Контакт

Европа

Швајцарците уверливо против законот за депортирање на странците

Објавено пред

Швајцарските избирачи во неделата со 58,9 отсто од гласовите го отфрлија контроверзниот предлог закон на десничарската Швајцарска народна партија (SVP) за автоматското депортирање на странците коишто ќе сторат какво и да е кривично дело, покажаа конечните резултати од референдумот.

dobivaj vesti na viber

Швајцарскиот референдум се одржа во периодот кога немал број европски земји ги заострија своите политики кон имигрантите, а тамошните јавности жестоко се спротиставуваат на доселувањата, откако над милиони бегалци во 2015 година влегоа во Европа, а воедно според неговите противници претставуваше и тест за швајцарскиот правен и политички систем на директна демократија.

Според конечните резултати, 58,9 отсто од избирачите гласале против предлогот странците коишто живеат во Швајцарија да бидат автоматски протерани доколку сторат кривично дело, без разлика на тежината на прекршокот и независно од тоа колку долго живеат во Швајцарија. Пред шест години Швајцарците со 52,9 отсто од гласовите ја прифатија Швајцарската народна партија (SVP) за депортирање на странските криминалци, но парламентот тој закон го дополни со одредба со којашто на судиите им се овозможуваше во некои случаи да го избегнат автоматското прогонување на осудените странци.

„Таа иницијатива одеше против правната држава, таа на судиите ќе им ставеше улар. Од таа причина се мобилизиравме во кампањата“, изјави Кристина Гагани, челничка на организацијата која ги претставува бизнис круговите во Швајцарија, пренесува агенцијата AFP.

Според објавените податоци, 63 отсто од Швајцарците излегле на референдумот, што е значително повеќе од просекот во оваа земја кој изнесува малку повеќе од 40 проценти.

Освен SVP, сите други партии во парламентот се спротиставуваа на споменатиот предлог, а против него беше потпишан и манифест од група од 120 правни експерти и 270 поранешни и сегашни парламентарци.

Според законот што го предлагаше SVP, државата не би ги депортирала само странците кои сториле убиство, силување или трговија со луѓе, толку и за помали прекршоци, како давање лажни сведочења, закани кон државни службеници или вандализам. Обвинувачките пресуди автоматски би воделе кон депортирање, а судиите повеќе не би имале право да ја проценуваат индивидуалната ситуација на секој обвинет пред да му биде одредена таквата казна.

Критичарите сметаа дека новиот закон би бил особено неправеден кој околу 400.000 ткн „секондоси“, втората генерација странци, коишто се родени во Швајцарија, но немаат швајцарско државјанство. Се предупредуваше, исто така, и дека таквиот закон би го кршел договорот на Швајцарија и Европската унија за слободното движење, што би можело дополнително да ги влоши односите меѓу Брисел и Берлин, веќе нарушени со швајцарската одлука да го ограничи доселувањата од земјите членки на ЕУ и другите земји.

Пред три месеца анкетите предвидуваа дека ќе победат приврзаниците на депортацијата на странците, но две седмици пред референдумот, резултатот беше многу тесен.

Инаку на секои три месеца Швајцарците преку плебисцит се изјаснуваат за различни прашања.

Во неделата 57 отсто, според конечните резултати, гласаа за изградба на втората цевка од тунелот во алпскиот масив Сен-Годар, на главната сообраќајница север-југ. Владата сака да изгради втора тунелска цевка за да може да ја обнови постојната којашто датира од 1980 година, а притоа да не мора да биде попречен патниот сообраќај.

Третото прашање за коешто се изјаснуваа на неделниот референдум швајцарските избирачи, бише изедначувањето на венчаните и невенчаните двојки кон даночната управа. Многу тесно, со 50,8 отсто од гласовите гласачите овој предлог на Христијанско-демократската партија го отфрлија, па невенчаните и натаму ќе бидат помалку оданочувани./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Путин патува надвор од Русија, Песков: Ќе го нема само 24 часа

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин планира утре да ги посети Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија, изјави денеска неговиот портпарол, без да ги потврди гласините за можна посета на климатската конференција COP28 во Дубаи.

dobivaj vesti na viber

Еден ден подоцна, во четврток, Путин ќе биде домаќин на иранскиот претседател Ебрахим Раиси во Москва, објави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Патувањето ќе трае само 24 часа“, изјави Песков за руската новинска агенција Интерфакс.

Работните посети на двете земји ќе бидат фокусирани на билатералните односи, но ќе се разговара и за натамошна координација на пазарот на нафта, додаде Песков. Советникот на Путин за надворешна политика Јуриј Ушаков вчера ги најави работните посети на Путин, но не го прецизираше денот, ниту пак даде дополнителни детали.

Неодамна, Организацијата на земјите извознички на нафта, чиј член е Русија, одлучи дополнително да го намали производството на нафта со цел да ги одржи високите цени. Но, и покрај таа одлука, цената на нафтата продолжува да паѓа. Запрашан за тоа, Песков објасни дека е можно потоа да се види ефектот од таквите одлуки. Координацијата на мерките за стабилизирање на пазарот секако ќе продолжи, рече тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Потрага во Европа: исчезна 13-годишната Емили, тинејџерката е изгубена во Германија

Објавено пред

Од четвртокот семејството на 13-годишната Емили Хофман живее меѓу стравот и надежта.

dobivaj vesti na viber

Тој ден исчезна ученичката од Ленгенфелд унтер Штајн во Германија. Полицијата сега ја проширува потрагата по неа и надвор од националните граници.

„Претпоставуваме дека Емили е жива“, изјави полицискиот началник Кевин Клемен за „Bild# во понеделникот. Во моментов нема докази за тешко кривично дело.

