Контакт

Свет

Илјадници христијани во Витлеем

Објавено пред

Повеќе десетици илјади христијани од целиот свет се собраа во саботата во Светата земја за во Витлеем да го прослават Божик според Грегоријанскиот календар, кој го прославуваат верниците од Римокатоличката црква, но и некои православни цркви како Цариградската патријаршија, Грчката православна црква од Александрија, Грчката православна црква од Антиохија, како и националните православни цркви на Грција, Кипар, Романија и Бугарија.

Големи групи луѓе почнаа да ѝ се придружуваат на годишната процесија на латинскиот патријарх во Ерусалим, за да го изминат патот од ерусалимскиот Стар град до библискиот Витлеем, каде што според преданието се родил Исус, пренесуваат агенциите.

Процесијата ја предводи Пјербатиста Пицабала, врховниот духовен римокатолички поглавар во Светата земја, кој ќе ја служи и полноќната литургија во Базиликата на Христовото раѓање. Се проценува дека во Светата земја во текот на декември ја посетиле 120.000 туристи, од кои половината се христијани, покажуваат податоците на статистичкото биро на израелското министерство за туризам.

Христијаните, чијашто бројка во Светата земја некогаш бил многу поголем, прават само два отсто од населението на Израел и на Западниот брег (на реката Јордан), и само 0,1 отсто во палестинската енклава Појасот Газа.

Повеќето локални арапски христијани се православни, припадници на Коптската, Етиопската, Еритрејската, Сириската и Старовремската асирска црква, и Божик го прославуваат на 7-ми јануари, но меѓу нив има и десетина илјади римокатолици кои го празнуваат на 25-ти декември.

Витлеем во саботата е веќе преполнет од туристи и Палестинци кои се упатуваат кон Плоштадот на јаслите, во близина на Базиликата Рождество Христово, каде што од звучниците одекнуваат божикни песни на арапски јазик. На плоштадот е поставена и голема божикна елка, а во овој град на Западниот брег се одвива во саботата и традиционалната скаутска парада.

„Ова е мој прв Божик надвор од татковината и навистина е величествено“, изјавила за AFP 21-годишна Американка од сојузната држава Висконсин.

За полноќната литургија се поделени 2.500 влезници, а меѓу посетителите редовно се застапени палестинските функционери и странски високи гости. Покрај Витлеем, посетителите, особено оние од странство, во овој период исто така ги посетуваат и Ерусалим и Назарет. Палестинските власти велат дека очекуваат повеќе туристи отколку минатата година, а сите главни хотели во Витлеем веќе се исполнети од многу порано./крај/мф/сн

Европа

Од 20 мај Шпанија отворена за туристи кои доаѓааат од земји надвор од ЕУ

Објавено пред

Патниците надвор од Европската Унија ќе можат рекреативно да ја посетуваат Шпанија од 20 мај, рече министерот за туризам Рејес Марото.

Ова може да биде благодет за шпанскиот туристички сектор бидејќи ќе им овозможи на луѓето од Велика Британија, САД или Турција да доаѓаат во Шпанија на одмор.

Марото изјави дека бидејќи Велика Британија има мал број заразени лица, британските туристи, вакцинирани или не, веројатно нема да мораат да прикажат ниту негативен тест за коронавирус за да влезат во Шпанија.

Од друга страна, Шпанија не беше на посакуваната британска зелена листа на туристички дестинации поради високата стапка на заразени со Ковид-19.

„Вонредната состојба е минато. Мора да гледаме кон иднината, а тоа се вакцини, вакцини, вакцини “, рече премиерот Педро Санчез.

Помалку од 5.000 нови заразени со коронавирус и уште 205 смртни случаи се регистрирани денес во Шпанија.

Речиси 30% од возрасната популација се вакцинирани со најмалку една доза, пишуваат тамошните медиуми.

Прикажи повеќе...

Свет

Итен состанок на Советот за безбедност на ООН поради ескалацијата на нападите меѓу Израел и Палестина

Објавено пред

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итен состанок посветен на ескалацијата на тензиите меѓу Израелците и Палестинците, пренесуваат светските агенции.

Според написите, консултациите, наводно, се закажани за во 9:00 часот по локално време во Њујорк, каде се наоѓа седиштето на ООН.

Членовите на Советот за безбедност на ООН не успеаја да го усогласат текстот на документот за ова прашање за време на консултациите во понеделникот, а според агенциите, тие најверојатно нема да можат да усвојат заедничка резолуција или изјава ниту на денешната седница.

Денеска ескалираа непријателствата меѓу Израел и Хамас со најмалку 35 убиени во Газа и пет лица во Израел.

Ова е најсериозната конфронтација меѓу Израел и милитантната организација Хамас од 2019 година, а беше предизвикана од судирите меѓу Палестинците и израелската полиција во и околу џамијата Ал Акса во Ерусалим.

Ситуацијата во Ерусалим беше напната за време на рамазанскиот пост, поради најавеното присилно иселување на Палестинците од нивните домови во Источен Ерусалим, анализираат медиумите.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија е откриен во дури 44 земји во светот.

Вирусот Б.1.617, кој првпат се појави во Индија во октомври, е откриен во 44 земји во сите шест региони на СЗО, соопшти организацијата, додавајќи дека мутациите што ги предизвикува се загрижувачки.

По Индија, најголем интензитет од овој вид на коронавирус е забележан во Велика Британија.

Во Индија, околу 4.000 луѓе починале на дневна основа од Ковид-19 а вкупниот број на смртни случаи од коронавирусот е скоро 250.000 лица.

Според светските агенции, ваквите видови на коронавирус треба внимателно да се следат за да се утврди дали мутациите водат до повторна инфекција или намалена ефикасност на вакцините.

СЗО соопшти дека вакцините против Ковид-19 се ефикасни во спречување на болеста.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет55 минути

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет1 час

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија13 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија16 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија17 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија19 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија19 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија20 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет22 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион24 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија24 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион1 ден

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија2 дена

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија2 дена

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија2 дена

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Досие