Контакт

Европа

Официјален протест на Грција за коментарите на Шојбле

Објавено пред

Официјална Атина вложи протест по забелешката оценета како арогантна на германскиот министер Волганг Шојбле за неговиот грчки колега Јанис Варуфакис, објави во четвртокот грчкото министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

„Вложивме протест до Берлин во врска со изјавата на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбл“, изјави за грчките медиуми Константинос Кутрас, портпарол на грчката дипломатија.

Кутрас притоа спомена „арогантни забелешки упатени за грчкиот министер“ за финансии Јанис Варуфакис и фактот дека Шојбле изразил сомневање во способноста на грчката влада да ги исполни своите обврски.

Овие изјави беа изречени во вторникот во Брисел на прес-конференцијата по состанокот на министрите за финансии на земјите членки на Европската унија (Екофин). Германскиот министер тогаш помалку иронично ги опиша односите на Варуфакис со новинарите кој му рекол „дека секогаш погрешно го фаќаат и дека медиумите се грозни“.

Кутрас не прецизираше за која наводна навреда станува збор, но се нагаѓа дека станува збор за коментарот за „глупата наивност“, поради што се јавило сомневањето дека грчките медиуми можеби погрешно ги превеле зборовите на германскиот министер за финансии. Еден од портпаролите на германското министерство за финансии за AFP изјавил дека Шојбле не го навредил Варуфакис.

Шојбле, инаку, е честа цел на критиките на грчките медиуми. Така кон средината на февруари на карикатурата објавена во дневниот весник Avgi (Зора), кој се смета за партиско гласило на Сириза на Ципрас, германскиот министер за финансии вели „истрајни сме во добивањето сапун од вашето сало“ и „размислување за производство на ѓубриво од вашата пепел“, алудирајќи на судбината на Евреите во концентрационите логори на германските нацисти во текот на Втората светска војна.

И претходно, при протестите во екот на должничката криза или при посетите на Атина, германската канцеларка Ангела Меркел често беше прикажувана во нацистичка униформа и со мустаќите карактеристични за германскиот нацистички водач Адолф Хитлер. Министерот Шојбле, пак, сега е цел на грчките медиуми и политичари, бидејќи долго време е поборник на програмата за штедење.

Сепак општа е констатацијата дека овој случај е уште еден показател за крајна чувствителност во односите меѓу Германија и Грција откако на власт дојде радикалната левица предводена од премиерот Алексис Ципрас.

Односите меѓу Германија, којашто е најголемиот доверител на презадолжената Грција, и новата влада во Атина се особено заострени по предвремените парламентарни избори од 25-ти јануари по кои владата ја сочинуваат радикалните левичари од Сириза и националистите од малата крајно десна партија Независни Грци, кои се застапуваат за прекинување на штедењето како мерка за санирањето на последиците од длабоката должничка криза и услов договорен од претходната грчка влада за добивање на големиот пакет странска финансиска помош од 240 милијарди евра.

Претходно седмицава во односите меѓу Берлин и Атина уште еднаш имаше искри откако во вторникот беше објавено дека грчката парламентарна комисија треба да ја процени висината на бараните репарации за германските штети од Втората светска војна, а во средата во Атина со износ до 332 милијарда евра. Грција министерството правосудство се закани дека, доколку Германија го одбие барањето, ќе ги запленува германските недвижнини во Грција. Станува збор за зградата на Гете институтот во Атина, Германскиот археолошки институт и германските училишта во Атина и во Солун. Берлин кусо одговори дека нема намери да исплаќа отштета за Грција, повторувајќи дека тоа го сторил со давање 115 милиони германски марки во 1960 година, и дека тоа прашање е затворено со меѓународната спогодба од септември 1990 година./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите членки на НАТО во конфликтот, а Белорусија забележува зголемување на провокациите во близина на нејзината граница.

dobivaj vesti na viber

„Сите агенции за спроведување на законот забележуваат зголемување на бројот на провокации во близина на државната граница. Украина, најверојатно, се обидува да искористи каков било изговор за да ги вклучи трупите на земјите членки на НАТО во конфликтот. Сето ова е потврдено со неодамнешниот пад на ракета на територијата на Полска“, рече Лукашенко на состанокот со воени и безбедносни претставници, пренесе новинската агенција „Белта“.

Како што рече, Белорусија е во состојба да го одврати потенцијалниот непријател од употреба на воена сила против земјата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Свлечиште на автопат во Бразил: најмалку двајца загинати и десетици исчезнати

Објавено пред

Најмалку две лица загинаа, а десетици се водат како исчезнати кога во вторникот при лизгање на земјиштето беше затрупан автопат во Бразил. Силниот дожд предизвика лизгање кал на автопатот БР-376 во градот Гуаратуба, во државата Парана.

dobivaj vesti na viber

Засега не се знае што се случило со 30 лица и тие се водат како исчезнати. Властите веруваат дека под калта има неколку затрупани возила. На видеата се гледаат и превртени камиони, кои се опасно блиску до работ на патот, пишува „Скај њуз“.

Граѓаните на социјалните мрежи прашуваат зошто властите не го затвориле патот порано, туку само по одронот.

По инцидентот, сообраќајот во областа беше во прекин, а пристапот до главното пристаниште за испорака на жито и шеќер беше прекинат. Околу 80 % од стоките извезени од Паранагва, второто по големина пристаниште во земјата за житарки и шеќер, се испорачуваат со камиони.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Шпанија откриена трета бомба за два дена, била скриена во пакет, а испратена во базата на шпанската авијација

Објавено пред

Трета експлозивна направа за два дена скриена во пакет била испратена во базата на шпанската авијација во Торехон де Ардос во близина на Мадрид, главниот град на Шпанија.

dobivaj vesti na viber

Вчера, како што потсетуваат тамошните медиуми, во таа земја беа откриени две писма бомби.

Едното било испратено во украинската амбасада во Мадрид, а другото во компанија што произведува оружје на северот на земјата, соопшти шпанската полиција.

Првата бомба експлодирала и му нанела полесни повреди на вработен во Амбасадата, пишуваат медиумите.

Доцна синоќа полицијата потврди дека истражува можна поврзаност помеѓу двете писма бомби испратени до амбасадорот на Украина во Мадрид и шпанската компанија за оружје, која произведува ракетни фрлачи и ги донира на Киев.

По инцидентот во Амбасадата, Киев нареди зголемени безбедносни мерки во сите свои претставништва во странство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија2 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија3 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија3 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија4 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа5 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет7 часа

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет9 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет9 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет9 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет9 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет9 часа

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија9 часа

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион20 часа

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија24 часа

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија1 ден

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет1 ден

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија1 ден

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...

Македонија1 ден

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година...