Контакт

Свет

Обама нареди истрага за кибернетичките напади за време на изборите, CIA ја обвинува Русија

Објавено пред

Русија се вмешала во американските претседателски избори за да му помогне на Доналд Трамп да победи, оценува американската Централна разузнавачка агенција (CIA) во тајниот документ кој го објави The Washington Post, по одлуката на сé уште актуелниот претседател Барак Обама да се истражат наводите за кибернетичките напади во текот на предизборната кампања.

Соработниците на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп веднаш ги отфрлија заклучоците на CIA истакнувајќи дека аналитичарите кои ги донеле „се истите оние кои зборуваа дека (поранешниот ирачки претседател) Садам Хусеин поседува оружје за масовно уништување.

Меѓутоа, речиси еден месец по изборите на кои победи републиканскиот кандидат во трката со демократската кандидатка Хилари Клинтон, демократскиот дел од американската јавност уште ги поставува прашањата за наводното руско вмешување во кампањата.

Неколку часа откако претседателот на заминување Барак Обама донесе одлука разузнавачките служби „темелно да истражат што се случило во изборниот процес 2016-та“, весникот The Washington Post открива дека CIA во таен документ заклучила дека лица, наводно поврзани со Москва, и испратиле на мрежната страница WikiLeaks, меѓу другото, и хакирани електронски пораки од адресите на шефот на изборната кампања на Хилари Клинтон, Џон Подеста и на демократската партија.

„Разузнавачката заедница оценува дека руска цел била да се осигури предноста на еден кандидат, да му се помогне на Трамп да победи“, изјавил за The Washington Post висок неименуван функционер запознаен со извештајот кој разузнавачите им го поднеле на сенаторите.

Сепак, во текстот на WP, се истакнува дека документот на CIA не е извештај во вистинска смисла на зборот и не го одразува ставот на сите седумнаесет американски разузнавачки агенции.

Американската разузнавачка заедница, сепак, не располага со никакви докази дека челниците во Кремљ им наредиле на посредниците хакираните електронски пораки да му ги испратат на WikiLeaks, изјавил за весникот добро известен извор.

Основачот на WikiLeaks, Австралиецот Џулијан Асанж, исто така, ги одбива тврдењата дека Русија манипулирала со порталот во текот на американската предизборна кампања.

Според овој документ на CIA, Русија дејствувала преку „посредник“, з ада не се вмеша директно.

Белата куќа вети дека ќе ги запознае конгресмените со резултатите од истрагата којашто ја побара Обама, но истакнуваат дека сигурно нема да содржат чувствителни информации кои нема да можат да бидат изнесени во јавноста.

„Мора да биде јасно: ова не е обид за преиспитување на изборните резултати“, истакна Ерик Шулц, портпарол на американската влада.

Претходно во петокот американскиот претседател Барак Обама им нареди да ги истражат кибернетичките напади и наводните странски интервенции на претседателските избори, и за тоа извештајот да му го поднесат пред 20-ти јануари, кога му завршува мандатот, соопшти Белата куќа.

Американската влада во октомври официјално ја обвини Русија дека наводно стои зад серијата кибернетички напади врз организациите на Демократската партија, од која се и Обама и неговата поранешна државна секретарка Хилари Клинтон која се кандидираше на изборите за негов наследник. Обама притоа изјави дека го предупредил рускиот претседател Владимир Путин „за последиците о тие напади“.

Советничката на Обама за татковинска безбедност Лиза Монако изјави за новинарите дека резултатот од оваа истрага ќе им биде предаден на пратениците во Сенатот и Конгресот и на други функционери.

„Претседателот ја упати разузнавачката заедница да спроведе целосна проверка на онаа што се случувало во текот на годинешниот изборен процес…., од тоа да се извлечат поуките и за тоа да известат редица функционери, вклучително и Конгресот“, истакна Монако.

Монако изјави дека кибернетичките напади не се новина, но дека оваа година ја пробиле „новата граница“,

Портпаролот на Белата куќа, Ерик Шулц, истакна дека истрагата „ќе оди длабоко“ и ќе се бара образецот на таквото дејствување во последните неколку години, додаде дека Обама сака тоа да биде довршено во текот на неговиот мандат. „Тоа е голем приоритет за претседателот на САД“, истакна Шулц.

