Контакт

Европа

Протести против реформите на образованието во Италија

Објавено пред

Околу педесет илјади ученици и студенти во повеќе италијански градови учествуваа во четвртокот на протестите против реформите на образованието.

dobivaj vesti na viber

Најголемиот протест се одржа во Милано, каде што дојде и до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Демонстрантите врз полицијата фрлале јајца , шишиња и други предмети, а полицијата одговорила со солзавец, пренесуваат италијанските медиуми.

Низ цела Италија се одржале 40 протести, на коишто повикаа левичарските студентски здруженија. Тие се протива на одлуките на владата на левиот центар на премиерот Метео Ренци да ги скрати средствата за јавните училишта во полза на приватните во кампањата за подобро образование.

Демонстрантите бараа нов систем на образование, и крај на политиката на штедење во образованието. „Ние сме генерации без иднина“, извикуваа младите демонстранти, алудирајќи на високата стапка на невработеност меѓу младите, која изминатата 2014 година се искачи на 40 отсто.

Протестите беа организирани и покрај тоа што владата се обврза и спроведува мерки за подобрување на положбата во општеството на вработените во образованието.

Се очекува дека, сепак, владата многу брзо ќе ја донесе уредбата за реформа на образованието. Со тоа многу од привремено ангажираните наставници ќе добијат постојано вработувања, како и речиси 19.000 илјади административци во образованието./крај/мф/сн

Извор: Ansa©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Уапсена албанска банда во Британија која киднапирала човек и барала откуп од 400.000 фунти

Објавено пред

Британската полиција уапсила албанска банда која киднапирала 30-годишен маж и барала откуп од 400.000 фунти, а Албанците ја тепале и мачеле жртвата поради неплатени долгови.

dobivaj vesti na viber

Лондонската полиција, британската Национална агенција за криминал (NCA) и албанската полиција извршија серија рации минатата недела за да го спасат киднапираниот маж.

НЦА соопшти дека пет мажи и една жена се обвинети за киднапирање и закани за убиство.

Албанската полиција соопшти дека уапсила седум лица, сите државјани на Албанија, пишува британски „Телеграф“.

Киднаперите го контактирале братот на жртвата и му испратиле видео снимки, по што тој повикал албанска полиција.

Наводно, бандата побарала откуп од 400.000 фунти од семејството и им дала четири дена да ја наплатат споменатата сума.

Полицијата го пронашла и ослободила 30-годишниот и тој сега е безбеден под полициска заштита.

– Добивме информација за киднапиран 30-годишен Албанец во Англија, за кого се бара откуп од 400.000 фунти. Албанската полиција ја сподели информацијата со Велика Британија, која потоа започна спасувачка акција – изјави портпаролот на албанската полиција, пренесе Новости.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

Аналитичари: Путин ќе ја интензивира војната во Украина

Објавено пред

Путин ќе оди на заострување на војната и нуклеарната закана во Украина, но сепак треба да видиме дали се можни мировни преговори, оценуваат аналитичарите и медиумите во ЕУ и САД.

dobivaj vesti na viber

Кина и Индија би можеле да помогнат таму во свој интерес, велат тие, според медиумите во светот.

Италијанската „Република“ во извештај јавува дека американските аналитичари се разочарани и сметаат дека Путин ќе ја продолжи политиката на интензивирање на војната во Украина, иако се сметаше дека по анексијата на источноукраинските области, Русија ќе и даде простор на дипломатијата.

Како што забележуваат некои аналитичари, сега останува прашањето кои се стратешките цели на Западот во украинската војна, да спречи руска воена победа или да го собори рускиот претседател и да ја фрли Русија на колена, како што претходно нагласија највисоките американски претставници, пишуваат медиумите.

Според нив, некои угледни американски аналитичари се на мислење дека Пекинг и Њу Делхи треба да се охрабрат да влијаат на Москва за да се запре војната, бидејќи и кинескиот и индискиот лидер деновиве му порачале на рускиот претседател дека треба да се запре конфликтот што го загрозува светскиот мир и стабилност.

Францускиот весник „Монд“ во рецензија вели дека „Путин за неколку месеци ја затвори вратата на дијалог и дипломатија и влезе во војна без никакви правила, неговата судбина сега е неумоливо поврзана со она што ќе го даде“.

„Не се работи за Русија, бидејќи ако тоа е доживотна битка за опстанок, тогаш тоа се однесува само на Путин“, пишува „Монд“.

Аналитичарите се согласни дека војната лесно може да се разгори уште повеќе, американските воени стратези размислуваат што ќе направат САД и Западот доколку Путин употреби тактичко нуклеарно оружје, а „Њујорк тајмс“ пишува дека Пентагон веќе се подготвува да воспостави американска воена команда во Германија, јавуваат агенциите.

Американскиот весник „Њујоркер“ пишува дека американските воени лидери подготвиле неколку сериозни планови во случај Русија да употреби нуклеарно оружје во Украина.

Западните медиуми го пренесоа и предупредувањето на поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, кој упорно се залага за спогодба на Западот со Москва, и дека „Русија ќе биде уништена доколку употреби нуклеарно оружје“.

Ако поради воени неуспеси и слабост, Русија беше принудена да ги промени стратегијата и целите во „специјалната операција“ во Украина, Западот изгледа не се откажа од стратешката цел да го собори Путин од власт, што произлегува од некои американски анализи пренесе бриселскиот портал „Политико“.

Според тие проценки, дванаесет луѓе би можеле да бидат подготвени да го заменат Путин на командниот мост на Русија.

Прикажи повеќе...

Европа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Објавено пред

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора да дејствуваме самите, и затоа Австрија прави се за да се заштити и сака да преземе дополнителни мерки со Унгарија и Србија во борбата против илегалната миграција, најави претходно австрискиот канцелар Карл Нехамер на Самитот за илегална миграција во Будимпешта.

dobivaj vesti na viber

Нехамер во Будимпешта ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ и со унгарскиот премиер Виктор Орбан, како што е најавено во Виена, поради зголемениот мигрантски бран преку балканската рута.

„Австрија во моментов е масовно погодена од илегалната миграција. Солидарниот придонес што го даваме во Европа е пропорционално голем“, нагласи австрискиот канцелар,пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Бројот на загинати од ураганот Ијан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет1 час

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет2 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа2 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора да дејствуваме самите, и затоа Австрија прави се за да се...

Свет2 часа

Поранешниот шеф на ЦИА Дејвид Петреус испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опрема во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет2 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостаток на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити, откако болеста ненадејно се врати поради недостаток на гориво и чиста вода...

Регион12 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ13 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет17 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија19 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија21 час

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија22 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија23 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион1 ден

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет1 ден

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет2 дена

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион2 дена

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија2 дена

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија2 дена

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...