Според моменталната состојба на истрагата, извесно е дека Емили во четвртокот попладне со воз се качила од железничката станица Милхаузен до Лајнфелд им Ајхсфелд пренесува „Телеграф“.

„Сведоците го видоа девојчето на железничката станица Лајнфелд, нашите кучиња трагачи можеа да ја потврдат трагата таму“, објаснува Клемен.

Полицијата верува дека Емили можеби патувала со воз или автобус.

„Каде отиде потоа сè уште не е познато. Затоа е распишана потерница во Шенген зоната“, додаде тој.

Мобилниот телефон на Емили е исклучен од четвртокот попладне.

„Сè уште имаше 71 отсто батерија“, рече Кевин.

Кога исчезнала без трага, покрај мобилниот имала само паричник со 30 евра. Ученичката во четвртокот во 17 часот требало да ја земе член на семејството на пазарот Пени во Милхаузен, но таа не се појавила.

Последен пат ја видел пријател на автобуската станица во Милхаузен во 14 часот и 30 минути.

Прикажи повеќе...

Европа

Јохансон: ЕУ се соочува со огромен ризик од терористички напади

Објавено пред

Европската унија во моментов се соочува со зголемен ризик од тероризам поради војната во Газа, изјави денеска еврокомесарката за внатрешни работи на Европската комисија, Илва Јохансон.

dobivaj vesti na viber

„Со војната меѓу Израел и Хамас и поларизацијата што ја предизвикува во нашето општество, со претстојната празнична сезона, постои огромен ризик од терористички напади во Европската унија“, рече комесарот пред состанокот на министрите за внатрешни работи на ЕУ во Брисел.

Јохансон се осврна на нападот со нож во Париз во саботата во кој беше убиен германски турист, а двајца други беа повредени, како и претходните напади. Комесарката најави дека „ќе стави на располагање дополнителни 30 милиони евра за заштита на, на пример, верски објекти“.

Министрите на ЕУ треба да разговараат за безбедноста во блокот во светло на војните на Блискиот Исток и Украина. На дневен ред се и дебатата за Шенген зоната и напредокот во реформите на политиката за азил и миграција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

САД му забрани влез на Кочо Анѓушев и семејството, поради вмешаност во корупција

Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради...

Македонија1 час

Таткото на убиената Вања и денес негира дека кажал на грабнувачите кога таа ќе излезе од дома, заврши распитот

И на денешниот распит кај јавен обвинител Александар Ѓорчевски, таткото на убиеното 14-годишно девојче негира дека дал информации кога и...

Македонија2 часа

За градоначалникот обид за киднапирање во Карбинци, за полицијата покана за кафе за ученичка

Министерството за внатрешни работи демантира дека утрово имало обид за киднапирање двајца ученици во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Карбинци,...

Македонија4 часа

Каратист од Велес, е еден од осомничените за убиството на Вања

Пет лица се осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, а меѓу нив е и каратист од Велес. Велешкиот спортист Боре...

Македонија4 часа

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Оливер Спасовски вчера ја излажа македонската јавност, а МВР под негово раководство е испреплетено односно поврзано со криминогени структури, истакнува...

Македонија4 часа

„Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, се соочуваат со најмалку 10 години затвор“, вели обвинителот Бубевски

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и...

Топ6 часа

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво, декларирано како базно масло

Царинските службеници на Ќафасан спречија обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло, а кое било...

Топ6 часа

(Видео) Тешка сообраќајна незгода кај Соборна, возило излета од булевар и турна столб

Сообраќајна несреќа во центарот на Скопје направи хаос во движењето на возилата. Автомобилот марка „голф“ излетал од булеварот, при што...

Македонија6 часа

30-дневен притвор за Љупчо Палевски, од денот кога ќе биде уапсен, определи Кривичниот суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, донесе решение со...

Македонија7 часа

СДСМ: МВР и ЈО покажаа професионалност и го расветлија случајот со грозоморните убиства

Според партијата на власт, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство како надлежни институции покажале посветеност и професионалност на високо...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Спасовски веднаш, вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје

Спасовски вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје, а тој недела...

Европа7 часа

Орбан ја блокира Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан побара на претстојниот самит на лидерите на Европската унија следната недела да се избегне донесување одлука...

Свет7 часа

Израел подготвува систем на пумпи за вода за да ги избрка борците на Хамас од тунелот

Израел подготвува голем систем на пумпи за вода со кои би можел да ги поплави тунелите на Хамас под Појасот...

Македонија18 часа

Одреден притвор од 48 часа за таткото на убиената Вања

Кривичниот суд го прифати предлогот на Основното јавно обвинителство и определи краткотраен притвор од 48 часа за таткото на Вања...

Топ20 часа

Од вечерва и Интерпол трага по двојниот убиец Палчо, објавена меѓународна потерница

Љупчо Палевски Палчо од вечерва е објавен на веб страницата на МВР дека се бара со потерница. „Љупчо Палевски род.12.12.1964...

Македонија23 часа

Таткото негира дека кажал кога Вања ќе излезе од дома, Обвинителството и за него ќе бара притвор

Таткото на убиената Вања во истрагата негирал дека тој му ги дал информациите на организаторот, кој истовремено е и извршител...

Македонија1 ден

Од неовластено прислушување, држење оружје, даночно затајување: МВР за Палевски, првоосомничениот за убиството на Вања

Министерството за внатрешни работи со појаснување за тоа кој е и какво криминално досие има осомничениот за трагичната смрт на...

Македонија1 ден

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога, изрази сочувство до семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски и жалење за големата...

Македонија1 ден

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија1 ден

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средствата од станот што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...