

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Досие