Извори од американската влада тврдат дека оваа истрага делумно е покрената поради барањето на Демократската партија да се одговори на наводното руско дејствување, како и да се дознае колку разузнавачки материјал за таа тема може да биде декласифициран и јавно објавен./крај/мф/сн

Европа

Истражување во Британија: 12.000 животи спасени со вакцините против Ковид-19

Објавено пред

Кампањата за вакцинација против коронавирус во Англија спаси скоро 12.000 животи, а повеќе од 30.000 постари луѓе не завршија во болници со тешка форма на болест, покажа студијата од англискиот институт за јавно здравје.

Во Велика Британија, две третини од возрасната популација е вакцинирана со најмалку една доза на вакцина против Ковид-19, ова оди во корист на намерите на британскиот премиер Борис Џонсон да ја отвори економијата до летото.

До крајот на април, програмата за вакцинирање против Ковид-19 спречи 11.700 смртни случаи кај луѓе постари од 60 години во Англија.

Се проценува дека во истиот период биле избегнати 33.000 хоспитализации на луѓе постари од 65 години.

Податоците за PHE не ги опфаќаат Шкотска, Велс или Северна Ирска, чии влади имаат сопствена политика за пандемија.

„Вакцината веќе спаси толку многу животи и сега можеме да го видиме огромното влијание што таа го имаше за да спречи поголем број од луѓето сериозно да се разболат а со тоа да ги заштитиме нашите болници“, рече Мери Рамзи, раководител на програмата за вакцинација на PHE.

Прикажи повеќе...

Европа

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Објавено пред

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен четврти бран.

Штрек предупредува дека и покрај намалувањето на бројот на заразени и натаму не може да се прогласи победа над пандемијата.

Во изјава за неделникот „Фокус“, тој посочува дека наесен би можел да уследи четвртиот пандемиски бран односно дека е неопходно рационално да се искористи времето кое пресотанува за да извлече максимум од структурите и процесите против ширењето на вирусот.

Тој верува дека летото, во однос на епидемиолошката состојба, ќе помине добро, но очекува ново зголемување на инфекцијата од септември.

Вирологот посочува дека клучот за решение е вакцинација на што поголем дел од популацијата.

„Имаме толку многу вакцини што веќе се поставува прашањето дали ќе донираме барем еден дел“, додаде Штрек.

Германскиот виролог исто така стравува дека вакцинираните лица можат да ги заразат оние кои се невакцинирани.

„Неодамна имавме случај на вакциниран лекар кој развил големо количество на вирусот во грлото и го заразил семејството. Можеби станува збор за индивидуален случај, но ваквата ситуација мора да се следи”, предупреди Штрек.

Прикажи повеќе...

Свет

Хамас нападна израелска хемиска фабрика со дрон камиказа

Објавено пред

Вооруженото крило на Хамас тврди дека извршиле напад со беспилотно летало врз израелска хемиска фабрика во близина на Појасот Газа.

Претходно, израелските одбранбени сили објавија дека од Појасот Газа кон Израел биле истрелани вкупно 1.800 ракети, а 430 паднале во палестинската енклава.

Военото крило на Хамас, бригадата Ал-Касам, тврди дека со дронот самоубиец „Шехаб“ ја гаѓале хемиската фабрика во Нир Оз, израелски град во близина на Газа.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа11 минута

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Македонија1 час

Грција ги отвора границите за Македонците

Граничниот премин Евзони од денеска се отвора за сите македонски државјани, но за влез потребно ќе биде приложување негативен ПЦР-тест,...

Свет2 часа

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет2 часа

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, додека индискиот сој на...

Свет3 часа

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Македонија21 час

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија23 часа

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет1 ден

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија1 ден

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија1 ден

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Свет1 ден

(Видео) Состојбата на Блискиот Исток се разгорува, Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

Дури и по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет....

Свет2 дена

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на...

Регион2 дена

Европратеникот Џамбаски до Србија: Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ

Бугарскиот член на Европскиот парламент од партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски ја предупреди Србија дека пристапувањето во ЕУ е можно...

Македонија2 дена

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 62,...

Македонија2 дена

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Македонија2 дена

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија2 дена

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет2 дена

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Македонија2 дена

Царовска: Жално е што нашите ученици не се подготвени за предизвиците што ги носи новото време

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека реформите што треба да се спроведат во образованито не се избрзани, туку дури...

Свет2 дена

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Досие