Контакт

Европа

Приврзаниците и противниците на независноста на Шкотска речиси изедначени

Објавено пред

Девет дена пред референдумот за независност Шкотска (18-ти септември), најновата анкета направена од институтот TNS Scotland објавена во вторникот покажа дека приврзаниците и противниците на отцепувањето на Шкотска од Обединетото Кралство по 307 години, се речиси изедначени со „лесен“ тренд на растот на гласовите за независност.
 

Девет дена пред референдумот за независност Шкотска (18-ти септември), најновата анкета направена од институтот TNS Scotland објавена во вторникот покажа дека приврзаниците и противниците на отцепувањето на Шкотска од Обединетото Кралство по 307 години, се речиси изедначени со „лесен“ тренд на растот на гласовите за независност.

 

Приврзаниците за независноста на Шкотска би добиле 38 отсто од гласовите, додека 39 проценти од избирачите би се определиле за останување во унијата на Велика Британија, а 23 отсто од испитаниците се изјасниле дека сé уште немаат одлучено, според истражувањето на јавното мнение што го спровел институтот TNS Scotland, на репрезентативен примерок од 990. Меѓутоа, оние што ќе гласаат „за“ и „против“ се целосно изедначени на 41 отсто гласови меѓу избирачите коишто се изјасниле дека сигурно ќе гласаат на 18-ти септември.

Ова истражување на јавното мнение всушност покажува дека анкетата што институтот YouGov ја направи за весникот The Sunday Times објавена во неделата во којашто приврзаниците на независноста првпат минаа во водство со 51 наспроти 49 отсто, не била аномалија.

Британските медиуми, исто така, истакнуваат дека во анкетата на TNS Scotland од август заговорниците на шкотското останување во рамките на Велика Британија имаа предност од 13 процентни поени.

„Ова испитување на јавното мнение открива значителна промена во намеруваните гласови. Премногу е тесно за предвидувања, но двата табора последните денови од кампањата ќе се обидат да ги убедат неодлучните избирачи во предноста на своите аргументи, изјави директорот на институтот TNS, Том Гостли.

За противниците на независноста кои ја водат кампањата „Better Toether“„ (Подобро заедно), ова е сигнал дека ќе мора да се смета на секој глас.

„Изминатите два дена ќе се сметаат за вистински почеток на референдумот. Гласот на секој од нас би можел да се покаже како клучен и да направи разлика меѓу распадот на Обединетото Кралство и неговото одржување“, изјави директорот на кампањата, Блер Мекдугл.

Водачите на кампањата за независност под назив „Yes Scotland“, пак, изразија задоволство со ова „клучно испитување на јавното мнение кое потврдува дека гласовите ’за’ растат“.

Двете последни истражувањата на јавното мнение прават зголемен притисок врз британскиот премиер Дејвид Камерон кој минатата седмица повтори дека не сака да поднесе оставка доколку на референдумот победат приврзаниците на шкотската независност.

Владата на Велика Британија поради нагорнито тренд на поддршката за независност, се обврза дека на Шкотска ќе и’ пружи поголема автономија, доколку на претстојниот референдум за независност на 18-ти септември се одлучи да остане во 307 години долгата унија со Англија во Обединетото Кралство, откако во неделата беше објавено дека првпат приврзаниците на независноста минале во водство во анкетите, откако претходно постојано растеше овој процент во испитувањата на јавното мнение. Британскиот министер за финансии Џорџ Осборн изјави во неделата дека следните денови ќе бидат претставени плановите за давање поголема автономија на Шкотска во сферата на даноците, трошоците и социјалната грижа, доколку Шкотите на историскиот референдум од 18-ти септември донесат одлука против независноста. /крај/мф/сн

Извор: Макфакс

Европа

Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива во Сирија

Објавено пред

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади.

„Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде прекината“, рече Макрон, истакнувајќи дека турската офанзива им помага на терористите на Исламската држава да ги вратат своите позиции.

Тој смета дека од витално значење е ставот за ова прашање да биде усогласен со Русија и особено со Иран.

Прикажи повеќе...

Европа

Чешкиот претседател во болница до недела

Објавено пред

Чешкиот претседатeл Милош Земан ќе биде хоспитализиран неколку дена за да ја врати кондицијата, изјави денеска портпаролот на претседателството, Жири Овчачек.

Тој рече дека Земан, кој има 75 години и е страстен пушач, ќе биде примен во Воената болница во Прага и дека ќе биде пуштен в недела.

Земан во последно време има проблеми со одењето, дијабетес и невропатија.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ: Подготвен е технички договор за брегзит, на потег е британската влада

Објавено пред

Денеска во Брисел во голема мера беше подготвен привремен технички договор за брегзит и се чекаше сеопшта поддршка, изјави неименуван претставник на Европската Унија.

Тој додаде дека се договорени еднакви услови и царини, како и согласност од Парламентот на Северна Ирска на секои четири години.

Но, како што рече, за сето тоа да се придвижи потребна е согласност од британската Влада.

Претходно, портпаролот на британскиот премиер изјави дека Борис Џонсон пред министрите рекол дека постои можност за постигнување согласност за нов договор за брегзит, но оти сè уште не е постигнат.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија3 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија6 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа7 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија9 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија10 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија10 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија11 час

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет12 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион12 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија13 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет14 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет14 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет14 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион15 часа

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа15 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија1 ден

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет1 ден

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија1 ден

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Досие